Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Sesje ELIXIR – kiedy dojdzie mój przelew?

Chcesz zrobić komuś przelew na konto w innym banku i nie wiesz, kiedy dotrze? A może płacisz za rachunki i chcesz wiedzieć, o której zlecić przelew, żeby nie przekroczyć terminu płatności? Jest na to sposób – sprawdzenie godzin sesji Elixir w poszczególnych bankach! Gdzie tego szukać? W naszej tabeli!
Sesje ELIXIR – kiedy dojdzie mój przelew?

Zlecasz przelew, zatwierdzasz i co potem? Jak długo idzie przelew i kiedy pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy? Mówiąc w dużym skrócie: wszystko zależy od harmonogramu sesji ELIXIR. A mówiąc dokładniej: od tego, o której godzinie będzie realizowany najbliższy przelew wychodzący w Twoim banku i o której będzie realizowany przelew przychodzący w banku, do którego zlecasz przelew.

Poniżej tabela z godzinami księgowania przelewów, czyli wszystkich sesji ELIXIR wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach.

Kiedy dojdzie przelew: sesje przychodzące i wychodzące w polskich bankach

Harmonogram sesji Elixir – godziny księgowania przelewów w poszczególnych bankach
BankSesje wychodząceSesje przychodzące
Alior Bank9.3013.3016.0011.0015.0017.00
Bank BPS15.0012.0016.0018.00
Bank Millennium11.0015.0017.3012.0015.3017.15
Bank Pocztowy9.0013.0015.0011.0015.0017.30
Bank BNP Paribas8.0011.4514.1512.0015.0017.00
BGŻ Optima8.0511.5014.2011.0015.0017.15
BOŚ Bank9.3013.3016.0011.0015.1517.15
Citi Handlowy6.0010.0013.3010.3014.3017.30
Crédit Agricole8.0012.0014.3012.0016.0018.00
EnveloBank9.0013.0015.0011.0015.0017.30
eurobank7.3011.3014.3011.0015.0017.00
Getin Bank8.1512.1514.3010.0014.0017.00
Idea Bank9.3013.3016.0010.3014.3016.30
ING Bank Śląski8.1011.3014.3011.0015.0017.30
Inteligo6.0011.4514.3011.3015.1017.30
Lion’s Bank9.3013.3016.0010.3014.3016.30
mBank6.0010.0013.3011.1515.0018.15
Nest Bank8.0012.0014.3010.3014.1517.00
Pekao SA8.3010.3014.2512.0016.0018.00
PKO Bank Polski8.0011.4514.3011.3015.1017.30
PlusBank7.4511.3014.0011.00-12.0014.30-15.3017.00-18.00
Santander Bank Polska8.1512.1514.4511.0015.0018.00
T-Mobile Usługi Bankowe8.2012.2015.1011.0015.0017.00
Toyota Bank8.1012.1014.4010.3014.3016.30
Volkswagen Bank8.0011.5014.2011.3015.3018.00

Źródło: opracowanie własne

Sesje Elixir czyli kiedy dojdzie mój przelew bankowy

Co to jest ELIXIR?

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowane są przelewy w złotówkach między bankami działającymi w Polsce. Został stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową i działa pod jej nadzorem od 1994 r. Wszystkie transakcje skierowane do systemu rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir odbywających się każdego dnia roboczego.

Co to dla Ciebie oznacza? Tyle, że jeśli chcesz przelać pieniądze odbiorcy, który ma konto w innym banku, to otrzyma je on w konkretnych godzinach, w zależności od godzin księgowania przelewów. 

Harmonogram sesji rozliczeniowych NBP

W każdym dniu roboczym przelewy między bankami wykonywane są w trzech sesjach rozliczeniowych NBP, których dokładne godziny ustalone są przez Krajową Izbę Rozliczeniową:

  • poranna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 10:30 – 11:00,
  • popołudniowa sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 14:30 – 15:00,
  • wieczorna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 17:00 – 17:30.
EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00
(dzień poprzedni)
9:30
(dzień rozliczeniowy)
13:30
(dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30 – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30 – 11:0014:30 – 15:0017:00 – 17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

Źródło: KIR, zakładka: Harmonogram

NBP rozlicza się w oparciu o powyższy harmonogram sesji ELIXIR. Dodatkowo każdy bank ma swój własny harmonogram księgowania przelewów wychodzących i przychodzących, znajdziesz go w tabeli na początku tekstu.

Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew ? – korzystaj z harmonogramu sesji Elixir

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy dotrze przelew wysłany z konta w banku X na konto w banku Y, to musisz:

  • po pierwsze, sprawdzić w harmonogramie godziny księgowania przelewów wychodzących banku X (czyli banku z którego wysłano przelew), w której sesji rozrachunkowej NBP zostanie rozliczony przelew (poranna, popołudniowa czy wieczorna),
  • po drugie, sprawdzić, przed którą sesją przelewów przychodzących banku Y zakończyła się sesja rozrachunkowa NBP.

Niby wszystko jest jasne, ale nadal nie wiesz, jak sprawdzić, kiedy przelew dojdzie na konto odbiorcy? Najprościej będzie to wyjaśnić na przykładzie:

Mam konto w PKO BP. Zrobiłam o 12.00 przelew mojej redakcyjnej koleżance Adzie na konto w ING Banku Śląskim. O której godzinie go otrzyma?

Kiedy dojdzie mój przelew – instrukcja korzystania z tabeli krok po kroku

  1. Zlecenie przelewu w bankowości mobilnej PKO– godz. 12.00.
  2. W PKO BP najbliższa sesja wychodząca będzie o godzinie 14.30.

To wtedy mój bank wyśle informacje o przelewie do KIR i środki do NBP.

  1. W NBP najbliższa sesja rozliczeniowa następująca po sesji wychodzącej w PKO BP to sesja wieczorna między 17.00 a 17.30.
  2. W ING Banku Śląskim najbliższa sesja przychodząca następująca po sesji wychodzącej w NBP to 8.10 kolejnego dnia.

To wtedy KIR przekaże informacje o przelewie do banku, w którym konto ma Ada, a środki z NBP powędrują na konto w ING BSK.

  1. Przelew na konto Ady trafi następnego dnia w ramach porannej sesji przychodzącej w ING BSK o 8.10.

Jak idzie przelew?

 

kir_polecenie_przelewu_schematŹródło: KIR

To już wszystko. Mam nadzieję, że przygotowana przez nas tabela pomoże Ci sprawdzić, jak długo idzie i kiedy przelew dotrze na wybrane konto bankowe. Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że godzina księgowania przelewu jest zbyt późno, a zależy Ci na czasie, to zawsze możesz skorzystać jeszcze z opcji szybkich przelewów – o tym, jakie są ich rodzaje, jak je wykonywać i ile kosztują, przeczytasz w naszym artykule Jak zrobić szybki przelew? Jeśli miałbyś jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące korzystania z tabeli, to daj znać w komentarzu. Postaram się je rozwiać!

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *