Najlepsze Konta Bankowe
Założenie konta bankowego może być nie lada wyzwaniem, ale nie sposób zrezygnować z jego posiadania. Znajdź odpowiedni dla swoich potrzeb rachunek bankowy i zacznij wygodnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Skorzystaj z naszych porównywarek najlepszych kont bankowych i złóż wniosek przez internet. Dzięki temu, że wszystkie najważniejsze informacje masz w jednym miejscu, z łatwością wybierzesz konto najlepsze dla Ciebie, a dodatkowo oszczędzisz czas i pieniądze.
Najlepsze konta osobiste z rankingu
Sprawdź zestawienie popularnych rachunków osobistych wraz podstawowymi opłatami za prowadzenie konta, kartę płatniczą oraz korzystanie z bankomatów. Jeśli interesuje Cię konkretny rachunek, kliknij w jego nazwę i zapoznaj się ze szczegółową analizą. Możesz również przejść na stronę banku, klikając „Sprawdź ofertę”.
- Darmowe
- Nowość
- Polecane
- Darmowe
- Darmowe
Więcej informacji na temat kont osobistych znajdziesz w szczegółowym poradniku
Najlepsze konta firmowe z rankingu
W poniższej tabeli znajdziesz popularne rachunki dla firm wraz podstawowymi opłatami za prowadzenie konta, korzystanie z karty płatniczej oraz wypłaty z bankomatów. Jeśli interesuje Cię konkretne konto, kliknij w jego nazwę i zapoznaj się ze szczegółową analizą redakcji. Możesz również przejść od razu na stronę banku, klikając „Sprawdź ofertę”.
- 200 zł premii za terminal
- Darmowe
- Promocja
Więcej informacji o kontach firmowych znajdziesz w szczegółowym zestawieniu
Najlepsze konta oszczędnościowe z rankingu
- DLA NOWYCH I OBECNYCH KLIENTÓW
- DLA NOWYCH ŚRODKÓW
Więcej porad o kontach oszczędnościowych znajdziesz w zestawieniu
Czym jest konto bankowe (ROR)?
Rachunek-Oszczędnościowo-Rozliczeniowy (w skrócie ROR) to wirtualny portfel prowadzony przez bank, posiadający zapis posiadanych środków pieniężnych.
Konto bankowe pozwala na dokonywanie różnych operacji finansowych: wysłanie przelewu, otrzymanie przelewu, oszczędzanie, inwestowanie, płatność kartą, itd. Operacje mogą być realizowane za pomocą różnych kanałów dostępu: osobiście w oddziale banku, telefonicznie, w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.
Każdy rachunek bankowy to unikalny w skali świata numer wyrażony w międzynarodowym standardzie IBAN. W Polsce przyjmuje on format PL NN NNNN NNNN NNNN NNNN NNNN NNNN
Jakie konto bankowe wybrać? Rodzaje rachunków w bankach
Wybór konta bankowego zależy przede wszystkim od Twoich celów. Warto poznać rodzaje kont bankowych oraz ich przeznaczenie.
- Rachunek podstawowy (oszczędnościowo-rozliczeniory, ROR) – dla pełnoletnich osób fizycznych jest to konto osobiste, wykorzystywane do zarządzania środkami. Rachunek osobisty może być wykorzystywany do otrzymywania wynagrodzenia, dokonywania opłat za czynsz, energię elektryczną, wodę, usługi telekomunikacyjne oraz codzienne zakupy. ROR charakteryzuje zwykle zerowe oprocentowanie.
Wybrane banki posiadają w swojej ofercie specjalne rodzaje rachunków młodzieżowych oraz kont studenckich. Korzystanie z nich może wymagać określonego wieku, zgody rodzica lub opiekuna czy przedstawienia ważnej legitymacji.
Wśród osób prowadzących własny biznes w formie działalności gospodarczej czy spółki, najkorzystniejszym wyborem będzie konto firmowe. Do każdego rachunku podstawowego, możliwe jest wyrobienie karty płatniczej. - Rachunek pomocniczy – jest to dodatkowe konto, które można wykorzystywać do wygodnego zarządzania budżetem domowym czy do oddzielenia przychodów uzyskiwanych z etatu oraz umowy o dzieło.
- Konto walutowe – umożliwia korzystanie z obcych walut. Rachunek walutowy jest przydatny szczególnie dla osób pracujących za granicą, często podróżujących oraz dla firm dokonujących transakcji z kontrahentami poza Polską. Najpopularniejsze konta walutowe są prowadzone w EUR, USD, GBP i CHF ale banki oferują także rachunki w mniej popularnych walutach. Większość banków umożliwia także wyrobienie karty płatniczej w EUR, niektóre dodatkowo w USD, GBP i CHF.
- Konto oszczędnościowe – jest to rachunek do gromadzenia nadwyżek finansowych czyli do oszczędzania pieniędzy. Rachunek oszczędnościowy posiada podwyższone oprocentowanie (obecnie rzędu 1-3% w skali roku, w zależności od oferty). Dodatkową korzyścią jest elastyczność czyli możliwość wypłaty części lub całości środków bez utraty odsetek.
- Lokata terminowa – każda lokata bankowa to w rzeczywistości rachunek bankowy do przelewu zadeklarowanego kapitału. Minusem większości lokat jest konieczność “zamrożenia” kapitału przez określony w umowie okres czas (np. 30 dni, pół roku, 2 lata). Zerwanie lokaty przed ustalonym terminem zwykle skutkuje utratą całych odsetek. Zdarzają się pojedyncze wyjątki.
Gdzie najlepiej założyć konto bankowe?
Najlepsze konto to najtańsze konto. Banki prześcigają się w oferowaniu promocji, by przyciągnąć do siebie klienta. Warto jednak określić swoje wymagania czyli ustalić najważniejsze kryteria czyli nawyki korzystania z rachunku, które pomogą wyłonić najlepsze konto bankowe. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek i kryteriów, na które warto zwrócić uwagę:
- Opłata za korzystanie z konta: niektóre banki oferują bezwarunkowo darmowe konto, a inne narzucają określone warunki zwalniające z opłat (np. wpływ min. 1500 zł na konto w danym miesiącu). Sprawdź czy spełnisz ten warunek, żeby uniknąć opłat.
- Opłata za korzystanie z karty: większość banków stosuje opłatę za kartę płatniczą ale można jej łatwo uniknąć, dokonując płatności kartą na określoną kwotę w miesiącu (zwykle rzędu 300-500 zł). Jeśli regularnie korzystasz z karty, z pewnością spełnisz ten warunek.
- Opłata za wypłatę gotówki z bankomatów: wypłata gotówki może być darmowe ale może kosztować nawet kilka % kwoty. Jeśli regularnie korzystasz z bankomatów, zwróć uwagę na warunki danego konta.
- Opłata za zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Jeśli korzystasz często z tych usług, zwróć uwagę, żeby ich dodanie, modyfikacja oraz rezygnacja były darmowe.
- Opłata za przewalutowanie. Jeśli dokonujesz zakupów za granicą, podróżujesz, zwróć uwagę na koszty przewalutowania. W przypadku regularnych transakcji, polecamy jednak kantor walutowy lub konto z kartą wielowalutową z niskim spread'em.
- Oszczędzanie: lokata lub konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem mogą być atrakcyjnym dodatkiem do konta.
- Inwestowanie: jeśli planujesz inwestować w fundusze, akcje, obligacje czy ETFy, warto sprawdzić czy dany bank posiada w ofercie rachunek maklerski.
- Wspólne konto bankowe w związku lub małżeństwie: jeśli planujecie posiadać wspólny rachunek, warto zwrócić uwagę na koszty prowadzenia konta i dwóch kart płatniczych.
- Konto dla dzieci i młodzieży: otwarcie konta bankowego dla rodzica i dziecka w tym samym banku daje większą wygodę w zarządzaniu środkami.
- Konto osobiste i konto firmowe w jednym miejscu: posiadanie rachunku osobistego i firmowego w jednym banku jest wygodne, może wybrać bank na tej podstawie?
Jak założyć konto w banku?
Konto bankowe możesz założyć osobiście w placówce banku lub przez internet. Polecamy szczególnie rozwiązanie online, dzięki czemu nie musisz ruszać się z domu, ani czekać w kolejkach. Korzystając z naszych porównywarek, znajdziesz w jednym miejscu najlepsze konta bankowe w danej kategorii: osobiste, firmowe, oszczędnościowe czy walutowe. Możesz porównać wszystkie opłaty za prowadzenie konta czy korzystanie z karty.
Po wyborze właściwego rachunku, wystarczy złożyć wniosek online i wypełnić wymagane dane osobowe i adresowe. Umowa zostanie dostarczona kurierem pod wskazany przez Ciebie adres. W praktyce w ciągu kilku dni możesz korzystać z nowego konta.