1. Kto może założyć konto firmowe w banku?

  Rachunek firmowy przeznaczony jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych, spółek z o.o., spółek partnerskich, spółek jawnych, fundacji, stowarzyszeń rejestrowych, spółek z o.o. w organizacji, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, kościołów i związków wyznaniowych.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia konta firmowego?

  By otworzyć konto firmowe, musisz przygotować dokumenty oraz informacje na temat swojej firmy. Przygotuj:
  – wydruk z CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności, spółki cywilnej),
  – umowę spółki (spółka cywilna, spółka z o.o. w organizacji),
  – aktualny wypis/ wydruk z KRS (spółka jawna i partnerska, fundacja, spółka z o.o., spółdzielnia),
  – statut (fundacja, stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnia),
  – akt założenia fundacji (fundacja),
  – zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON (spółka z o.o. w organizacji, wspólnota mieszkaniowa, kościół, parafia, związek wyznaniowy).

 3. Jak założyć konto firmowe?

  Konto firmowe możesz założyć osobiście w oddziale banku, który oferuje ten produkt, lub online, wypełniając formularz na stronie banku.

 4. Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego?

  Na rynku można znaleźć oferty darmowych kont firmowych. Częściej jednak są one darmowe warunkowo, co oznacza, że by zredukować opłaty do zera, musisz spełnić wymogi banku, np. zasilać konto podaną kwotą czy wykonywać przelewy do Urzędu Skarbowego.

 5. Jakie operacje możesz przeprowadzić za pomocą konta firmowego?

  Zakładając konto firmowe, przede wszystkim oddzielisz finanse firmowe od osobistych, co jest zdecydowanie zalecane. Będziesz mógł nimi zarządzać z poziomu laptopa czy smartfona – banki umożliwiają to dzięki bankowości internetowej oraz aplikacjom mobilnym. Z rachunku biznesowego m.in. wykonasz przelewy do ZUS, US, kontrahentów w Polsce i za granicą (banki często oferują również rachunki walutowe) czy wypłacisz gotówkę z bankomatu.

 6. Ile kosztują przelewy do ZUS i US?

  Opłaty za przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego ustalane są przez banki i można je sprawdzić w tabelach opłat i oprocentowania dostępnych na stronach internetowych banków. W większości przypadków są one darmowe, jeśli wykonasz je przez bankowość internetową.

 7. Jak wybrać najlepsze konto firmowe – na co zwrócić uwagę?

  Decydując się na rachunek firmowy, przede wszystkim porównaj opłaty za otwarcie i prowadzenie konta, wydanie i użytkowanie karty do konta, przelewy wewnętrzne i zewnętrze, a także walutowe oraz wypłatę środków z bankomatu. Dodatkowo zwróć uwagę na funkcjonalności konta – bank może oferować korzystne produkty oszczędnościowe, terminale płatnicze, karty wielowalutowe czy platformę księgowości online umożliwiającą szybkie wystawianie faktur i dokumentów przychodowych.

 8. Czy będąc przedsiębiorcą, musisz otwierać konto firmowe?

  Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to wedle prawa nie musisz zakładać konta firmowego. Jest to jednak wskazane w celu odseparowania środków firmowych od prywatnych. Konto firmowe daje wiele możliwości i udogodnień dla przedsiębiorcy, dlatego warto się pokusić o założenie oddzielnego rachunku.

 9. Jakie korzyści płyną z posiadania konta firmowego?

  Konto firmowe okaże się pomocne w prowadzeniu księgowości, zwłaszcza gdy uzyskujesz przychód z kilku źródeł. W przypadku kontroli skarbowej urzędnicy wezmą pod lupę tylko transakcje wykonywane na firmowym koncie bankowym, dzięki czemu nie będą mieli wglądu w Twoje finanse prywatne. Mając konto firmowe, zyskasz również wiele profitów – banki oferują klientom biznesowym dodatkowe udogodnienia, innowacyjne rozwiązania pomocne w prowadzeniu biznesu, preferencyjne warunki kredytów czy produktów oszczędnościowych.