1. Co to jest konto oszczędnościowe?

  Najlepsze konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy, dzięki któremu w bezpieczny sposób możesz wypracować najwyższy zysk. Łączy w sobie funkcje konta osobistego i lokaty. Tak jak na ROR środki można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie i tak jak na lokacie oszczędności są oprocentowane.

 2. Czy pieniądze na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?

  Tak, pieniądze zgromadzone na kontach oszczędnościowych w bankach komercyjnych i spółdzielczych, podobnie jak te na kontach osobistych i lokatach, są ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 000 euro. Co to dla Ciebie oznacza? Tyle że nawet jeśli bank ogłosi upadłość, to oszczędności do 100 000 euro zostaną Ci wypłacone.

 3. Na co zwrócić uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?

  Najważniejsze w przypadku konta oszczędnościowego jest:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej,
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek, z reguły jest dzienna lub miesięczna – im częściej, tym lepiej,
  • koszty prowadzenia konta – jest wiele kont, za których prowadzenie banki nie pobierają opłaty,
  • koszt wypłaty środków z rachunku – zwykle pierwsza w miesiącu jest darmowa, a kolejne są obarczone opłatami.

  W naszych analizach kont oszczędnościowych znajdziesz informacje o tym, jakie opłaty wiążą się z ich prowadzeniem – wystarczy, że wejdziesz w naszą porównywarkę kont oszczędnościowych, wybierzesz interesujące Cię konto i klikniesz w jego nazwę.

 4. Czy żeby założyć konto oszczędnościowe, muszę mieć konto osobiste w tym samym banku?

  Niektóre banki założenie konta oszczędnościowego uzależniają od posiadania konta osobistego w tej samej instytucji lub założenia obu tych rachunków równocześnie. Są jednak instytucje, w których założenie konta oszczędnościowego nie pociąga za sobą założenia ROR-u. Możesz to sprawdzić w naszej porównywarce kont oszczędnościowych, wystarczy, że zaznaczysz filtr Bez zakładania konta osobistego.

 5. Ile mogę zarobić na koncie oszczędnościowym?

  Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Zysk uzależniony jest od wysokości środków, które ulokujesz na koncie, oraz od oprocentowania. Oprocentowanie z kolei w dużej mierze zależy od wysokości stóp procentowych, a te są ustalane co miesiąc na posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej. Wysokość oprocentowania poszczególnych rachunków sprawdzisz w porównywarce konto oszczędnościowych.

 6. Czy z konta oszczędnościowego mogę wypłacać pieniądze?

  Tak, z konta oszczędnościowego możesz wypłacać pieniądze w dowolnym momencie. Z reguły pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a za pozostałe banki naliczają opłaty. Dlatego zanim wybierzesz konto, sprawdź, ile wynosi taka opłata – taką informację znajdziesz w naszej porównywarce kont oszczędnościowych.

 7. Czy do konta oszczędnościowego jest wydawana karta płatnicza?

  Nie, do rachunków oszczędnościowych banki nie wydają kart.

 8. Czy pieniądze na rachunek oszczędnościowy trzeba wpłacać regularnie?

  Nie, tylko od Ciebie zależy to, ile i jak często będziesz wpłacał na swój rachunek oszczędnościowy.

 9. Czy na koncie oszczędnościowym zawsze muszą się znajdować pieniądze?

  Nie, banki nie określają salda minimalnego na rachunku oszczędnościowym. To, czy są na nim jakieś środki, zależy tylko od Ciebie.