Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Firmy oferujące szybkie pożyczki bardzo często wymagają od klientów potwierdzenia swoich danych osobowych przelewem weryfikacyjnym. Masz obawy, że może to być podstępna próba wyłudzenia Twoich danych? Sprawdź, co to jest przelew weryfikacyjny i w jakim celu jest wykonywany.
Co to jest przelew weryfikacyjny?

Jeśli kiedykolwiek wnioskowałeś za pośrednictwem internetu o szybką pożyczkę, kredyt czy inny produkt bankowy lub pozabankowy, to zapewne miałeś styczność z przelewem weryfikacyjnym. Czy wiesz, czemu właściwie on służy i jak go prawidłowo wykonać? Podpowiadam.

Po co przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny jest stosowany głównie przez firmy pożyczkowe. W jakim celu? Jak sama nazwa wskazuje, w celu weryfikacji danych osobowych klienta. Składając wniosek online, istnieje bowiem ryzyko, że podane przez użytkownika dane będą nieprawdziwe, więc przelew ten ma być potwierdzeniem, że dana osoba jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje. Przelew weryfikacyjny stosuje się również podczas rejestracji na różnych portalach czy nabywając online produkty lub usługi niektórych firm. Przykładowo, korzystają z niego firmy zajmujące się realizacją przelewów, car-sharingiem, obsługą wpłatomatów, zbiórką pieniędzy czy portale aukcyjne.

Weryfikacja danych osobowych ma zapobiegać wszelkiego rodzaju wyłudzeniom pożyczek zaciąganych na czyjeś nazwisko. Zdarza się, że gubisz swój dokument tożsamości lub zostaje on skradziony, co mogłoby skutkować niechcianymi pożyczkami wziętymi przez przestępców na Twoje nazwisko! Za podszywanie się pod inną osobę i wykorzystywanie jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Jak działa przelew weryfikacyjny?

Ważne jest, by przelew ten został wykonany z Twojego konta! Nie liczy się konto mamy, męża, żony czy kumpla – to Ty musisz być właścicielem rachunku.

Po wykonaniu przez Ciebie przelewu weryfikacyjnego instytucja pozabankowa otrzyma Twoje dane osobiste. Będzie ona mogła porównać dane z Twojego konta bankowego z tymi, które wpisałeś w formularzu. Jeśli będą się zgadzać, to będziesz „czysty” w oczach pożyczkodawcy – dla niego będzie to znak, że pod nikogo się nie podszywasz.

Jak prawidłowo wykonać przelew weryfikacyjny?

By prawidłowo wykonać przelew weryfikacyjny, musisz wykonać kilka prostych kroków.

1. Zaloguj się do bankowości internetowej swojego banku – pamiętaj, że to Ty musisz być właścicielem rachunku.

2. Wykonaj przelew bankowy:
• skopiuj numer konta podany przez firmę pożyczkową,
• uzupełnij pole odbiorca – wpisz nazwę firmy,
• uzupełnij pole tytuł przelewu – w procesie wnioskowania otrzymasz od firmy pożyczkowej informacje o tym, co należy wpisać w tytule przelewu,
• wybierz kwotę przelewu – zazwyczaj jest to 1 gr lub 1 zł,
• zatwierdź i wykonaj przelew.

3. Firma pożyczkowa otrzyma Twój przelew.

Pamiętaj, że przelew weryfikacyjny jest wykonywany tylko podczas pierwszego wnioskowania o pożyczkę.

Jaką kwotę musisz przelać?

Wysokość przelewu weryfikacyjnego jest zazwyczaj podana na stronie pożyczkodawcy. Z reguły jest to 1 gr lub 1 zł. Jeśli kwota będzie wyższa, to wiedz, że coś jest nie tak i być może masz do czynienia z kimś, kto tylko podszywa się pod portal pożyczkowy.

Jak długo idzie przelew?

Czas dotarcia przelewu do pożyczkodawcy zależy od tego, w jakim banku ma on konto. Coraz częściej firmy pożyczkowe decydują się na założenie kilku lub kilkunastu kont w najbardziej znanych bankach po to, by usprawnić czas realizacji wypłaty. Przelew na konto w takim samym banku może się pojawić na koncie odbiorcy już w minutę, a ten wykonany do banku obcego dotrze zapewne dopiero na drugi dzień roboczy.

Bądź ostrożny!

Pamiętaj, że przelewanie kwoty wyższej niż 1 zł to sygnał, że możesz mieć styczność z nieuczciwą firmą, która wcale nie udziela pożyczek, a wyłudza pieniądze. Przed wykonaniem jakiegokolwiek przelewu sprawdź, czy dana firma widnieje w Rejestrze Firm Pozabankowych. Sprawdź szczegóły jej konta i upewnij się, że Twój przelew trafi w dobre ręce.

Inne opcje potwierdzenia tożsamości

Istnieje kilka innych sposobów na potwierdzenie tożsamości. Są one wykorzystywane przez niektóre firmy pożyczkowe działające w Polsce. Jest to np. usługa Szybka Identyfikacja, Kontomatik czy Instantor. O każdej z nich możesz przeczytać w osobnych artykułach.

Podsumowując, aby móc uzyskać szybką pożyczkę czy inny produkt bankowy całkowicie przez internet, niezbędne będzie potwierdzenie danych osobowych. Przelew weryfikacyjny ma za zadanie potwierdzenie wiarygodności klienta i sprawdzenie jego tożsamości.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *