1. Czym kierować się przy wyborze lokaty?

  Wybierając lokatę, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii: wysokość oprocentowania w skali roku, rodzaj stopy procentowej: stała czy zmienna, okres lokaty, sposób kapitalizacji odsetek – im częściej, tym lepiej dla Ciebie, oraz wysokość opłat związanych z obsługą lokaty. Wszystkie te informacje możesz znaleźć w naszych analizach lokat – wystarczy, że wejdziesz w naszą porównywarkę kont lokat, wybierzesz interesującą Cię lokatę i klikniesz w jej nazwę

 2. Czy różni się lokata od konta oszczędnościowego?

  Lokata bankowa jest zakładana na określony czas, zysk z niej wypłacany jest najczęściej dopiero po jej zakończeniu, a wypłacenie środków na niej zgromadzonych przed terminem wiąże się z rozwiązaniem lokaty i utratą zysku. Konto oszczędnościowe jest zaś prowadzone bezterminowo, pieniądze można na nie wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie – niektóre banki pobierają jednak opłaty za wypłaty z konta. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tekście Co się bardziej opłaca – lokata czy konto oszczędnościowe? 

 3. Co to jest oprocentowanie zmienne?

  Oprocentowanie zmienne to oprocentowanie, którego wysokość może ulec zmianie w trakcie trwania umowy. Warunki jego zmiany są uwzględnione w umowie. Obowiązuje ono w przypadku lokat i kredytów długoterminowych.

 4. Co to jest oprocentowanie stałe?

  Oprocentowanie stałe to oprocentowanie, którego wysokość nie może ulec zmianie w trakcie trwania umowy. Obowiązuje ono w przypadku lokat i kredytów krótkoterminowych, najczęściej do 12 miesięcy.

 5. Czy zysk z lokaty jest opodatkowany?

  Tak, od zysku z lokaty pobierany jest 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki. Nie musisz go regulować – bank przed wypłaceniem Ci zysku z lokaty, pobierze odpowiednią kwotę. Jeśli interesują Cię konkretne kwoty, to możesz je sprawdzić w naszej porównywarce lokat, podajemy tam już zysk po opodatkowaniu.

 6. Jakie są rodzaje lokat?

  Banki oferują kilka rodzajów lokat:

  • terminowa – zakłada się ją na określony czas,
  • jednodniowa – zakłada się ją na jeden dzień,
  • progresywna – jej oprocentowanie zmienia się w trakcie trwania depozytu,
  • strukturyzowana – łączy w sobie dwa produkty: standardową lokatę i produkt inwestycyjny, zakładana jest na dłuższy okres,
  • walutowa – zakładana w obcej walucie,
  • rentierska – to depozyt długoterminowy dla zamożnych klientów, odsetki z zainwestowanego na niej kapitału nie są kapitalizowane na rachunku, lecz są przelewane na konto osobiste klienta w regularnych odstępach czasu,
  • overnight – zakładana na jedną noc,
  • e-lokata – zakładana przez internet,
  • lokata mobilna – zakłada za pomocą aplikacji mobilnej.
 7. Czy mogę założyć lokatę w obcej walucie?

  Tak, banki oferują również lokaty w obcych walutach, m.in. w dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, euro czy funtach brytyjskich. Niestety zysk z niej uzależniony jest od zmienności kursu walut i jest zwykle bardzo znikomy.

 8. Czym różni się lokata odnawialna od nieodnawialnej?

  Lokata odnawialna po zakończeniu okresu, na który została założona, może zostać odnowiona automatycznie lub na życzenie jej właściciela na ten sam okres i na tych samych warunkach Lokata nieodnawialna po upłynięciu terminu zapadalności jest zamykana, a pieniądze wraz z odsetkami trafiają do właściciela.

 9. Co się stanie, jeśli wypłacę pieniądze z lokaty przed terminem?

  Zerwanie lokaty przed terminem będzie się wiązało najczęściej z utratą wypracowanego zysku. W naszych analizach lokat, zawsze podajemy informację o tym, czy zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek. Jeśli wiesz, że możesz potrzebować pieniędzy wcześniej niż zakłada to okres lokaty, to zdecyduj się na konto oszczędnościowe i wypłacaj pieniądze bez utraty odsetek.

 10. Co to oznacza, że lokata jest tylko na nowe środki?

  Oznacza to tyle, że możesz ją otworzyć, jeśli masz nowe środki, ponad te, które już zgromadziłeś w banku na innych lokatach/ kontach według stanu na – i tu bank w regulaminie produktu wyznacza jeden dzień, do którego będzie odnosił wysokość Twojego obecnego salda na innych produktach. Jeśli więc właśnie zaoszczędziłeś nową kwotę albo chcesz przelać na lokatę środki z innego banku, to możesz to zrobić.

 11. Dlaczego banki wśród swoich produktów mają lokaty tylko dla nowych klientów?

  Bankom zależy na przyciągnięciu do siebie nowych klientów, stąd oferty dla nowych klientów, które są z reguły dużo korzystniejsze. A kim dla banku jest nowy klient? Najczęściej to osoba, która wcześniej nie korzystała z jego usług.