Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Czy można anulować przelew?

Z pewnością robiąc przelew, zastanawiasz się, co się stanie, jeśli pomylisz jedną cyferkę w numerze rachunku. Może o tym nie wiesz, ale taka historia dotyczy setek osób... i to każdego dnia. Jak temu zaradzić? Czy można cofnąć przelew?
Czy można anulować przelew?

Przelew na złe konto – to łatwiejsze niż myślisz

Numer rachunku bankowego naprawdę łatwo pomylić. Roztargnienie, pośpiech, nieuwaga, zbyt szybkie i chaotyczne spisywanie kolejnych cyfr, niedokładność, rozproszenie – to wszystko może wywołać poważną pomyłkę. A musisz pamiętać, że wystarczy popełnić błąd przy wpisywaniu tylko jednej cyfry, a tysiące złotych, które zbierasz miesiącami na nowy motocykl, meble czy ubrania, przepadną. Czy taki był Twój cel? Chyba niekoniecznie. A zatem – jak anulować przelew? Czy w świetle obowiązujących przepisów i zasad funkcjonowania placówek bankowych to w ogóle jest możliwe?

O wędrówce przelewu

Spójrz więc, jak wygląda wędrówka przelewu i co się z nim dzieje w momencie zatwierdzenia transakcji.

Wszystkie krajowe przelewy są obsługiwane przez KIR, czyli Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z NBP, czyli Narodowym Bankiem Polskim. W momencie dokonania przelewu, a zatem odebrania przez bank informacji o transakcji, polecenie zostaje przekazane do systemu KIR. Tam przelew zostaje zaksięgowany. Następnie KIR wydaje dyspozycję do wypłaty pieniędzy na rzecz odbiorcy. W ten właśnie sposób przelew trafia do adresata.

W kontekście przelewów istotne jest również pojęcie systemu Elixir (a właściwie Elektronicznego Systemu Rozliczeń ELIXIR). To platforma, wyznaczająca poszczególne sesje rozliczeniowe, czyli czas, w którym następuje faktyczne przelanie pieniędzy na konto adresata. Każdy bank ma nieco inne godziny otwarcia tych sesji. Teraz pewnie zastanawiasz się, czy ten łańcuch (od zlecenia przelewu do jego odebrania) można jakoś przerwać.

Kiedy anulowanie przelewu jest możliwe?

Jeżeli Twoje ostatnie „zaskórniaki”  zostały przelane na niewłaściwe konto, nie martw się. Tej sytuacji można zaradzić. W tym zakresie istnieją trzy sposoby. Istotne jest jednak to, aby Twoja transakcja nie została jeszcze przekazana do realizacji w systemie Elixir, czyli nie „załapała” się na otwartą sesję rozliczeniową. Jeżeli zatem wiesz, że popełniono błąd, tuż po kliknięciu polecenia „wyślij” czy też „zatwierdź” – nic straconego! Odzyskasz swoje środki.

Po pierwsze zatrzymanie transakcji możliwe jest jeszcze na poziomie bankowości mobilnej. Wszystko zależy od konkretnego banku i jego serwisu transakcyjnego. Warto zatem rozejrzeć się po swoim systemie bankowości, czy przypadkiem nie ma tam takiej opcji. Wtedy odzyskasz swoje pieniądze jednym kliknięciem, wybierając właściwą zakładkę.

Drugą metodą jest telefon na infolinię. Niewątpliwie warto zapisać sobie w swoim smartfonie numer infolinii bankowej. Ten kontakt przyda Ci się nie tylko w przypadku błędnie spisanego numeru rachunku bankowego, ale również w innych sytuacjach, takich jak kradzież karty kredytowej albo konieczność odzyskania hasła.

A czy można anulować przelew, udając się do placówki banku? Oczywiście, jest to również możliwa i popularna metoda. Faktem jest, że mieszkając w dużym mieście, często szybciej jest dotrzeć do właściwej placówki, niż dodzwonić się na infolinię.

Jak wygląda anulowanie przelewu w poszczególnych bankach?

Musisz też wiedzieć, że każdy bank rządzi się swoimi prawami, dlatego zasady anulowania mogą się w nich nieco różnić. Jak to wygląda w największych i najpopularniejszych bankach?

Na przykład mBank oferuje anulowanie przelewu przed realizacją wychodzącej sesji Elixir. Sama czynność anulowania jest przy tym banalnie prosta. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w serwisie transakcyjnym, a dokładniej w zakładce z zaplanowanymi operacjami.

Z kolei PKO Bank Polski daje możliwość wycofania przelewu poprzez internetowy serwis transakcyjny albo dodatkowo – całodobową infolinię.

Na rynku istnieją jednak niestety też takie instytucje, które nie oferują opcji anulowania transakcji. W tej grupie znajdują się chociażby ING Bank Śląski oraz Bank Pekao.

W większości przypadków usługa cofnięcia przelewu (o ile istnieje) jest bezpłatna.

A jeżeli wszystko zawiedzie – jak anulować przelew?

Jeżeli przelew na złe konto stał się faktem i transakcja trafiła już na sesję rozliczeniową, nie załamuj się. Z tej sytuacji wciąż jest jakieś wyjście, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Jedyne co w tym momencie możesz zrobić to napisać do banku oficjalne pismo, w którym opiszesz zaistniałe zdarzenie i poprosisz bank o interwencję. Ten z kolei, otrzymując zgłoszenie, powinien zwrócić się do osoby, która otrzymała przelew i poprosić ją o zwrot pieniędzy.

Murem za roztargnionymi właścicielami uszczuplonych rachunków bankowych stoi prawo, a dokładniej art. 405 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”. Ten, kto w drodze pomyłki otrzymał określoną sumę pieniędzy, musi je zatem zwrócić. W przeciwnym wypadku naraża się na sprawę przed sądem cywilnym.

Pamiętaj jednak, że taki proces to bardzo żmudna i długotrwała walka. Dobrze byłoby zatem trafić na uczciwego „obdarowanego”.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *