Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

RPO w woj. łódzkim – gdzie trafiły unijne dopłaty?

Dopłaty dla lokalnych firm i przedsiębiorstw oraz rozwój transportu publicznego – to najważniejsze cele w realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w województwie łódzkim. Niemal co trzecia złotówka z unijnych dotacji popłynęła do Łodzi. Jakie inwestycje ruszyły dzięki RPO?
RPO w woj. łódzkim – gdzie trafiły unijne dopłaty?

Z ponad 2,2 mld euro (ok. 9,7 mld zł), które województwo łódzkie otrzymało do dyspozycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do tej pory wykorzystano nieco ponad 64 proc. Łączna kwota udzielonych dofinansowań to 6,2 mld zł, a środki przeznaczono na wsparcie 2294 inwestycji. To nieco więcej niż krajowa średnia, która wynosi dziś ponad 2,1 tys.

Prawie miliard na rozwój firm

Planując podział unijnych środków, władze województwa rozpisały 12 osi priorytetowych. Największą kwotę (ponad 1/3 puli) przygotowano na wsparcie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw w regionie. Na rozwój terenów inwestycyjnych, profesjonalizację usług biznesowych oraz rozwój eksportu przeznaczono już blisko 900 mln złotych. Pieniądze umożliwiły lokalnym firmom inwestycje w m.in. rozwój technologii, udoskonalanie metod produkcji oraz wdrażanie nowych modeli biznesowych.

Dzięki środkom z RPO wiele miast mogło również zainwestować w komunikację publiczną. Unia kładzie bowiem szczególny nacisk na niskoemisyjny transport. Pieniądze na nowe pojazdy oraz budowę i modernizację tras otrzymały m.in. Łódź, Bełchatów, Pabianice, Łask czy Kutno. Na tym proekologiczne działania się nie kończą, bo dotacje mają również pokryć znaczną część kosztów wymiany starych pieców w całym regionie.

rpo w województwie łódzkim

Najwięcej pieniędzy w regionie popłynęło do Łodzi. Projekty z tego miasta otrzymały łącznie ponad 1,8 mld zł – blisko 500 mln więcej niż projekty wojewódzkie, takie jak remonty dróg przebiegających przez kilka powiatów. Oprócz Łodzi dotacje z UE najlepiej wykorzystały powiaty pabianicki, tomaszowski, zgierski i poddębicki. Najmniej pieniędzy – niecałe 34 mln zł – otrzymał powiat wieruszowski.

Nowe tramwaje, leczenie Alzheimera i parki

Dzięki środkom z RPO Łódź mogła zakupić 12 nowych tramwajów oraz uzyskać środki na rewitalizację centrum miasta, rozbudowę ogrodu botanicznego czy zagospodarowanie obiektów pofabrycznych wraz z kompleksem pałacowym Steinertów. Ponadto Łódzka Kolej Aglomeracyjna dostała ponad 164 mln zł na zakup 14 elektrycznych składów, które mają trafić na tory do końca przyszłego roku.

Dofinansowanie na opracowanie urządzenia do stymulacji nerwu błędnego w leczeniu choroby Alzheimera otrzymała firma Neuromedical, a Fundacja Politechniki Łódzkiej mogła wyposażyć swoje Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej w nowoczesny sprzęt. Politechnika uzyskała również ponad 12,5 mln zł na realizację programu zwiększającego innowacyjność łódzkiego włókiennictwa.

budynek politechniki łódzkiej

Unijne fundusze wsparły m.in. zakup nowego wozu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszanowie oraz promocję gminy Wieruszów na międzynarodowych targach w Amsterdamie. W Tomaszowie Mazowieckim postarano się o dotację na renowację Parku im. Rodego. Podobny pomysł zrealizowały władze niespełna 4-tysięcznego Przedborza, które uzyskały dofinansowanie na odświeżenie stanu zabytkowego ogrodu spacerowego. Z kolei Wieluń dzięki dotacji mógł zamienić blisko 90-letni dworzec kolejowy w centrum kultury.

Ogólnopolski raport RPO 2014-2020

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *