Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

RPO w woj. podkarpackim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Kolej, transport publiczny oraz lokalna przedsiębiorczość to trzy obszary, którym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 przyznano na Podkarpaciu najwięcej pieniędzy. Unijne dopłaty dadzą również napęd regionalnym PKS-om. Co jeszcze udało się zrobić dzięki unijnym dopłatom?
RPO w woj. podkarpackim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego władze Podkarpacia otrzymały z unijnego budżetu 2,1 mld euro, czyli nieco ponad 9 mld zł. Z tej kwoty wykorzystano już blisko 65 proc., a środki popłynęły na dofinansowanie ponad 2,3 tys. projektów.

Podkarpacie stawia na transport

Głównym priorytetem podkarpackiego RPO jest rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Łącznie przyznano już ponad 1,1 mld zł na budowę i remonty dróg, zakup nowego taboru kolejowego czy wsparcie rozwoju transportu publicznego w kilku największych miastach regionu (m.in. w Rzeszowie, Przemyślu i Stalowej Woli).

Około 165 mln zł mniej trafiło do lokalnych przedsiębiorców w postaci dopłat i pożyczek. Podkarpacie rozdysponowało już ponad 966 mln zł na wzmocnienie konkurencyjności regionalnej gospodarki. Małe i średnie firmy wnioskowały przede wszystkim o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, inwestycje w nowoczesne urządzenia czy rozbudowę zaplecza technologicznego.

rpo w woj. podkarpackim

Gdzie popłynęło najwięcej pieniędzy z podkarpackiego RPO? Przede wszystkim do Rzeszowa, w którym suma dopłat wynosi dziś 866 mln zł. Oprócz stolicy województwa i otaczającego ją powiatu największe wsparcie otrzymały powiaty mielecki, strzyżowski oraz dębicki.

130 mln na drugie życie dla podkarpackich PKS-ów

Ponad 825 mln zł zarząd województwa przeznaczył na pokrycie kosztów modernizacji gospodarki energetycznej w regionie. Z tej puli prawie 40 mln zł wydzielono na dofinansowania do wymiany pieców i kotłów węglowych. W ramach programu „Czysta energia” przewidziano również remonty i docieplenia budynków użyteczności publicznej oraz instalację paneli fotowoltaicznych na terenie całego regionu.

Wśród pojedynczych projektów jedną z największych inwestycji będzie warta ponad 130 mln zł modernizacja środków komunikacji zbiorowej przedsiębiorstw zrzeszonych w podkarpackim PKS. Zakup 59 nowych autobusów połączono z renowacją prawie 200 km linii autobusowych na terenie całego województwa. Działania w ramach tej inwestycji w 85 proc. finansowane są ze środków unijnych.

Do tej pory najmniej pieniędzy w całym regionie popłynęło do powiatu bieszczadzkiego, gdzie łączna kwota dofinansowań wynosi 18,5 mln zł. Unijne środki wsparły tam przedsięwzięcia poszerzające ofertę turystyczno-kulturalną regionu; głównym z nich jest kompleksowy remont Ustrzyckiego Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych połączony z digitalizacją jego zbiorów.

Ogólnopolski raport RPO 2014-2020

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *