Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

RPO w woj. pomorskim – gdzie trafiły unijne dotacje?

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na Pomorzu do rozdysponowania zostało już tylko 18 proc. początkowego budżetu. Z wykorzystywaniem unijnych środków województwo radzi sobie zdecydowanie najlepiej w kraju. Jakie inwestycje otrzymały wsparcie z RPO?
RPO w woj. pomorskim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Spośród wszystkich województw to właśnie pomorskie najskuteczniej wykorzystuje unijne fundusze. Z 8 mld zł (nieco ponad 1,8 mld euro), jakie przyznano Pomorzu na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego, rozdysponowano już aż 82 proc., czyli nieco ponad 6,6 mld zł.

Co dziesiąta złotówka dla Gdańska

W całym województwie podpisano umowy na realizację ponad 1,6 tys. projektów. Rozdzielając unijne środki, władze województwa położyły największy nacisk na trzy obszary: efektywność energetyczną (przede wszystkim termomodernizację budynków), inwestycje kolejowe oraz remonty i przebudowy dróg. Na każdy z nich przyznano już dopłaty o łącznej wartości ponad 0,5 mld zł.

Pieniądze wsparły m.in. rewitalizację linii kolejowej łączącej Toruń z Malborkiem (dofinansowanie w wysokości 180,5 mln zł, jedno z najwyższych w całym pomorskim RPO), zakup elektrycznego taboru do obsługi połączeń regionalnych (153 mln zł) czy rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 222 na odcinku Gdańsk – Starogard Gdański (86 mln zł).  

rpo w woj. pomorskim

Oprócz dopłat dla projektów wojewódzkich największa część środków z RPO popłynęła do Gdańska; łączna kwota dopłat przekroczyła tam 650 mln zł. Do największego miasta w regionie trafiła niemal co dziesiąta złotówka z całej wykorzystanej dotychczas puli. Tuż za Gdańskiem pod względem łącznej sumy przyznanych dotacji plasuje się Gdynia (ok. 320 mln zł) oraz powiat wejherowski (267,5 mln zł).

Gdańsk rewitalizuje, Gdynia odnawia

Jak z unijnych dotacji skorzystał Gdańsk? Miasto pozyskało łącznie ok. 74 mln zł na rewitalizację Dolnego Miasta, Placu Wałowego, Starego Przedmieścia, Oruni, Biskupiej Górki, Starego Chełmu oraz Nowego Portu z Twierdzą Wisłoujście. Dzięki unijnym środkom wyremontowano również Ratusz Główny i Dwór Artusa (dopłata ok. 2,8 mln zł).

Z kolei w Gdyni pieniądze wspomogą realizację projektu Gdynia odNowa, w ramach którego gruntownej renowacji doczekają się dzielnica Oksywie, zachodnia część Witomina-Radiostacji oraz obszar w rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego. W 2022 r. ma się również zakończyć remont zabytkowego Dworca Podmiejskiego, który uzyskał dotację w wysokości ponad 66 mln zł.

Najskromniejsza część budżetu pomorskiego RPO trafiła do powiatów nowodworskiego i sztumskiego. Obydwa skorzystały przede wszystkim na regionalnych programach aktywizacji zawodowej i społecznej, ale nie tylko – dzięki unijnym środkom udało się m.in. zagospodarować teren wokół Jeziora Sztumskiego. Co ciekawe, w trójce rejonów z najmniejszym dofinansowaniem znalazł się też Sopot: do tej pory z pomorskiego RPO popłynęło tam ponad 74 mln zł.

Ogólnopolski raport RPO 2014-2020

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *