Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Ile kosztują wakacje w górach?

Nie musisz wydawać majątku, by cieszyć się z wyjazdu w góry. Pięciodniowy trekking w Tatrach, Bieszczadach czy Beskidach możesz sobie zorganizować już za 500–600 zł od osoby. Chyba że wolisz góry w standardzie high, wtedy wydatki wzrosną. O ile? To zależy tylko od Ciebie.
Ile kosztują wakacje w górach?

W góry jeżdżę minimum cztery razy w roku. Każdemu, kto pyta, skąd biorę na to pieniądze, odpowiadam: „Wakacje w górach wcale nie są takie drogie!” i dodaję – „Najtańsze wyjazdy są najlepsze!”. Nie mówię tego dlatego, że jestem dusigroszem. Po prostu w góry uwielbiam jeździć na trekkingi, a to wiąże się z niezliczonymi wędrówkami szlakami, z przerwami na posiłek i nocleg w schronisku. W moich wyprawach najdroższe jest wyposażenie. Buty, plecak i odpowiednie ubranie, a w zimie raczki czy stuptuty – to rzeczy, na których nie oszczędzam. Na szczęście kupuję je raz na kilka lat. Najważniejsze, czyli atrakcje, mam za darmo, bo wakacje w górach to widoki i męczące, ale dające energetycznego kopa spacery. Poniżej wyjaśniam, ile to wszystko kosztuje.

Ile zapłacisz za nocleg w górach?

Ceny noclegów w górach są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, na jaki standard się zdecydujesz. Jeśli chcesz spać tanio, to pomyśl o noclegu w schronisku górskim lub o pokoju w kwaterze prywatnej. Ceny za dobę wahają się tu od 25 do 40 zł. Pokoje mają bardzo różny standard, wszystko zależy tak naprawdę od właścicieli.

W styczniu za nocleg w Beskidzie Żywieckim w dwuosobowym pokoju z wi-fi, łazienką i kuchnią do dyspozycji wszystkich wynajmujących zapłaciłam 30 zł, a w czerwcu nocowałam w Zakopanem w trzyosobowym pokoju za 40 zł.

Jeśli zależy Ci na wyższym standardzie, do wyboru pozostają pensjonaty i hotele. Ceny zaczynają się tu od 100 zł i rosną wraz z kolejnymi oferowanymi przez nie udogodnieniami i atrakcjami.

CENY NOCLEGÓW W GÓRACH

Hotele i pensjonaty o wyższym standardzie: od 100 zł za os.
Kwatery prywatne: 25–40 zł za os.

Schroniska górskie:

TATRY

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich: od 45 zł w sezonie i od 35 zł poza sezonem
Schronisko Murowaniec: od 40 zł
Schronisko na Hali Kondratowej: od 35 zł
Schronisko Ornak: od 35 zł

BIESZCZADY

Chatka Puchatka: 16 zł
Mała Rawka: od 28 zł
Chata Socjologa: 15 zł

BESKID ŻYWIECKI

Schronisko na Rycerzowej: od 30 zł
Schronisko Rysianka: od 30 zł
Schronisko na Hali Miziowej: od 29 zł
Schronisko na Markowych Szczawinach: od 35 zł

Ile wydasz na jedzenie w górach?

Ile zapłacisz za posiłek w górach

Jeśli zdecydujesz się śniadania i kolacje przygotowywać samodzielnie z kupionych wcześniej produktów w dyskoncie, to wydatki na jedzenie nie będą wysokie. Zawsze jadąc – czy to w Tatry, czy w Beskidy, robię zakupy w Krakowie, dzięki czemu śniadania i kolacje kosztują mnie tyle, ile w domu.

By zjeść dobry obiad, też nie musisz wydawać majątku. Przystępne ceny oferują schroniska górskie. Ciepły posiłek można w nich zjeść nawet za 16 zł. Trochę więcej wydasz, jeśli zdecydujesz się na obiad w karczmie, minimum 30 zł.

CENY WYŻYWIENIA W GÓRACH

SCHRONISKO GÓRSKIE
zupy: 9-10 zł
dania barowe (bigos, flaki, fasola itp.) 15-17 zł
naleśniki/pierogi: 15-17 zł
drugie dania mięsne: 16-23 zł

KARCZMA
zupy: 13-18 zł
pierogi: 19 – 25 zł
dania mięsne: 30-42 zł
pizze: 23-40 zł

Co robić w trakcie wakacji w górach? – ceny atrakcji

koszty górskich atrakcji dla turystów

Największe atrakcje są oczywiście za darmo! Wejścia na większość szczytów są darmowe, należy jedynie uiścić opłatę za wejście na teren parku narodowego. Tylko na nielicznych są pobierane kilkuzłotowe opłaty, np. na wejście na pienińskie Trzy Korony wydasz 5 zł. Zapłacisz też za wjazd kolejką na szczyt i zjazd z niego. Na przykład na Kasprowym Wierchu będzie Cię to kosztowało od 63 w sezonie niskim do 99 zł w sezonie wysokim, a na Gubałówce na kolejkę linową wydasz 23 zł w sezonie wysokim i 22 zł w sezonie niskim.

Jeśli jednak szukasz innych atrakcji niż chodzenie po górach lub po prostu chcesz się zrelaksować, to poniżej przygotowałam Ci listę takich miejsc w Tatrach i Pieninach.

CENY ATRAKCJI

TATRY
Domek do góry nogami: dorośli 9 zł, dzieci 3-12 lat 7 zł, dzieci do lat 3 wstęp wolny
Muzeum Misiów w Zakopanem: dorośli 10 zł, dzieci 8 zł
Muzeum Tatrzańskie: dorośli 7 zł, dzieci 5,50 zł
Termy Bukowina: wejście VIP (bez limitu) od 130 zł za osobę

PIENINY
Spływ Dunajcem do Stacji w Szczawnicy: dorośli 54 zł, dzieci do 10 lat 29 zł
Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie: dorośli 5 zł, dzieci powyżej 7 lat 2,5 zł, dzieci do 7 lat 0 zł
Rejs statkiem (50 min.) po Jeziorze Czorsztyńskim: dorośli 15 zł, dzieci (od 4 do 15 lat): 13 zł
Termy Bani: dorośli 129 zł (bez limitu), seniorzy 105 zł (bez limitu)

Ile kosztuje transport?

Ile kosztuje transport na wakacjach

W góry, zresztą tak jak w większość miejsc, możemy dojechać co najmniej na trzy sposoby: autobusem, pociągiem i samochodem. Niestety, samolot odpada, najwyżej do Krakowa, ale to chyba niezbyt dobre rozwiązanie. Żeby móc mówić o kosztach, musiałam ustalić konkretną trasę przejazdu. Umówmy się zatem, że będziesz podróżować z Warszawy do Zakopanego. W przypadku środków transportu publicznego sprawdziłam ceny biletów kupowanych w dniu wyjazdu (D) i miesiąc wcześniej (M). Szczegóły poniżej.

KOSZTY TRANSPORTU Z WARSZAWY DO ZAKOPANEGO (ok. 400 km)

AUTOBUS (czas podróży: 7:15)
POLSKIBUS 44–55 zł (D); 30–48 zł (M)
POCIĄG (czas podróży: EIC 5:33, TLK 8:00, EIP+A 4:30)
EIC od 145 zł (D); od 102 zł (M)
TLK od 73 zł (D); od 48 zł (M)
EIP Kraków + AUTOBUS Zakopane (Szwagropol/ MajerBus; kursy co 15 min.) od 135 (D); od 64 zł (M)
SAMOCHÓD (czas podróży: 6 godz.)
od 150 zł + opłaty za parking na miejscu

Jak pokazuje powyższe zestawienie, najtańszą opcją będzie podróż PolskimBusem, a najszybszą – EIC i połączenie z przesiadką, tzn. pendolino do Krakowa i autokar z Krakowa do Zakopanego.
To ostatnie połączenie jest naprawdę świetne, tzn. szybkie i wygodne. Choć trzeba się przesiadać, to na szczęście dworce kolejowy i autobusowy w Krakowie są połączone, a autokary w stronę Zakopanego odjeżdżają co kwadrans. Minusy są tylko dwa: cena (120 zł) i brak możliwości podróży nocą. Pierwszy można jednak obejść, kupując bilet na pendolino miesiąc wcześniej lub w ramach promocji „Biletowa czwartkomania” za 49 zł.

Samochód będzie dobrą opcją tylko w przypadku wyjazdu kilku osób, trzeba bowiem pamiętać, że za każdy dzień postoju auta na parkingu musisz zapłacić, a to dodatkowy koszt, który trzeba uwzględnić.

Osobiście uwielbiam jeździć pociągami, ale każdy ma jakieś swoje preferencje. Jedyne, co mogę doradzić, zwłaszcza tym, którym tak jak mi ciągle brakuje wolnych dni, to podróż nocą. Zarówno PKP (22:49 – 6:45), jak i PolskiBus (23:45 – 7:00) oferują takie połączenia. Dzięki temu zyskujesz więcej czasu na górskie wędrówki.

Jak widzisz opcji jest tak wiele, że pięciodniowy wyjazd w góry może cię kosztować zarówno 600 zł, jak i 1 500 zł, taką samą rozbieżność spotkasz, planując wakacje nad morzem. Dużo będzie zależało od Twojego stylu podróżowania. Na przykład mój czerwcowy wyjazd do Zakopanego na pięć dni pochłonął 550 zł (200 zł nocleg + 120 zł transport + 230 zł wyżywienie). Myślę, że to bardzo przyzwoita kwota.

To tyle ode mnie. Mam nadzieję, że rozwiałam większość Twoich wątpliwości. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie wakacji w górach, to pisz śmiało!

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *