Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Ile kosztuje naprawa samochodu?

Wielu kierowców, oddając auto do naprawy, zastanawia się, ile będzie kosztować usługa. Ceny zależą od kilku ważnych czynników. Jak mechanik wylicza koszt naprawy samochodu i jakie usługi są najdroższe?
Ile kosztuje naprawa samochodu?

Mechanicy rozróżniają najczęściej dwa rodzaje klientów, którzy odwiedzają ich warsztaty. Pierwsi są zdecydowani na konkretną usługę. Szybko poznają cenę części i tzw. robocizny oraz wiedzą na co muszą się przygotować. Druga grupa to niezorientowani kierowcy, którzy nie do końca czują, co się z autem dzieje. Gdzieś stuka, gdzieś puka, trochę ściąga. Taki klient musi szykować się na usługę pełną niespodzianek.

Nie da się z góry określić, ile będzie kosztować naprawa samochodu. Cena zależy od wielu czynników. Podstawowy koszt to części i robocizna. To pierwsze uzależnione jest od zaawansowania usterki oraz modelu samochodu. Określenie ceny samej naprawy też nie jest proste. Gdy do taniego i małego urządzenia w aucie mechanik będzie musiał dostać się przez rozebranie silnika, to usługa będzie naprawdę droga. Tak jest np. w przypadku uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Oczywiście ceny zależą też od miasta, w którym znajduje się warsztat lub obłożenia. Postarajmy się jednak oszacować ile mogą kosztować najpopularniejsze naprawy.

To co niezbędne, czyli wymiana rozrządu i płynów

W każdym samochodzie obowiązkowo trzeba wymieniać rozrząd i płyny. Musisz być przygotowany na wymianę oleju, płynu chłodniczego lub hamulcowego. Zmianę oleju wraz z filtrem dokonuje się w starszych samochodach po przejechaniu około 15 000 kilometrów lub w nowych modelach po około 30 – 50 tys. km. Cena takiej usługi zależy od typu smaru oraz kosztu filtra. Najczęściej waha się od 150 do 500 złotych. Tańsza jest wymiana płynu hamulcowego – tu koszt to około 80-150 złotych.

Drogi jest natomiast rozrząd – same części mogą kosztować kilkaset złotych. W niektórych autach koszt wymiany układu rozrządu to 4000 złotych. Mówimy tu oczywiście o kompleksowej naprawie, a nie zmianie samego paska. W popularniejszych modelach samochodu ceny wymiany nie są jednak tak wysokie i oscylują w granicach 500 złotych.

maska samochodu

Zawieszenie będzie kosztować

Układ odpowiadający za odpowiednie prowadzenie się pojazdu też szybko się zużywa. Cena naprawy zależy od części, jakie trzeba wymienić. Przykładowo koszt wymiany końcówki drążków to od 40 do 120 złotych (plus części, które kosztują od 30 do nawet 300 złotych). Wymiana tulei wahacza lub całego wahacza to około 150-200 złotych (ceny wahaczy są natomiast bardzo różne i w niektórych wypadkach dochodzą do 1000 złotych!). Najdroższa jest wymiana tulei tylnej belki. Mechanik musi rozebrać praktycznie cały tylny układ. Koszt? Nawet 800 złotych!

Jeżeli naprawy dokonasz sam, to powinieneś odstawić auto na tzw. zbieżność kół. Tu zakłady liczą sobie od 100 do 200 złotych.

Cena usterki silnika zależy od jego zaawansowania

Nie będziemy wspominać o wymianie silnika lub jego remoncie. W zależności od jednostki może być to koszt do nawet 30 000 złotych. Naprawa silnika nie musi być jednak zawsze tak zaawansowana. Wycieki oleju to często wina uszczelek. Te łatwo dostępne, mechanicy wymienią za 100 złotych (koszt uszczelki to około 40 złotych).

W przypadku uszczelki pod głowicą sprawa jest bardziej skomplikowana. Konieczne jest rozebranie sporej części bloku silnika. Z tego powodu za wstawienie części, która kosztuje około 100 złotych trzeba zapłacić nawet 1000 złotych. Pamiętaj, że po drodze mechanik może napotkać kolejne usterki, które trzeba będzie naprawić.

Układ chłodniczy – cena zależna od części

Jeżeli chodzi o naprawę układu chłodzenia to sprawa jest dużo prostsza. Najczęściej psuje się chłodnica lub węże odpowiadające za dostarczenie płynu do silnika. Sama wymiana głównej części układu to około 150 złotych. Do tego dochodzi oczywiście koszt chłodnicy. W autach popularnych i tańszych ceny zaczynają się od 200 złotych. Zaawansowany element jest wart nawet kilka tysięcy.

Za ile mechanik wymieni węże? Nie jest to najdroższa usługa, bo łącznie z wężem kosztuje niekiedy 100 złotych. Oczywiście wszystko zależy również od miejsca usterki. Pamiętaj, że do każdej naprawy musisz doliczyć cenę nowego płynu chłodniczego (około 40 złotych), jego wymiany (około 60 złotych) i odpowietrzenia całego układu (100 złotych).

Podane wyżej ceny to tylko orientacyjne stawki. W twoim warsztacie może być drożej lub taniej. Dużo zależy też od tego jakim autem jeździsz. Jeżeli czujesz się na siłach, to prostsze usterki możesz naprawiać samodzielnie.  Warto jednocześnie pamiętać, że niekiedy jedna usterka wiąże się z naprawą kolejnej, a przez to cena usługi może znacząco wzrosnąć, dlatego dobrze mieć odłożone oszczędności, które w przypadku problemów, będzie można wykorzystać. 

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga o motoryzacji Automator.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *