Ile kosztuje ślub i wesele?

Bierzecie ślub, ponieważ potrzebny jest Wam papierek i traktujecie go jako zwykłą formalność, a może jest to ważne wydarzenie dla Was i najbliższych, lub okazja do kilkudniowego świętowania? Niezależnie od tego, w jakiej grupie przyszłych małżonków jesteście, temat tego, ile kosztuje ślub i wesele, dotyczy wszystkich, którzy planują się pobrać. Jako że nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć (cóż za niespodzianka!), postanowiłam dzisiaj przybliżyć nieco temat ślubno-weselnych kosztów, jakie czekają na finiszu narzeczeństwa. W moim tekście zabiorą też głos specjalistki ze ślubnej branży - Kasia i Ola z firmy Czary Marry, zajmującej się wedding planningiem.
Ile kosztuje ślub i wesele?

Od czego zacząć planowanie ślubnego budżetu?

Nie przedłużając wstępu, przejdę od razu do konkretów. Planując ślub z weselem, najlepiej zacząć od wybrania sali i zarezerwowania terminu wesela. Co być może zdziwi niewtajemniczonych w temat, o wiele łatwiej o wolny termin w urzędzie czy kościele, niż w sali weselnej. 

Nic dziwnego, rynek weselny rozwija się w błyskawicznym tempie, co spowodowane jest rosnącymi wymaganiami konsumentów. Dzisiaj do wesela nie wystarczy zwykła sala ze stołami i krzesłami oraz zapleczem gastronomicznym – powinno być to miejsce dobrze ulokowane, z pięknym wnętrzem i doskonałą ofertą gastronomiczną, a niejednokrotnie noclegową.

Ślubny budżet najlepiej podzielić na kilka głównych modułów, dzięki którym o wiele łatwiej wszystko zaplanować, określić koszty oraz wprowadzać ewentualne cięcia. Na potrzeby tego tekstu przyjmijmy, że organizujemy wesele na 100 osób, zakładając 80% frekwencję.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Mimo że koszt zawarcia związku małżeńskiego dla wszystkich urzędów stanu cywilnego w Polsce jest ten sam i wynosi 84 złote, nie oznacza to, że zawsze na tym skończą się nasze koszty w tym zakresie.

84 złote zapłacą wszystkie pary, które wchodzą w związek małżeński po raz pierwszy w życiu, a ceremonia zaślubin odbywa się na terenie urzędu.

Jeśli któreś z małżonków (lub oboje) mają na swoim koncie rozwód lub są wdowcami, trzeba doliczyć do kosztów opłatę 22 złotych (od osoby), ponieważ w takim przypadku konieczne jest pozyskanie skróconego odpisu aktu stanu cywilnego. 

Ślub cywilny kosztuje więcej, jeśli decydujemy się na przyspieszenie terminu (zazwyczaj czeka się miesiąc) – wówczas opłata wynosi 39 złotych. Jeśli zaś marzy nam się ślub poza granicami Polski, np. w konsulacie czy ambasadzie RP, dopłacimy 38 złotych.

Od niedawna jest też całkiem popularna opcja organizacji ślubu cywilnego w plenerze. Koszt takiej usługi jest znacznie wyższy, bo wynosi 1 000 złotych. Od tej reguły jest wyjątek, a USC może odstąpić od naliczenia opłaty. Tak dzieje się na przykład, gdy jeden z narzeczonych przebywa w szpitalu lub jest ciężko chory, albo chodzi o ślub osób osadzonych w zakładach karnych.

Dodatkowo, do późniejszych kosztów ślubu należy doliczyć wymianę dowodu osobistego, w przypadku, gdy jedno lub oboje małżonków zmienia nazwisko. Zobacz, ile kosztuje wymiana dowodu osobistego.

Reasumując:
?minimalny koszt ślubu cywilnego: 84 zł
?maksymalny koszt ślubu cywilnego (w przypadku zaistnienia wyżej wymienionych okoliczności): 1 200 zł.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Tutaj koszty są dużo bardziej płynne, niż w przypadku kosztów wzięcia ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Wszystko za sprawą tego, że udzielane przez księży sakramenty nie posiadają swojego cennika, a wierni mogą odwdzięczyć się kapłanom, wpłacając ofiarę. Ta zaś stanowi część miesięcznych dochodów parafii, co możesz przeczytać w tekście Ile zarabia ksiądz? 

Możemy je jednak umieścić w statystycznych widełkach i podzielić na trzy główne punkty: koszt zapowiedzi, ofiara na mszę ślubną i koszt organisty. Przewertowałam kilkanaście forów ślubnych i śmiało mogę stwierdzić, że najczęściej pojawiającymi się kwotami są: 300 złotych za zapowiedzi, 500-1 000 złotych za mszę oraz 500-700 złotych za organistę.

Oczywiście te kwoty są umowne, niezamożne pary z pewnością nie będa w stanie uiścić takich opłat, szczególnie że nie są one obowiązkowe. Jeśli parze zależy na wyjątkowej oprawie, do tych kosztów należy doliczyć cenę, jako przyjdzie zapłacić za wynajętego muzyka (lub muzyków), chór,  dekoracje kościoła. Koszt wynajęcia skrzypaczki na mszę, to około 400 złotych (w zależności od miasta). Dekoracje kościoła to kwestia całkowicie płynna i zależna od wielu czynników, a która może ulec znacznemu obniżeniu kosztów, jeśli tego samego dnia ślub biorą jeszcze inne pary. Wówczas popularne jest dzielenie kosztów dekoracji świątyni.

Reasumując:
?minimalny koszt ślubu kościelnego: <500 złotych
?średni koszt ślubu kościelnego: około 1 150 złotych
?wysoki koszt ślubu kościelnego: >2 000 złotych

Ile kosztuje wesele?

Przyjmijmy nasze początkowe założenia o weselu dla około 100 gości. Dodajmy jeszcze, że organizujemy przyjęcie w mieście powyżej 50 tysięcy mieszkańców, a wśród naszych gości są również osoby spoza województwa lub innego kraju.

Pierwszy koszt, z jakim najprawdopodobniej się zderzymy, będzie to cena wynajęcia sali. Kiedy rok temu rezerwowałam miejsce na swoje wesele, byłam zaskoczona, że opłata za salę jako taką nie istnieje. Jest za to popularnie pojęcie „talerzyka” określające cenę za jednego gościa przy stole bez alkoholu. Jak łatwo się domyślić, możemy się spotkać z bardzo szerokim rozstrzałem cen, na który wpływ ma kilka czynników: lokalizacja, renoma miejsca oraz wybrane menu, a także sposób serwowania potraw.

Ile kosztuje „talerzyk” w lokalu? 

Możemy przyjąć, że uśredniony koszt za jednego gościa przy stole w lokalu to od 150 do 300 złotych. Zdarzają się miejsca, w których cena ta może wynosić nawet 500 złotych, ale staram się poruszać po cenach uśrednionych. 

Do dodatkowych kosztów organizacji wesela w lokalu należy doliczyć zakup alkoholu. Jeśli decydujemy się na serwowane przez restaurację trunki, to koszt liczony jest według zużycia. Zawsze wyceniany jest osobno i zazwyczaj już po weselu.

Drugim rozwiązaniem jest kupienie własnego alkoholu w hurtowni po znacznie atrakcyjnej cenie, jednak restauracje w większości przypadków, każą płacić sobie opłatę od każdej butelki własnego alkoholu. Tę opłatę nazywa się potocznie korkowym. Ile kosztuje korkowe? To około 5-17 złotych za butelkę mocnego alkoholu.

Reasumując:
?średni koszt sali i wyżywienia wraz z alkoholem dla 100 osób w lokalu: około 30 000 złotych.

Ile kosztuje „talerzyk” na weselu z zewnętrznym cateringiem?

Drugą popularną opcją organizacji wesela jest wynajęcie sali z wyżywieniem cateringowym. Wówczas cena talerzyka spada o ponad połowę, jednak należy doliczyć koszty wynajmu sali, która przy 100-osobowym weselu powinna mieć około 300 metrów kwadratowych. Popularnym rozwiązaniem są też wesela ogrodowe lub w namiotach. Koszt takiej „sali” to od 3 500 do 7 000 złotych. Minusem tego rozwiązania są koszty związane z organizacją, dlatego że wszystko, czego podjęłaby się restauracja, musimy zorganizować sami (obsługa kuchni, serwis, zastawa). Można jednak przyjąć, że koszt talerzyka w 2020 r. dla takiego wariantu to około 150 do 200 złotych. 

Reasumując:
?średni koszt sali i cateringu wraz z alkoholem dla 100 osób: około 24 000 złotych.

Ile kosztuje tort i słodki stół?

Może to dziwić, ale koszt tortu i słodyczy na weselu liczony jest osobno. Wynika to głównie z tego, że restauracje nie specjalizują się w wyrobach cukierniczych, więc nie można tego kosztu włączyć do talerzyków. 

Średni koszt tortu ślubnego na 100 osób to 1 500-2 000 złotych wraz z transportem z cukierni na salę weselną. Około 700-1 500 złotych zapłacimy za słodki stół na 100 osób.

Reasumując:
?koszt słodyczy weselnych wraz z tortem to około 3 500 złotych.

Ile kosztuje DJ lub zespół na wesele?

Tym samym wkraczamy na szerokie wody różnic cenowych. W moim odczuciu to właśnie w kategorii muzyka, zdjęcia i film jest największy rozstrzał cenowy i to te elementy potrafią zadecydować o koszcie niejednego wesela. 

W wielu rodzinach panuje przekonanie, że nie ma prawdziwego wesela bez zespołu grającego na żywo. Od tej zasady coraz częściej się odchodzi, gdyż dzisiejsza praca DJ-a, który jednocześnie jest konferansjerem, w zupełności jest w stanie zastąpić zespół. Ponadto, formuła zabawy przy coverach znanych utworów nie każdemu odpowiada.

Na wesele powyżej 100 osób często zatrudnia się duet: DJ-a i konferansjera, ze względu na to, że trzeba jednocześnie zająć się parkietem, jak i gości na sali wraz z ewentualnymi zabawami, a przede wszystkim pilnować harmonogramu imprezy. 

Ceny za sprawdzonego i dobrego DJ-a są często trudne do przełknięcia, jednak to coś, na co warto poświęcić sporą część budżetu, bo to w głównej mierze od niego zależy zabawa. Za dobrego DJ-a zapłacimy od 4 500 do nawet 7 000 złotych za 12 godzin pracy.

Zespoły weselne mają jeszcze większy rozstrzał cenowy, niż DJ. Tutaj zatrudnić możemy zespół za 3 000 złotych, ale sprawdzone kwartety wyceniają swoje usługi od 6 000 złotych wzwyż za 8 godzin zabawy.

Reasumując:
?koszt DJ-a na 12-godzinnym weselu: 5 000 złotych
?koszt dobrego zespołu przez 8 godzin zabawy: około 6 000 złotych
*
w kosztach trzeba uwzględnić także nocleg i wyżywienie, jeśli zleceniobiorca jest spoza miejsca imprezy.

Ile kosztuje fotograf na ślub i wesele?

Tutaj również spotkamy się z olbrzymim rozstrzałem cenowym. Niedoświadczony, ale nienajgorszy fotograf zrobi zdjęcia z przygotowań, ślubu i wesela (do około 1 w nocy), za 2 000 zł, ale obecnie panujące trendy wymagają, by zdjęcia opowiadały historię i tworzyły reportaż ślubny. Nie każdy fotograf to potrafi, dlatego ceny lepszych fotografów zaczynają się od 3 800 złotych i szybują w górę. 

Jedna z najpopularniejszych firm w Polsce, robiąca przepiękne reportaże ślubne, za 6 godzin pracy (trzech fotografów), obróbkę zdjęć i wydanie parze 200 zdjęć, inkasuje 7 000 złotych. Jednak uśredniony koszt dobrego fotografa (powyżej 100 osób warto rozważyć dwie osoby), to około 4 500 złotych. 

Należy jednak w kosztach uwzględnić także nocleg i wyżywienie, jeśli zleceniobiorca jest spoza miejsca imprezy.

Reasumując:
?koszt fotografa bez większego doświadczenia ślubnego: 2 500 złotych
?koszt fotografa doświadczonego: powyżej 4 000 złotych

*w kosztach trzeba uwzględnić także nocleg i wyżywienie, jeśli zleceniobiorca jest spoza miejsca imprezy.

Ile kosztuje film ze ślubu i wesela?

To jeden z największych kosztów, jaki młoda para może ponieść za jednorazową usługę. Reportaż z przygotowań, ślubu i wesela zrealizowany przez profesjonalną firmę produkcyjną, to koszt od 10 000 do nawet 17 000 złotych, w zależności od scenariusza i zakresu świadczeń. 

Co składa się na tak wysoki koszt tej usługi? Zazwyczaj wideo kręci kilka osób, które oprócz obecności przez cały czas trwania imprezy, później odpowiedzialne są za montaż filmu, co zajmuje zazwyczaj kilka dni roboczych. Płacimy nie tylko za obecność takich osób na imprezie, ale za ich żmudną pracę po niej.

Nowym trendem jest montaż na własną rękę z materiałów nakręconych przez gości, po uprzedniej prośbie, by nagrywali filmy w odpowiednim formacie (chodzi o to, by filmy były nagrywane w poziomie, co pomaga w montażu).

Reasumując:
?reportaż filmowy z dnia ślubu i wesela to koszt powyżej 10 000 złotych.

Ile kosztuje suknia ślubna?

Wchodzimy znów w temat głęboki jak najgłębsza ze studni na świecie. Prawda jest taka, że w tym przypadku trudno określić nawet dolną granicę. Ale przyjmijmy, że nie każda przyszła panna młoda dysponuje suknią po prababce, w której od pokoleń występują wszystkie panny młode w rodzinie. Nasza analiza dotyczy nowej sukni ślubnej w 2020 roku.

Najtańsze suknie od niedawna możemy kupić w… sieciówkach. H&M czy Zara, a także Zalando oferują od jakiegoś czasu suknie ślubne. Za kreacje prosto od znanych projektantów tworzących kolekcje dla sieciówek, możemy zapłacić nawet 899 złotych!

Najpopularniejszą metodą wyboru sukni ślubnej, jest jednak wizyta w salonie mody ślubnej i wybór którejś z kreacji. Cena sukni z wieszaka z poprawkami krawieckimi to od 3 000 złotych wzwyż.

Suknia od projektantki sukien ślubnych to koszt rzędu 5 000-7 000 złotych, zaś suknia od projektanta mody robiona na zamówienie to koszt powyżej 10 000 złotych.

Panna młoda może także wypożyczyć suknię. Koszt to od 750 do 1 500 złotych.

Reasumując:
?minimalny koszt sukni ślubnej na własność: 899 złotych
?maksymalny koszt sukni ślubnej na własność: powyżej 5 000 złotych
?wypożyczenie sukni ślubnej: 1 000 złotych

Ile kosztuje garnitur ślubny?

Tu podobnie, jak w przypadku sukien ślubnych, pan młody może zapłacić mniej niż 1 000 złotych za garnitur np. ZARA, a może kupić go w salonie z modą męską za około 2 000 złotych. 

Szyty na wymiar garnitur to koszt powyżej 2 800 złotych.

Reasumując:
minimalny koszt nowego garnituru ślubnego: 800 złotych

średni koszt nowego garnituru ślubnego: 2 000 złotych

Ile kosztują obrączki?

Po pierścionku zaręczynowym, to kolejny koszt biżuteryjny związany ze ślubem. Obrączki jednak mają mniejszy rozstrzał cenowy, niż pierścionki. Głównie wynika to z tego, że klasyczne obrączki to samo złoto, bez kamieni szlachetnych, choć ostatnio modne są damskie obrączki z drobnymi diamentami.

Za klasyczne obrączki ze złota zapłacimy od 900 do 3 000 złotych. Możemy doliczyć do tego grawer i dodatkowe zdobienia.

Reasumując:
?minimalny koszt obrączek: powyżej 800 złotych
?maksymalny koszt obrączek: powyżej 3 000 złotych

Jakie są dodatkowe koszty ślubu i wesela?

Powyżej zawarłam najważniejsze i praktycznie dotyczące wszystkich par koszty ślubu i wesela, na jakie trzeba się przygotować. Są jednak wydatki, o których często młodzi nie zdają sobie sprawy, a które potrafią wygenerować dodatkowe i to niemałe koszty.

Przede wszystkim do takich kosztów należy doliczyć:

 • nocleg dla gości spoza miejsca wesela (stosuje się zasadę, że nocleg należy zapewnić gościom, którzy mieszkają minimum 50 km od miejsca wydarzenia) – w zależności od liczby gości i miejsca noclegowego, koszt za pokój to od 100 do nawet 400 zł).
 • zaproszenia ślubne, winietki, tablice
 • transport gości z kościoła/urzędu na salę i do domów (około 1 000 zł)
 • obuwie do garnituru i sukni
 • makijaż i fryzura panny młodej oraz świadkowej (wraz z próbnym makijażem i fryzurą) to koszt około 1 200 zł.
 • florystka i dekoracje (od 2 000 zł za salę i kościół)
 • upominki dla gości
 • dodatkowe atrakcje, jak barman (od 2 000 złotych)
 • gadżety
 • atrakcje w postaci prosecco vana, czy profesjonalnej fotobudki (od 2 000 złotych)
 • występy znanych osób na żywo (od 4 000 złotych)
 • wynajem samochodu ślubnego (od 2 000zł wzwyż)
 • poprawiny dla takiej samej liczby gości (od 10 000 złotych wzwyż)

Podsumowanie


Koszt minimalnyKoszt uśrednionyKoszt maksymalny
Ślub cywilny84 zł1200 zł
Ślub kościelnyponiżej 500 złokoło 1 150 zł> 2 000 zł
Talerzyk w lokalu150 zł 220 zł> 300 zł
Talerzyk w namiocie90 zł130 zł> 200 zł
Korkowe za butelkę5 zł10 zł> 18 zł
Sala z wyżywieniem i alkoholem w restauracji20 000 zł25 000 zł> 30 000 zł
Namiot z cateringiem i alkoholem 17 000 zł23 000 zł> 27 000 zł
Tort weselny1 500 zł2 000 zł> 2 500 zł
Słodki stół700 zł1 100 zł> 1 500 zł
DJ3 800 zł4 500 zł> 6 000 zł
Zespół5 000 zł6 000 zł> 8 000 zł
Fotograf2 500 zł4 000 zł> 6 000 zł
Video7 000 zł10 000 zł> 12 000 zł
Suknia ślubna899 zł3 500 zł> 5 000 zł
Garnitur ślubny 800 zł2 000 zł> 4 000 zł
Obrączki800 zł2 000 zł> 3 000 zł
Nocleg dla gości (doba za pokój)100 zł250 zł> 400 zł
Zaproszenia ślubne, winietki, tablice itp.750 zł1 000 zł> 1 500 zł
Transport gości500 zł750 zł> 1 000 zł
Makijaż (PM i Świadkowa – próbny i właściwy)900 zł1 200 zł> 1 500 zł
Dekoracje2 000 zł3 000 zł> 4 000 zł
Upominki dla gości700 zł1 100 zł> 1 400 zł
Atrakcje1 500 zł2 000 zł> 3 000 zł
Gadżety500 zł750 zł> 1 500 zł
Występ wieczoru4 000 zł6 000 zł> 10 000 zł
Samochód do ślubu1 200 zł1 800 zł> 2 000 zł
Poprawiny10 000 zł18 000 zł> 22 000 zł

Okiem eksperta

Na koniec chciałabym oddać głos ekspertkom w swojej dziedzinie, czyli założycielkom Agencji Ślubnej Czary Marry – Katarzynie Andrzejewskiej-Wietrzyk i Aleksandrze Wielgus. Kto bowiem, jak nie one, lepiej zna się na aktualnych cenach usług ślubnych?

Dzień dobry. Czy możecie powiedzieć, co w organizacji ślubu i wesela generuje najwyższe koszty?

CzaryMarry: Zdecydowanie największą część budżetu ślubnego pochłania miejsce weselne. Często jego koszt obejmuje nie tylko opłatę za menu, tzw. talerzyk, ale i koszty wynajmu sali czy dodatkowe opłaty serwisowe. Ponieważ coraz więcej par młodych decyduje się na organizację wesela poza miejscem zamieszkania, dużą część budżetu stanowią noclegi. Zdarza się, że pary młode rezerwują je nawet na kilka dni dla wszystkich gości zaproszonych na przyjęcie. Sporą część budżetu pochłaniają również fotograf i kamerzysta oraz oprawa muzyczna wesela, a także stroje pary młodej, jednak nie są to już tak wysokie koszty jak w przypadku miejsca weselnego i noclegów. Coraz większą popularnością cieszą się wymyślne dekoracje, a tu ograniczeniem jest tylko wyobraźnia pary młodej.

Gdzie najlepiej szukać oszczędności w planowaniu takiego wydarzenia?

CzaryMarry: Zdecydowanie najlepszym sposobem na znalezienie oszczędności jest rezygnacja z tradycyjnych poprawin. Coraz więcej par decyduje się na taki krok. Jest to bardzo znacząca oszczędność. Warto też zastanowić się nad rezygnacją z niektórych usług. Film z wesela to piękna pamiątka, ale też łatwa oszczędność. Jesteśmy zwolenniczkami zasady, że lepiej zainwestować w lepszego fotografa niż foto i film z niższej półki. Proponujemy też zamienić kilkuosobowy zespół na DJ-a weselnego. Nie tylko jego usługi są tańsze, ale i zaoszczędzimy na kosztach noclegów i posiłków dla członków zespołu.  Inne oszczędności mogą się wydawać mniej znaczące, ale po zsumowaniu ich mogą się okazać sporą kwotą. Przykładem jest rezygnacja z wymyślnych atrakcji, bardzo popularnych upominków dla gości. Można też pomyśleć o wynajmie sukni ślubnej lub zakupie używanej sukienki.

Jak bardzo na przestrzeni lat drożeją ceny na ślubno-weselnym rynku? 

CzaryMarry: Bardzo! Z roku na rok widać znaczną tendencję wzrostową. Wynika to z  bardzo wielu czynników. Pary młode wydają na swoje wesela coraz więcej, mają też większą świadomość, marzą o nietuzinkowych rozwiązaniach, stawiają na profesjonalistów. Rośnie również świadomość, jeśli chodzi o jakość serwowanych dań na weselu. Zamiast stołów uginających się od jedzenia, wybierają ekskluzywne potrawy, bazujące na produktach najwyższej jakości, często od lokalnych dostawców. Wraz ze wzrostem cen rośnie profesjonalizm wykonawców. Coraz częściej są to osoby, dla których wesela są głównym źródłem utrzymania, a nie, jak to było kiedyś, dodatkowym zajęciem. Wykonawcy ślubni mają legalnie działające firmy, odprowadzają podatki, doszkalają  swoje umiejętności oraz inwestują w sprzęt, co jest jednoznaczne z podniesieniem cen ich usług.

Czy są takie usługi, za które młodzi ewidentnie przepłacają, tylko dlatego, że są związane ze ślubem? Mam na myśli na przykład druk zaproszeń, winietek czy fotografię.

CzaryMarry: Często spotykamy się z zarzutem, że wszystko co weselne jest droższe. Nie do końca się z nim jednak zgadzamy. Owszem istnieją usługi, które na pierwszy rzut oka będą droższe niż bardzo podobne odpowiedniki. Najczęściej przytaczanym przykładem jest wiązanka ślubna. Dlaczego kosztuje 250 zł skoro możemy znaleźć w kwiaciarniach podobnej wielkości bukiety za 50 czy 100 zł. Odpowiedź jest prosta. Wiązanka ślubna jest złożona z najświeższych i najpiękniejszych kwiatów, ułożonych w bardzo przemyślany sposób, specjalnie zamówionych i odebranych z giełdy na dzień przed weselem. Wątpię, by wiązanka kupiona w kwiaciarni, wytrzymała tyle, ile musi przejść wiązanka ślubna w dniu wesela.  Pary młode decydując się na produkt czy usługodawcę z przydomkiem ślubny może mieć większą pewność, że uniknie sytuacji niespodziewanych. Być może za niektóre rzeczy płacą więcej, ale otrzymują specjalistów w tej wąskiej dziedzinie.

Najnowsze atrakcje pochłaniające budżet, to:…

CzaryMarry: Najdroższymi atrakcjami spotykanymi na weselach są występy znanych muzyków lub standuperów. Generalnie atrakcje nie należą do najtańszych i podobnie, jak w przypadku dekoracji, możemy wymyślić naprawdę niestandardowe rzeczy. Coaz popularniejsze stają się pokazy live cooking, czyli gotowania na żywo, od kilku sezonów popularnością cieszą się prosecco vany czy obecność profesjonalnego baristy na weselu. Od bardzo długiego czasu ogromną popularnością cieszą się barmani, pokazy sztucznych ogni, czy filmy wyświetlane podczas wesel.

Dziękuję za rozmowę.

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca 2021 r. wyniosło...

więcej

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka bez zaświadczeń w 15 minut na Twoim...

więcej

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Chcesz skorzystać z chwilówki, ale zależy Ci, aby okres...

więcej

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Pożyczki w weekend – czyli gdzie można dostać dodatkowe finansowanie w sobotę i niedzielę?
Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.