Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyjeżdżasz za granicę do kraju, w którym wymagany jest paszport? Nie wiesz, na jakie koszty się przygotować i ile trwa procedura wyrabiania dokumentu? Sprawdź, jaka jest cena paszportu i ile musisz czekać, by móc spokojnie pojechać na wakacje!
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Przed dłuższym wyjazdem warto wszystko odpowiednio wcześnie zaplanować, również zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Koniecznie sprawdź, czy do kraju, do którego podróżujesz wystarczy dowód osobisty, czy wymagany jest paszport lub wiza, bo tych nie dostaniesz od ręki. Sprawdź, ile kosztuje wyrobienie paszportu!

Do jakich krajów nie jest potrzebny paszport?

Zapewne zastanawiasz, do jakich krajów możesz pojechać jedynie z dowodem osobistym. Dobra wiadomość jest taka, że bez ważnego paszportu możesz odwiedzić aż ponad 40 państw! I to nie tylko tych leżących w Europie – jest ich więcej. Poniżej znajdziesz całą listę.

grafika z listą krajów, do których nie jest potrzebny paszport

Pamiętaj, że wyjazd do większości krajów równa się z tym, że Twój dokument (dowód osobisty oraz paszport) powinien być ważny min. pół roku! Sprawdź również, jak długi może być Twój pobyt w kraju, do którego się wybierasz – zwykle jest on możliwy do 30 lub 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu wymagane jest posiadanie dodatkowego pozwolenia lub wizy.

Europejskie kraje, do których potrzebny jest paszport

Nie do wszystkich krajów europejskich możesz swobodnie podróżować, posługując się dowodem osobistym. Do przekroczenia granicy niektórych krajów (nawet naszych wschodnich sąsiadów) niezbędny będzie paszport, a czasami nawet wiza. Zerknij do poniższej tabeli, by poznać szczegóły.

 

Europejskie kraje, do których potrzebny jest paszport

Paszport

Paszport + wiza

Ukraina

Białoruś

Kosowo

Rosja

Turcja

Gdzie wyrobić paszport?

Paszport możesz wyrobić w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Jeśli chcesz sprawdzić dokładne adresy tych miejsc, to odwiedź stronę internetową ze spisem urzędów wojewódzkich. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy urzędy znajdujące się w Twojej miejscowości również przyjmują wnioski paszportowe. Ja wyrobiłam swój paszport w Urzędzie Dzielnicy Ursus w Warszawie.

Jak wyrobić paszport?

Lista potrzebnych dokumentów do wyrobienia paszportu:

 • wniosek o wydanie paszportu – jest dostępny w punkcie paszportowym,
 • jedna kolorowa fotografia – musi być aktualna i odpowiednio wykonana, zgodnie z wymogami paszportowymi,
 • dowód opłaty – potwierdzenie otrzymasz w kasie, oraz dokument, który potwierdzi Twoje prawo do zniżki – jeśli taka Ci się należy,
 • obecny paszport – ten, który chcesz wymienić na nowy z powodu zbliżającego się terminu ważności*,
 • skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – jeśli Twoje nazwisko uległo zmianie po ślubie za granicą.

Jeśli osoba przyjmująca Twój wniosek, będzie miała wątpliwości dotyczące Twojej tożsamości lub obywatelstwa, to może Cię dodatkowo poprosić o dostarczenie skróconego odpisu polskiego aktu stanu cywilnego lub poświadczenia obywatelstwa polskiego).

*Jeśli nie masz paszportu, to wystarczy ważny dowód osobisty.

Paszport jest ważny 10 lat od daty jego wyrobienia.

Jak wyrobić paszport dziecku?

Jeśli chcesz wyrobić paszport swojemu dziecku, to musisz przygotować takie same dokumenty jak powyżej. Wniosek o paszport dla swojej pociechy możesz złożyć, jeśli jesteś:

 • rodzicem – pamiętaj, że oboje rodzice muszą być obecni przy składaniu wniosku! Jeśli nie ma możliwości, byście wybrali się wspólnie, to musisz przedstawić zgodę drugiego rodzica na piśmie, wraz z podpisem,
 • opiekunem prawnym – również oboje opiekunowie muszą uczestniczyć w procesie wnioskowania.

Dziecko nie musi być obecne podczas składania wniosku oraz przy odbiorze dokumentu.

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

Zdarzają się sytuacje, w których musisz pilnie wyjechać z kraju i czas oczekiwania na paszport okazuje się zbyt długi. Wówczas możesz wnioskować o paszport tymczasowy. Nie wszystkie kraje mogą jednak wyrazić zgodę na Twój pobyt z dokumentem tymczasowym, dlatego musisz dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz.

Paszport tymczasowy może zostać wydany w nagłych sytuacjach, takich jak:

 1. Poważna choroba kogoś z Twojej rodziny.
 2. Śmierć osoby z Twojej rodziny.
 3. Kradzież lub utrata paszportu za granicą.
 4. Utrata ważności dokumentu podczas przebywania za granicą (jeśli masz polskie obywatelstwo) lub w Polsce (jeśli masz polskie obywatelstwo, ale mieszkach na stałe za granicą).
 5. Niemożność tymczasowego pobrania od Ciebie odcisków palców (np. kiedy są one w gipsie).

Paszport tymczasowy jest ważny maksymalnie 12 miesięcy od dnia jego wydania.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Opłata za paszport jest stała. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach możesz otrzymać zniżkę lub darmowy paszport. Sprawdź w poniższej tabeli.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Wysokość ulgi0% 50% 75%100%
Cena wyrobienia paszportu140 zł70 zł35 zł0 zł
Kto może skorzystać z ulgi
 • uczniowie
 • studenci
 • emeryci
 • renciści
 • osoby niepełnosprawne
 • osoby, które są na utrzymaniu małżonka emeryta, rencisty
 • lub osoby niepełnosprawnej
 • osoby otrzymujące stały zasiłek z pomocy społecznej,
 • kombatanci, ofiary represji wojennych
 • i okresu powojennego
 • posiadacze Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny
 • uczniowie i studenci poniżej 26 lat, będący członkami rodziny wielodzietnej posiadającej ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny,
 • dzieci niepełnosprawne
 • z rodziny wielodzietnej posiadającej ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny
 • Osoby powyżej 70 roku życia,
 • osoby wyjeżdżające za granicę na operację lub długotrwałe leczenie: przebywające w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym lub otrzymujące stały zasiłek z pomocy społecznej,
 • osoby mające paszport z wadą techniczną,
 • żołnierze służący poza granicami Polski

Kiedy jeszcze możesz zapłacić mniej za wyrobienie paszportu?

Otóż możesz otrzymać ulgę, jeśli zmieniły się Twoje dane osobowe (np. nazwisko), zmienił się Twój wygląd, przez co trudno jest Cię zidentyfikować na fotografii w paszporcie lub jeśli w Twoim paszporcie brak jest miejsca na kolejne stemple lub wizy.

Ile trzeba czekać na paszport?

Czas oczekiwania na paszport wynosi do 30 dni. Podczas składania wniosku otrzymasz dokładny termin odbioru dokumentu. Z doświadczenia powiem Ci jednak, że czas ten jest zwykle krótszy. W ubiegłym roku odebrałam swój nowy dokument już po 8 dniach od momentu złożenia dokumentów.

Jak widzisz, wyrobienie paszportu nie jest skomplikowaną czynnością. Zadbaj jednak o to, by wyrobić go odpowiednio wcześnie przed planowanym wyjazdem, a po przekroczeniu granicy dokładnie go pilnuj, by nie narobić sobie kłopotów i nie stresować się podczas swojego wymarzonego urlopu. Warto również zostawić jego skan bliskim, pozostającym w Polsce. Jeżeli go zgubisz lub padniesz ofiarą kradzieży, nie będziesz mieć problemów z potwierdzeniem swojej tożsamości. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *