Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Ile zarabia nauczyciel?

Praca 20 godzin w tygodniu, przerywana dwumiesięcznymi wakacjami, feriami i dłuższymi przerwami okołoświątecznymi – brzmi jak zajęcie marzeń? Niestety pensja już nie. Ile zarabiają nauczyciele? Za miesiąc pracy otrzymują od 1 533 do 3 149 zł wynagrodzenia zasadniczego. Dlaczego tak mało i skąd takie rozbieżności? Sprawdziliśmy!
Ile zarabia nauczyciel?

Wokół pracy nauczycieli narosło wiele mitów, m.in. ten, że mało pracują i dużo zarabiają. Niestety, praca 20 godzin tygodniowo to jedynie pobożne życzenie. 18 godzin nauczyciele poświęcają na prowadzenie lekcji, a 2 godziny na zajęcia dodatkowe dla uczniów.

Nikt jednak nie liczy, ile czasu pochłania im przygotowanie się do zajęć, sprawdzanie testów czy wywiadówki. Darmowe wycieczki, których tak wielu im zazdrości, to też tak naprawdę praca 24 godziny na dobę, za którą nie dostają ani złotówki. Na ile w zamian za to mogą liczyć?

Od czego zależą zarobki nauczycieli?

Jest wiele czynników decydujących o wysokości pensji nauczyciela. Do najważniejszych z nich należą:

  • poziom wykształcenia,
  • stopień awansu zawodowego,
  • region zatrudnienia,
  • dodatki do pensji.

Niestety, jak na budżetówkę przystało, system wynagradzania nauczycieli jest dość skomplikowany. Na ich pensje składają się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Progi minimalnego wynagrodzenia zasadniczego są ustalane co roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i obejmują wszystkie osoby pracujące w szkołach publicznych.

Na jakie dodatki do pensji może liczyć nauczyciel?

  • Dodatek motywacyjny
  • Dodatek funkcyjny
  • Dodatek za pracę w trudnych warunkach

Wszystkie z wymienionych są określone w Karcie Nauczyciela. Niestety, choć mogą je dostać wszyscy, to w praktyce otrzymują tylko niektórzy, a ich wysokość jest uzależniona od hojności samorządów.

Ile zarabiają nauczyciele?

Wynagrodzenie podstawowe

W 2018 roku minimalne wynagrodzenie zasadnicze wynosi od 1 533 do 3 149 zł brutto. Na najwyższą pensję mogą liczyć nauczyciele dyplomowani z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym, nauczyciel mianowany z takim samym wykształceniem dostanie już 2 681 zł, nauczyciel kontraktowy – 2 361 zł, a stażysta – 2 294 zł. Najmniej otrzyma stażysta bez odpowiedniego wykształcenia – 1 533 zł.

W tabeli zarobków poniżej znajdziesz szczegółowe dane dotyczące wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego obowiązujących od dnia 1 stycznia 2017 r.

Tabela wynagrodzeń nauczycieli

POZIOM WYKSZTAŁCENIASTOPNIE AWANSU ZAWODOWEGO
NAUCZYCIEL

STAŻYSTA

NAUCZYCIEL KONTRAKTOWYNAUCZYCIEL MIANOWANYNAUCZYCIEL DYPLOMOWANY
Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym2 294 zł2361 zł2 681 zł3 149 zł
Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym2 019 zł2 069 zł2 336 zł2 742 zł
Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych1 782 zł1 825 zł2 050 zł2 397 zł
Pozostałe wykształcenie1 533 zł1 568 zł1 746 zł2 032 zł

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2017 r.

Zarobki uzyskane z dodatków

Oczywiście, wynagrodzenie podstawowe, to nie całość kwoty trafiającej na konta nauczycieli. Do pensji wliczane są jeszcze dodatki. O jakich kwotach mówimy?

Dodatek motywacyjny może wynieść nawet 50 proc. pensji zasadniczej, dodatek za pracę w szkole specjalnej również 50 proc., a dodatek funkcyjny dla wychowawcy od 1 do nawet 20 proc. Nauczyciele, jak wszyscy pracownicy sfery budżetowej, otrzymują również trzynastki. Niestety, te liczby nie mają żadnego przełożenia na rzeczywistość.

Jak mówią pracownicy szkół, otrzymują je rzadko i najczęściej w najniższej możliwej kwocie. Potwierdzają to dane zebrane przez portal wynagrodzenia.pl. Wynika z nich, że mediana wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi 3 387 zł brutto, co na rękę daje 2 427 zł. Co więcej, 25 proc. nauczycieli zarabia mniej niż 2 697 zł brutto, czyli 1 946 zł netto, a tylko 25 proc. powyżej 4 168 zł brutto, czyli na rękę 2 971 zł. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że w tej najlepiej opłacanej grupie są również dyrektorzy szkół.

Jakie świadczenia pozapłacowe otrzymują nauczyciele?

W przeciwieństwie do pracowników korporacji nauczyciele mogą liczyć na niewiele. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Sedlak & Sedlak, 14 proc. nauczycieli może otrzymać fundusze na wybrane przez siebie szkolenie, a 10 proc. może liczyć na dofinansowanie nauki i ubezpieczenie na życie/NNW. Niestety, raczej mogą zapomnieć o prywatnej opiece medycznej, kartach sportowych czy służbowych telefonach i laptopach.

Jak widać, narzekania nauczycieli na niskie pensje i ciągłe protesty nie są bezpodstawne. Wynagrodzenia zasadnicze na tle innych osób z wykształceniem wyższym są bardzo niskie i poziomu tego nie wyrównują nawet liczne dodatki. Różnica sięga aż 25 proc. Statystyki te nie dotyczą jednak tylko polskich nauczycieli. Jedynie pensje francuskich i belgijskich nauczycieli są bowiem wyższe od pensji podobnie wykształconych osób, które pracują w innym zawodzie.

Czy ten artykuł był pomocny?
  1. To niech nauczyciele zrezygnują z karty nauczyciela i przejdą na kodeks pracy – wtedy niech mówią że mało zarabiają bo na razie to jest śmiech na sali ale roszczeń nauczycieli

  2. Ja pracuję jako urzędnik od 22 lat. Mam pensję mniejszą, niż nauczyciel kontraktowy i nikt mi jakoś podwyżki nie chce dać. Dziecko mam w szkole podstawowej i całymi dniami to ja przesiaduję z nim nad książkami i wszystko tłumaczę, bo nauczyciel ogranicza się do wpisów, że na lekcji nie zdążyło zrobić. Jeżdżę do pracy autobusem lub chodzę pieszo. Widzę jakie fury „biednych” nauczycieli stoją pod szkołą. Nie chcę słyszeć, jacy to oni są biedni, bo nie są od wielu lat. Pracują mniej ode mnie. Mają mniej godzin i mnóstwo wolnego. W pracy nie narażają swojego życia ani dobrego imienia. Nikt ich nie wyzywa, nie grozi im. za pracę na wsi dostają dodatkowe pieniądze. Ja nie mam nic. Z dodatkiem za staż pracy, mam mniej, niż oni podstawy. Tyle w temacie. Wiecznie im mało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *