Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2020 roku. A czy wiemy dokładnie, co należy do obowiązków prezydenta oraz na jakie zarobki można liczyć pełniąc tak prestiżową funkcję? Jak na tym tle wyglądają zarobki innych europejskich przywódców?
Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Kto może zostać prezydentem?

Co może być zaskoczeniem, nie ma zbyt wielu warunków do spełnienia dla osoby ubiegającej się o stanowisko prezydenta. Przede wszystkim głową państwa polskiego może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych oraz określony wiek – najpóźniej w dniu wyborów musi mieć ukończone 35 lat. Przyszły prezydent nie musi mieć konkretnego wykształcenia ani poparcia politycznego, jednak powinien mieć poparcie wśród obywateli. Osoba ubiegająca się o fotel prezydenta zobligowana jest do zebrania co najmniej 100.000 głosów poparcia wśród Polaków uprawnionych do wzięcia udziału wyborach. Wszystkie wymogi kandydata na prezydenta Polski określone są w Konstytucji. 

Obowiązki prezydenta

Prezydent pełni funkcję głowy państwa. To on jest najwyższym przedstawicielem kraju oraz gwarantem ciągłości władzy państwowej. 

Do najważniejszych obowiązków prezydenta należą: 

 • ochrona suwerenności i bezpieczeństwa państwa
 • czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej 
 • stanie na straży nienaruszalności i niepodzielności terytorium Polski 
 • ratyfikacja oraz wypowiadanie umów międzynarodowych.

Ponadto prezydent pełni funkcję najwyższego zwierzchnika Sił Zbrojnych. Jest odpowiedzialny również za nadawanie obywatelstwa polskiego, wręczanie orderów i odznaczeń oraz stosowania prawa łaski w określonych przypadkach. 

Ile zarabia prezydent?

Na wstępie zaznaczę, że w Polsce Prezydent nie ma obowiązku ujawniania swojego majątku. Wiadome jest jednak jakiej wysokości jest jego wynagrodzenie. 

Pensja prezydencka składa się z trzech części: 

 • wynagrodzenia zasadniczego (wskaźnik 7,0 kwoty bazowej)
 • dodatku funkcyjnego (3,0 kwoty bazowej)
 • dodatku za wysługę lat (procent wynagrodzenia zasadniczego – zwykle 20%).

O ile trzy składowe wynagrodzenia Prezydenta są stałe, o tyle jego wielkość z roku na rok może ulec zmianie. Dzieje się tak ze względu na to, że wysokość kwoty bazowej co roku określana jest w ustawie budżetowej dotyczącej danego roku kalendarzowego. Wysokość pensji uwarunkowana jest również wskaźnikiem inflacji. 

Kwota bazowa na 2020 rok została określona w wysokości 1789,42 zł brutto. 

Daje to:

 • 12.525,94 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego
 • 5.368,26 zł brutto dodatku funkcyjnego
 • 2.505,19 zł brutto dodatku za wysługę lat.

Łączna kwota wynagrodzenia osoby sprawującej funkcję Prezydenta to 20.399,39 zł brutto. 

Od tej sumy Prezydent zobligowany jest do zapłacenia podatku PIT oraz odprowadzenia składek ZUS (nie uwzględniając dodatku za wysługę lat). 

Blisko ćwierć miliona złotych to roczna pensja prezydenta Polski. Jak kształtuje się w porównaniu z innymi światowymi liderami? Kto może pochwalić się najwyższymi zarobkami?

Zarobki europejskich przywódców

Poniżej znajduje się zestawienie przygotowane wybranych europejskich przywódców. Zestawienie jest uszeregowane według wysokości zarobków od najniższych do najwyższych.

 1. Wołodymyr Zełenski – prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy zarabia najmniej z całego zestawienia. Oficjalna pensji prezydenta wynosi 28 tys. hrywien miesięcznie. Po zapłaceniu podatków Wołodymyr Zełenski na rękę dostaje 22 540 hrywien ukraińskich, czyli ponad 3 tys. zł. Miesięcznie jest to więc ok. 622 funty.  

Od maja 2019 do kwietnia 2020 r., w pierwszym roku swojej prezydentury, Wołodymyr Zełenski zarobił 320 727 hrywien i 27 kopiejek, czyli 8,8 tys. funtów rocznie.

 1. Ana Brnabić – premier Serbii

Niewiele więcej od prezydenta Ukrainy zarabia serbska polityk Ana Brnabić. Rocznie na konto pani premier wpływa 11 tys. funtów brytyjskich. Miesięcznie jej pensja wynosi ponad 900 funtów, czyli ok. 4 400 zł.

 1. Giuseppe Conte – premier Włoch

Obecnie szef rządu włoskiego zarabia 80 tys. euro netto rocznie przy pensji w wysokości 6,7 tys. euro miesięcznie. Należy wspomnieć, że w roku objęcia przez siebie urzędu, w październiku 2018 r. premier Giuseppe Conte obniżyłby swoją pensję o 20 procent.

Podsumowując: miesięcznie premier Conte zarabia ok. 6 tys. funtów, natomiast rocznie jest to ponad 72 tys. GBP.

 1. Kersti Kaljulaid – prezydent Estonii

Urząd sprawuje od 2016 r. Rocznie zarabia 72,1 tys. funtów. Co miesięcznie daje ponad 6 tys. GBP.

 1. Boris Johnson – premier Wielkiej Brytanii

Jego pensja za bycie posłem wynosi blisko 79,5 tys. funtów rocznie

Miesięcznie zarabia więc 6,6 tys. funtów. Otrzymuje także inne korzyści, m.in. mieszkanie przy Downing Street 10,  a także dostęp do innych oficjalnych rezydencji. 

 1. Pedro Sánchez – premier Hiszpanii

Roczne przychody premiera Hiszpanii wynoszą 77,8 tys. funtów brytyjskich. Co miesiąc na konto Pedro Sáncheza wpływa pensja w wysokości 6,9 tys. GBP.

 1. Władimir Putin – prezydent Rosji

Oficjalnie prezydent Rosji zarabia 773,4 tys. rubli miesięcznie, czyli ok. 8 tys. funtów brytyjskich. Rocznie daje to ponad 96 tys. GBP

Władimir Putin regularnie składa zeznania podatkowe. Od 2011 do 2016 roku zarobił 38,5 mln rubli. Wśród źródeł dochodu znalazły się: wynagrodzenie prezydenta, emerytura wojskowa oraz dochody z lokat w bankach. W tym czasie Putin miał otwartych 13 rachunków bankowych na łączną kwotę 13,8 mln rubli, 230 udziałów w Banku St. Petersburg, mieszkanie w Petersburgu i garaż, a także dwa samochody oraz przyczepę.

Nieoficjalnie mówi się, że jego majątek można liczyć w dziesiątkach, a nawet setkach miliardów dolarów.

 1. Gitanas Nausėda – prezydent Litwy

Wynagrodzenie prezydenta jest zapisane w ustawie. Miesięczna pensja odpowiada sumie 55 podstawowych wynagrodzeń na Litwie. W 2019 r. kwota bazowa wyniosła 173 euro, więc prezydent otrzymywał 9 515 euro, po odliczeniu podatków było to ok. 5 760 euro

Podsumowując: rocznie prezydent Litwy zarabia ponad 100 tys. funtów, a miesięcznie 8,6 tys. GBP.

 1. Miloš Zeman – prezydent Czech

Prezydent naszych sąsiadów – Czechów zarabia rocznie ok. 125,5 tys. funtów, czyli niemal 2,5 raza więcej niż Andrzej Duda. Miesięcznie jego wynagrodzenie wynosi blisko 10,5 tys. funtów.

 1. Mark Rutte – premier Holandii

Na kolejnym miejscu znalazł się premier Holandii. Jego roczne zarobki wynoszą 154,7 tys. funtów brytyjskich. Miesięcznie jest to więc blisko 12,9 tys. funtów.

 1. Emmanuel Macron – prezydent Francji

Prezydent Francji zarabia rocznie 163,3 tys. funtów. Miesięcznie jego pensja wynosi więc 13,6 tys. funtów.

 1. Mette Frederiksen – premier Danii

Szef rządu w Królestwie Danii (które obejmuje trzy kraje: Danię, Grenlandię i Wyspy Owcze) rocznie zarabia bagatela 1,6 mln koron duńskich, czyli ok. 194,7 tys. funtów brytyjskich rocznieMiesięcznie daje to 16 tys. GBP.

 1. Sebastian Kurz – kanclerz Austrii

Kanclerz Niemiec może się pochwalić miesięczną pensją w wysokości 22 283 euro czyli ok. 22,7 tys. funtów brytyjskich. Rocznie jego zarobki wynoszą blisko  270 tys. GBP

 1. Angela Merkel – kanclerz Niemiec

Kanclerz Niemiec może pochwalić się jedną z najwyższych pensji wśród europejskich przywódców – choć jak się okazuje są politycy, którzy zarabiają jeszcze więcej. Rocznie zarabia 314,7 tys. funtów. Co miesięcznie daje 26,2 tys. funtów.

 1. Simonetta Sommaruga – prezydent Szwajcarii

W Szwajcarii prezydent jest wybierany spośród siedmiu członków Rady Federalnej na okres 12 miesięcy. Za 12 miesięcy prezydentury otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 496 tys. franków, czyli ok. 414,9 tys. funtów rocznie. Miesięcznie jest to zatem około 34,5 tys. GBP.

Na jego wynagrodzenie składa się: podstawowa pensja członka Rady Federalnej w wysokości 454,6 tys. franków rocznie, dodatek do pensji w wysokości 30 tys. franków i dodatkowo prezydent otrzymuje jeszcze 12 tys. franków szwajcarskich. 

Metodologia: Dane zawarte w analizie w głównej mierze pochodzą z Wageindicator.co.uk, BBC, Stm.dk,  Delfi.lt, glavcom.ua.

A jak wygląda wynagrodzenie Pierwszej Damy? 

Żona prezydenta w okresie kadencji nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Państwo również nie opłaca Pierwszej Damie składek ZUS, co oznacza, że za ten okres przysługuje jej najniższa podstawa emerytury. Jest to o tyle zaskakujące, że Pierwsza Dama pełni bardzo istotną funkcję reprezentacyjną towarzysząc prezydentowi w międzynarodowych wydarzeniach oraz spotkaniach z pozostałymi władzami. 

Czy warto być Prezydentem? 

Wydawać by się mogło, że za sprawowanie tak ważnej funkcji wynagrodzenie powinno być znacznie wyższe, jednak nie można zapomnieć o korzyściach płynących z objęcia tego stanowiska. Do dyspozycji Prezydenta na czas kadencji pozostaje: Pałac Prezydencki, kilka rezydencji nad morzem i w górach, samolot, śmigłowiec oraz limuzyny do podróży. Głowa państwa nie musi martwić się również o wyżywienie; do jego dyspozycji jest bowiem szef kuchni wraz z załogą. Para prezydencka na czas sprawowanej kadencji nie ponosi kosztów związanych ze strojami na oficjalne okazje. Biorąc pod uwagę ilość takich spotkań i pięcioletnią karierę oraz fakt, że Prezydent i Pierwsza Dama ubierają się u znanych projektantów, kwoty te są ogromne.

Doliczając do tego wszystkie prezenty, które głowa państwa otrzymuje dla siebie na zawsze, a prezenty te to niejednokrotnie dzieła sztuki i unikaty kolekcjonerskie, może uzbierać się całkiem pokaźna suma!

Wspomnę też, że niewątpliwą korzyścią objęcia tego stanowiska jest fakt, że Prezydent otrzymuje pakiet dożywotnich przywilejów. Zgodnie z ustawą, Prezydentowi, którego kadencja dobiegła końca, przysługuje “świadczenie” w wysokości 75% pensji wynagrodzenia pobieranego podczas sprawowania rządu do końca jego życia.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydawać by się mogło, że pięcioletnia kadencja jest świetną inwestycją w bezpieczną i dość wygodną przyszłość, jednak warto pamiętać, że życie na świeczniku i pod lupą ponad 60 milionów Polaków na całym świecie, jest olbrzymim kosztem, który płaci nie tylko prezydent, ale jego najbliżsi oraz kolejne pokolenia.

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca 2021 r. wyniosło...

więcej

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka bez zaświadczeń w 15 minut na Twoim...

więcej

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Chcesz skorzystać z chwilówki, ale zależy Ci, aby okres...

więcej

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Pożyczki w weekend – czyli gdzie można dostać dodatkowe finansowanie w sobotę i niedzielę?
Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.