Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Czy firmy pozabankowe są bezpieczne?

Parabanki określa się najczęściej jako instytucje o profilu działalności zbliżonym do tradycyjnych banków, jednak niemające oparcia w aktualnym prawie bankowym. Korzystanie z ich usług ma zarówno zalety, jak i wady. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej najważniejszym cechom obu rozwiązań.
Czy firmy pozabankowe są bezpieczne?

Gwarancja bezpieczeństwa

Podstawowym plusem powierzenia oszczędności tradycyjnemu bankowi jest gwarancja bezpieczeństwa. Chęć zabezpieczenia kapitału była przyczyną zakładania pierwszych banków, a najważniejszym kryterium decydującym o wyborze instytucji była jej wiarygodność. Współczesne banki posiadają doskonałe systemy zapewniające ochronę mienia na wypadek ewentualnego bankructwa, czy utratą pieniędzy przez bank w jakikolwiek inny sposób. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to jedno z obowiązkowych zabezpieczeń, które musi oferować przedsiębiorstwo. Powierzając pieniądze takiej instytucji można mieć pewność, że będą dobrze chronione, a klient będzie miał do nich nieograniczony dostęp.

Nieco inaczej wygląda sytuacja parabanków. Ze względu na działalność niepodlegającą prawu bankowemu, jakość zabezpieczeń jest dużo niższa. Na podstawie przykrych doświadczeń z nieodległej przeszłości łatwo przekonać się, że do ofert kuszących korzyściami znacznie odbiegającymi od norm rynkowych należy podchodzić z uzasadnionym dystansem. Nie oznacza to, że każda firma pozabankowa zaliczana do grupy parabanków ma na celu wyłudzenie pieniędzy łatwowiernych klientów.

Kredyt w banku – wady

Korzystanie z usług banków tradycyjnych ma jednak znaczące wady. Dotyczą one między innymi kandydatów na kredytobiorców. Weryfikacja zdolności kredytowej ma na celu zminimalizowanie ryzyka, że klient nie wywiąże nie z obowiązku spłaty zadłużenia w określonym umową czasie. Ten etap nierzadko dyskwalifikuje ubiegającego się o kredyt w banku, który znalazł się w złej sytuacji finansowej. Jednym z rozwiązań jest wtedy zdecydowanie się na pożyczkę pozabankową. Sposób szybki, wygodny, niewymagający szczegółowej weryfikacji dochodów zainteresowanego. Z drugiej strony, niezwykle ryzykowny. Odsetki potrafią być ogromne, zwłaszcza w przypadku, gdy klient nie wpłaci na czas umówionej sumy. Zdarza się, że kwota, którą należy uiścić, wzrasta nawet o kilkaset procent. Dlatego nie zaleca się podejmowania nieprzemyślanej decyzji o skorzystaniu z oferty pożyczek pozabankowych. Jeśli nie ma stuprocentowej pewności, że oddanie należności przed upływem terminu będzie możliwe, to zdecydowanie nie warto zawierać tego rodzaju umowy.

Rozważając oferty poszczególnych typów banku łatwo zauważyć zasadniczą różnicę pomiędzy nimi. Podczas gdy tradycyjne banki stawiają na bezpieczeństwo i wypłacalność finansową, instytucje pozabankowe umożliwiają łatwe i szybkie skorzystanie z usług. Wybór należy więc do klienta i uwarunkowany jest jego priorytetami oraz oczekiwaniami wobec instytucji bankowej.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *