Jak nie dać się zjeść pieniądzom? Czyli dlaczego nie umiemy rozmawiać o finansach.
Nie tak dawno temu rozmawiałem z jednym z moich czytelników. W pewnym momencie mimowolnie zeszliśmy na temat pieniędzy, a konkretnie pytania “Czemu ludzie nie chcą zarządzać swoimi finansami?”. Warto zwrócić tutaj uwagę na pewien szczegół. Nie chodziło o to, że nie potrafią, czy nie mają możliwości. Chodziło o to, dlaczego nawet nie chcą słyszeć o tym jak zarządzać mądrze finansami!
Moim skromnym zdaniem temat ten związany jest nierozłącznie z tym, dlaczego pieniądze powodują tak dużo emocji. Pomijam to, że to pieniądze są często przyczyną wojen, morderstw, czy perfidnych zagrywek politycznych. Poza tym jednak w takim codziennym życiu powodują w nas zazdrość, stres, zdenerwowanie, ale także euforię, poczucie własnej wartości (lub jej brak), a nawet pogardliwe spojrzenie na innych.
To wszystko sprowadza się do jednego – pieniądze są naszym panem i władcą. O tym jak konkretnie i technicznie zrobić, żeby stopniowo odwracać role napisałem kurs-book “Jak się ogarnąć finansowo?”. Bardzo serdecznie zachęcam Cię do skorzystania z niego, a tymczasem zapraszam do podróży, w której postaramy się zrozumieć dlaczego do takiej złej sytuacji dopuściliśmy i czemu pieniądze są naprawdę ważne.
W drogę!
Początek i ewolucja rozwoju – czyli czym są tak naprawdę pieniądze?
Najpierw wróćmy do korzeni. Przenieśmy się do czasów, gdy naszym głównym schronieniem była jaskinia. Wtedy to mężczyźni aby przetrwać wychodzili polować, a po polowaniu dzielili się zdobyczą z innymi. Jedni polowali na mamuty, inni na jelenie, jeszcze inni na ryby.
Po jakimś czasie Ci, którzy całe dnie harowali na mięso jelonków zaczęli wymieniać się z tymi, którzy specjalizowali się w łowieniu ryb. Tak zrodził się tzw. “barter” – czyli po prostu wymiana jednych dóbr na drugie (w tym przypadku jelonka na rybki).
W pewnym momencie jednak ludzie zaczęli dostrzegać ułomność tego systemu – w końcu nie zawsze ten, który miał upragnione ryby, musiał mieć akurat ochotę na mięso jelenia? Mógł mieć ochotę na kurze jajka. Aby więc zdobyć rybę, najpierw trzeba było u kogoś innego wymienić jelenia na jajka, a dopiero potem jaja na rybę.
Nie trzeba być genialnym umysłem analitycznym, żeby zauważyć ułomność systemu barterowego. Trzeba więc było coś wymyślić. No i ludzie wymyślili. A konkretnie Fenicjanie – nazwali to pieniędzmi. Od tamtej pory nie wymieniamy się produktem za produkt (w większości przypadków), ale właśnie za określone odpowiedniki wartości. Niezależnie od tego, czy jest to złoto, monety, banknoty, czy pieniądz cyfrowy – pozwala nam to na zdobywanie nowych produktów, przeżywanie rozrywki, posilenie się, realizację naszych marzeń czy pomoc innym.
I właśnie o to w tym wszystkim chodzi – te wszystkie sytuacje, to jedynie kwestia narzędzia. Pieniędzy potrzebujemy jedynie jako narzędzi! Ta oczywista prawda spowodowałaby olbrzymią zmianę w naszym życiu, jeśli naprawdę byśmy ją przyjęli. Wtedy przestaniemy przypisywać pieniądzom właściwości, których nie mają i których nie powinny mieć. Wtedy naprawdę zaczniemy panować nad nimi. Swoją drogą – wtedy właśnie zaczniemy być bardziej przedsiębiorczy. Bo zaczniemy myśleć o swoim życiu w aspekcie tego co jest dla nas ważne, a pieniądze będą jedynie środkiem do zrealizowania tych celów. Gdy uświadomimy sobie co naprawdę możemy oraz co jest dla nas istotne, zdobycie odpowiednich środków na realizację tych celów będzie kompletnie czym innym, niż harowanie w pracy której nie lubimy, aby powiększyć kwotę na koncie bankowym.
To nie jest odkrycie czegoś nowego – to po prostu zmiana perspektywy. Zmiana jednak szalenie istotna, bo to tak naprawdę zamiana miejscami nas i pieniędzy – my zaczynamy żyć tak jak uważamy za słuszne i jak chcemy, a pieniądze nam w tym pomagają. To zamiana pozycji pana i niewolnika. Być może jedna z najistotniejszych zmian w życiu;-). To zmiana, która spowoduje rozpoczęcie marszu po to, co jest prawdziwą wartością w naszym życiu.
Prawdziwa wartość
Skoro już wiemy jak powinniśmy traktować pieniądze (jako narzędzia), pozostaje podstawowe pytanie: po co nam one? Wiadomo – dzięki wiertarce możemy na przykład powiesić obraz. Dzięki samochodowi możemy się przemieszczać z punktu w punkt (i relaksować oraz słuchać fajnej muzyki!;-)). Po co nam pieniądze?
Odpowiedź jest prosta: dzięki nim możemy naprawdę zadbać o to, co dla nas jest najważniejsze, o nasze prawdziwe wartości. Każdy ma nieco inne, jednak jestem przekonany, że istnieje całkiem spora pula wspólnych. Takimi naprawdę istotnymi wartościami są relacje jakie mamy. Nasi bliscy, nasza rodzina. Mąż lub żona, dzieci, przyjaciele – to prawdziwe wartości, które warto chronić. Dzięki pieniądzom możemy im zapewnić dach nad głową, dobrą edukację, smaczny posiłek, czy fantastyczną rozrywkę.
Każda z tych rzeczy jest ważna, jednak warto rozdzielić je i pieniądze. Bo chociaż są ściśle powiązane, to pieniędzmi nie damy szczęścia naszym bliskim. Możemy jednak zbliżyć ich do szczęścia, wykorzystując pieniądze – i przede wszystkim dlatego warto nauczyć się nimi mądrze zarządzać.
Oczywiście relacje to pewien (ważny) obszar puli wartości, dla których warto żyć. Pomyśl jednak o tym co możesz zrobić w swoim życiu. Twoje plany, marzenia, pomysły. To wszystko jest naprawdę ważne i mądre zarządzanie pieniędzmi pomoże Ci o to zadbać.
Można się tego wszystkiego nauczyć!
No właśnie – wszystko bardzo fajnie, ale Ty możesz być typem spontanicznym, a nie ułożonym i zdyscyplinowanym. Możesz chcieć “cieszyć się życiem”, a nie zajmować jakimiś plugawymi pieniędzmi. I jeśli zrozumiałeś jak należy je traktować, to mam Ci do przekazania najbardziej istotną rzecz: możesz się nauczyć mądrze zarządzać pieniędzmi. I nie musi to być sprzeczne z Twoją naturą.
Nie mam na myśli tutaj bardzo złożonych operacji finansowych, nie tędy droga. Chodzi o poznanie kompletnych podstaw i zadbanie o absolutne minimum. Jeśli zrobisz COKOLWIEK (ale z głową), to odczujesz różnicę. Istotne jest jednak, żeby robić z głową – inaczej będziesz miotać się i irytować zamiast realnie zmieniać swoje życie.
Jeśli nie masz pomysłu jak od zupełnego początku wziąć się za ten temat, to mam dla Ciebie coś pysznego. Myślałem dość długo jak to zrobić i efekty zebrałem w kurs-booku “Jak się ogarnąć finansowo?”. To kurs zamknięty w ebooku. Dostajesz tam podstawową wiedzę, ćwiczenia do wykonywania, a na koniec budujesz swój własny system działania. Do tego masz dołączone zasoby w postaci narzędzi, grafik, arkuszy… słowem dostajesz jedyny taki pakiet, który przeprowadza Cię w niezwykle przyjemny sposób od samego początku aż do wejścia z metodą działania w życie.
Jeśli interesuje Cię, żeby na poważnie się zająć swoim życiem, a więc i swoimi finansami – przejrzyj pakiet podstawowy, który możesz znaleźć tutaj. Gwarantuję, że będziesz o krok do przodu;-)
Podsumowanie
Spróbujmy cały artykuł podsumować w 3 prostych punktach.
- Pieniądze to tylko narzędzia – nie powinniśmy przypisywać im właściwości, których nie mają. Pieniądze jedynie mają nam pomagać, służą ułatwieniu handlu.
- Pieniądze pomogą nam w ochronie naszych prawdziwych wartości (jak relacje) i rozwijaniu pomysłów, planów, marzeń.
- Mądrego zarządzania pieniędzmi można się nauczyć i warto to robić! Jeśli chcesz poznać ten temat w przystępny sposób od 0 do zbudowania swojego systemu działania, to pomoże Ci w tym kurs-bok “Jak się ogarnąć finansowo? Kurs-book dla kompletnie zielonych” . Nie zostawiaj swojego życia przypadkowi.
To już koniec, mam nadzieję, że pokazałem nieco inne spojrzenie. Zapraszam na mojego bloga, gdzie staram się pomagać w stawaniu się wolnym człowiekiem i skupianiu na tym, co w życiu ważne;-).