Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Jak zapłacić mandat przez internet?

Zdarzyło Ci się naruszyć przepisy prawa o ruchu drogowym? Przekroczyłeś prędkość, zaparkowałeś w niedozwolonym miejscu czy nie ustąpiłeś pierwszeństwa? Jeśli miałeś pecha, to za swoje wykroczenie zostałeś ukarany mandatem. Sprawdź, jakie są sposoby na zapłatę kary i jak zapłacić mandat przez internet.
Jak zapłacić mandat przez internet?

Jeśli jesteś kierowcą, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet za drobne wykroczenie możesz zostać ukarany mandatem karnym. Po otrzymaniu mandatu masz dwie opcje: możesz go przyjąć i zapłacić lub odmówić jego przyjęcia, jeśli uważasz, że został on wystawiony bezpodstawnie.

Sprawdź, w jaki sposób możesz zapłacić mandat i jak zrobisz to najszybciej i najtaniej!

Jak zapłacić mandat?

Od 1 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe zasady opłacania mandatów. Dzięki temu ukarani kierowcy mają do wyboru więcej metod zapłaty za mandat. Jak szybko i wygodnie możesz zapłacić za mandat?

Po pierwsze, pamiętaj, że wszystkie osoby zameldowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą zapłacić za mandat gotówką. Mandaty gotówkowe są nakładane jedynie na osoby czasowo przebywające w naszym kraju oraz niemające stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.

Po drugie, możesz opłacić mandat w miejscu jego otrzymania. Radiowozy policyjne powinny być wyposażone w terminale płatnicze, dzięki czemu do zapłaty możesz użyć swojej karty płatniczej, kredytowej, smartfona (Apple Pay oraz Google Pay) lub skorzystać z płatności BLIK.

Po trzecie, możesz się zdecydować na mandat kredytowy, na którego zapłatę będziesz miał 7 dni od dnia jego przyjęcia. Wówczas samodzielnie możesz wybrać preferowaną metodę zapłaty. Taki mandat opłacisz:

 • na poczcie – musisz się liczyć z opłatą dodatkową w kwocie 10 zł (!!!),
 • w banku – opłata za przelew zostanie pobrana zgodnie z tabelą opłat (przelew zewnętrzny w oddziale banku),
 • przelewem internetowym – opłata za przelew zostanie pobrana zgodnie z tabelą opłat (przelew zewnętrzny online).

Jak zapłacić mandat przez internet? – instrukcja krok po kroku

Czy wiesz, że mandat traktowany jest jako podatek? Dlatego też, żeby go opłacić online, będziesz musiał wykonać przelew podatkowy. Uwierz mi – nie jest to nic skomplikowanego, a rzekłabym nawet, że zajmie Ci to mniej czasu, niż wykonanie tradycyjnego przelewu (przynajmniej tak to działa w moim banku – PKO BP 🙂 ). Od czego zacząć? Jak zapłacić mandat przelewem przez internet?

Krok 1. Zaloguj się do systemu bankowości internetowej swojego banku.

Krok 2. Kliknij w zakładkę Płatności/ Przelewy, a następnie wybierz Przelew do US/ Przelew Podatkowy/ Przelew do Urzędu Skarbowego – w zależności od banku, będą one inaczej opisane.
UWAGA! Przelew do US (Urzędu Skarbowego) to nie to samo, co Przelew do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) – zwróć na to uwagę.

jak zapłacić mandat

jak zapłacić mandat przez internet

Krok 3. Z listy dostępnych formularzy do US wybierz formularz Mandaty.

Krok 4. Wybierz miejscowość Urzędu Skarbowego, czyli Opole. Być może urząd, jak i jego adres, zostaną automatycznie wypełnione w bankowości internetowej banku. Tak jest np. w PKO Banku Polskim.
Od 1 stycznia 2016 roku, odkąd wprowadzono możliwość zapłaty za mandat przelewem, wszystkie należności za mandaty karne wystawione przez funkcjonariuszy Policji, są wysyłane do Urzędu Skarbowego w Opolu.

Dane do opłacenia mandatu:
47 1010 0055 0201 6090 0999 0000
Pierwszy Urząd Skarbowy
ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

Uwaga! Pamiętaj, że numer konta US w Opolu może się zmienić, dlatego warto zweryfikować go przed zleceniem przelewu!

Jak opłacić mandat

Krok 5. Uzupełnij brakujące dane w formularzu do przelewu – jeśli nie zaciągnęły się automatycznie z Twojego konta, wpisz je ręcznie.

 • Typ formularza: MANDATY
 • Typ identyfikatora: PESEL
 • Numer identyfikatora: tutaj wpisz swój numer PESEL
 • Kwota: wpisz wysokość otrzymanego mandatu
 • Wybierz rodzaj przelewu: standardowy (pieniądze trafią tego samego lub w kolejnym dniu roboczym)/ natychmiastowy (pieniądze natychmiast znajdą się na koncie odbiorcy – zapewne będziesz musiał za niego dodatkowo zapłacić).

jak zapłacić mandat przez internet

Krok 6. Potwierdź wykonanie przelewu.
Potrzebny będzie do tego telefon (jeśli otrzymujesz kody SMS), token lub zdrapka z kodami do przelewów.

Wygląd bankowości internetowej różni się w zależności od banku, ale zawsze znajdziesz wymienione powyżej pola, które powinieneś prawidłowo wypełnić w celu uiszczenia opłaty za mandat. To bardzo szybkie i sprawne rozwiązanie!

Co więcej, niektóre banki umożliwiają również płatność za mandat poprzez aplikację mobilną. I tutaj również posłużę się przykładem z życia wziętym. Sprawdziłam apki mobilne dwóch banków, których jestem klientką, i w aplikacji IKO (PKO BP) znalazłam możliwość zapłaty mandatu karnego.

Jak zapłacić za mandat smartfonem? – aplikacja IKO

 1. Przejdź do sekcji Płatności i wybierz Przelew podatkowy.
 2. Jako symbol formularza lub płatności wybierz Mandaty.
 3. Kliknij Wyszukaj Urząd Skarbowy i wpisz miejscowość Opole. Płatność mandatów jest przypisana do US w Opolu, dlatego aplikacja automatycznie uzupełni dane do przelewu.
 4. Wpisz kwotę mandatu.
 5. Wykonaj przelew.
jak zapłacić mandat przelewem

Źródło: iko.pkobp.pl

Uwaga! Jeśli wykonujesz przelew z zagranicznego konta osobistego, to dodatkowo należy wpisać SWIFT. W tym przypadku będzie to: NBPL PLPW.

W jakim terminie zapłacić mandat?

Jeśli nie zapłaciłeś za mandat bezpośrednio u policjanta, to masz 7 dni na jego zapłatę: w banku, na poczcie lub właśnie przelewem internetowym. Od momentu przyjęcia mandat staje się prawomocny, czyli krótko mówiąc, musisz go zapłacić. W przeciwnym razie zajmie się Tobą skarbówka i zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne. Dlatego warto zapłacić zobowiązanie w wyznaczonym terminie – tym bardziej że możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Dłuższy czas na zapłatę mandatu mają osoby, które otrzymały mandat karny zaoczny. 15 maja 2018 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wykroczeń, dzięki czemu czas na zapłatę tego rodzaju mandatu wydłużył się z 7 do 14 dni. Mandat karny zaoczny wystawiany jest w sytuacjach, kiedy stwierdzono nieobecność sprawcy w miejscu popełnienia wykroczenia, np. za zaparkowanie auta w niedozwolonym miejscu czy mandat z fotoradaru.

Pamiętaj, że w taki sposób możesz zapłacić tylko za mandat wystawiony przez Policję. Pozostałe rodzaje mandatów, wystawiane przez Straż Miejską, Straż Gminną czy Urząd Celny, należy opłacić przelewem tradycyjnym.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *