Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Kredyt na mieszkanie dla studenta – kiedy można uzyskać i jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden z kluczowych produktów finansowych, których potrzebuje większość Polaków. Dotyczy to również osób młodych i studentów, którzy rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na sfinansowanie pierwszej nieruchomości bez kredytu hipotecznego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kredyt na mieszkanie dla studenta – kiedy można uzyskać i jak wybrać kredyt hipoteczny?

Zgodnie z prawem przed udzieleniem kredytu hipotecznego bank ma obowiązek przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących wszystkich kosztów związanych z możliwością kredytowania. Od 22 października 2017 roku każda oferta musi mieć podaną wysokość RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego kredytu hipotecznego, należy sprawdzić w danym kalkulatorze kredytowym lub porównywarce różne oferty i dokładnie przeczytać warunki kredytu. Należy pamiętać, że kalkulator kredytu hipotecznego oferuje jedynie symulację, a faktyczne warunki to te, które obowiązują na mocy podpisanej z bankiem umowy.

Kredyt hipoteczny dla studenta – czy student może mieć kredyt?

Podjęcie decyzji o wyborze kredytu hipotecznego nieraz jest jednym z najważniejszych postanowień w całym życiu i jednocześnie decyzją, której konsekwencje – w zależności od okresu kredytowania – będą wpływały na wnioskodawcę przez następne dziesięć, dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat (współcześnie banki raczej nie udzielają kredytów hipotecznych na dłuższy okres). Kredyt hipoteczny może być udzielony każdej dorosłej osobie, a o tym, czy zostanie on przyznany, decyduje się w procesie weryfikacyjnym. W trakcie procesu analizowana jest sytuacja finansowa wnioskodawcy, np. studenta, a przede wszystkim jego zdolność kredytowa.

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Bardzo negatywnym czynnikiem jest posiadanie zadłużenia. Taka sytuacja może na wstępie dyskwalifikować do uzyskania kredytu na mieszkanie. Niezwykle ważne są dochody, ich wysokość, ale również historia dochodów i stabilność – bank docenia brak dłuższych przerw w otrzymywaniu wynagrodzenia. Liczy się także staż zatrudnienia i jego forma, co w przypadku zwłaszcza osób młodych, o mniejszym doświadczeniu zawodowym, poświęcającym wiele czasu nauce studentom zdaje się kluczowe. Jeżeli student uczy się i pracuje od dłuższego czasu, to jak najbardziej ma szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Nie można się jednak łudzić, że zdolność kredytowa będzie na tyle wysoka, że możliwe będzie pożyczenie pięciuset tysięcy złotych – może tak być, ale jest to rzadkością. W przypadku studentów, którzy najczęściej zatrudnieni są na umowach cywilnoprawnych (umowa-zlecenie, umowa o dzieło), nie jest łatwe wypracowanie dużej zdolności finansowej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Przygotowania do wnioskowania o kredyt hipoteczny

Bez względu na to, czy jest się studentem, czy też osobą, która nie pracuje na podstawie umowy o pracę, w każdym przypadku zwiększenie zdolności kredytowej jest bardzo istotne. Oprócz zwiększenia dochodów i próby zmiany typu umowy warto skorzystać z pomocy bliskich, która może być bezcenna. Jeżeli któryś z członków rodziny lub inna bliska osoba, przyjaciel, przyjaciółka zgodzi się na poręczenie kredytu wnioskodawcy własnym majątkiem lub zabezpieczenie go własną nieruchomością (lub droższą ruchomością, np. cennym samochodem), to wówczas zdolność kredytowa staje się dużo większa. Dzięki temu sposobowi rozpoczynający karierę student przy własnej ciężkiej pracy i pomocy rodziny może zamieszkać „na swoim”.

Wniosek o kredyt hipoteczny – nowelizacja przepisów

22 lipca 2017 roku weszła w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego. Wprowadzone przez nią zmiany są dobrą informacją dla osób, które pragną ubiegać się o kredyt. Zmiany dotyczą m.in. zobowiązania banków do skrócenia okresu wydawania decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu kredytu do 21 dni od złożenia wniosku. Co więcej, jeśli bank odmówił kredytowania, ma obowiązek udzielić szczegółowych informacji o przyczynach takiej decyzji. Z pewnością pomogą one wielu wnioskodawcom, w tym studentom, którzy taki wniosek składają po raz pierwszy.

fot. Sylwia Pietruszka, Unsplash
Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *