Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Leasing samochodu – jak działa to popularne rozwiązanie? Zalety i wady leasingu auta

Leasing samochodu kojarzy się z działalnością gospodarczą, ale obecnie skierowany jest do każdego, kto chce w ten sposób korzystać z pojazdu. Leasingowane auto nigdy nie jest w posiadaniu właściciela. Użytkowanie go przypomina poniekąd umowę o najem mieszkania. Dlaczego?
Leasing samochodu – jak działa to popularne rozwiązanie? Zalety i wady leasingu auta

Co to jest leasing? Umowa leasingowa zakłada użyczenie do użytkowania samochodu dla leasingobiorcy w zamian za regularne płatności dla leasingodawcy. Leasing auta może być dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących zmieniać co jakiś czas samochód, ale ta opcja ma też wiele wad.

Auto w leasing, czyli leasing samochodu – na czym polega i kto może skorzystać z tej opcji?

Leasing to nienowe rozwiązanie, które jednak wciąż ma wiele swoich wiernych fanów i trudno się temu dziwić. Zastanawiając się nad wzięciem auta w leasing, należy najpierw dowiedzieć się, czym dokładnie charakteryzuje się to rozwiązanie. Jak działa leasing?

Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy stroną finansującą, tj. leasingodawcą, i stroną korzystającą, czyli leasingobiorcą. Na płaszczyźnie prawnej forma ta może przypominać dzierżawę lub wynajem, chociaż jest oczywiście między nimi wiele różnic. Podstawową cechą wspólną, dzięki której można użyć powyższego porównania, jest fakt, że opcja leasingu stwarza możliwość korzystania z przedmiotu leasingu, czyli danego samochodu, bez nabywania go. Podczas użytkowania auta w leasingu strona korzystająca z niego zobowiązana jest do ponoszenia określonych w umowie kosztów przez określony czas. Opłaty za leasing zwykle są comiesięczne.

Każdy, kto jest zainteresowany korzystaniem na co dzień z auta leasingowanego, mając odpowiednie środki, może skorzystać z takiego rozwiązania. Zaletą leasingu jest to, że opcja ta jest dostępna zarówno dla klienta indywidualnego, jak i dla osób fizycznych – firm, spółek, jednostek samorządowych itp. To jednak nie wszystko – umową leasingową objęte mogą być auta nowe, jak i samochody używane. Dotyczy to różnego rodzaju pojazdów: samochodów osobowych, ciężarowych, terenowych, a nawet aut z przyczepami.

Jak działa leasing samochodu w praktyce?

Mechanizm tej usługi jest wyjątkowo prosty. Klient udaje się do instytucji finansowej (prywatnej firmy lub banku), czyli leasingodawcy. Podmiot ten następnie nabywa pojazd od wskazanego przez klienta zbywcy, czyli salonu samochodowego lub komisu w przypadku aut używanych. Zostaje podpisana umowa, a leasingodawca przekazuje w użytkowanie pojazd klientowi, który wraz z podpisem staje się leasingobiorcą. Co miesiąc leasingobiorca dokonuje opłat za korzystanie z samochodu, aby po okresie przewidywanym przez umowę (zwykle 2–4 lata) zwrócić samochód leasingodawcy.

Wady i zalety leasingu auta

Leasing samochodu to rozwiązanie, które (jak każde inne) ma swoje wady i zalety. Niewątpliwą korzyścią leasingu jest fakt, że leasingobiorca płaci wyłącznie za użytkowanie samochodu, a nie samo auto. Plusem jest również uproszczona procedura, która jest mniej skomplikowana w porównaniu do zawierania umowy kredytu samochodowego.

Do kolejnych korzyści związanych z leasingiem zaliczyć należy opcję zdobycia zniżek, które okazjonalnie pojawią się na niektóre modele, co czyni opcję tę dużo tańszą. Wydawany przez zbywcę pojazd jest już zarejestrowany i gotowy do użytkowania, posiada też opłacone ubezpieczenie przez leasingodawcę.

W poczet wad tego rozwiązania należy włączyć konieczność wkładu własnego, który wynosi zwykle ok. 10–20% wartości samochodu. Bez tego leasingodawcy nie opłacałoby się kupować dla klienta samochodu. Doświadczeni kierowcy, biorąc samochód w leasing, niestety nie skorzystają ze zniżki ubezpieczeniowej, gdyż to leasingodawca ubezpiecza samochód. Po danym czasie może wystąpić prawo pierwokupu, ale jego warunki często są nieatrakcyjne. Leasingobiorca nie może też dokonywać żadnych trwałych zmian w samochodzie. Obniżenie zawieszenia czy instalacja LPG są wykluczone. Należy się liczyć także z tym, że przy braku regularnych opłat auto prędko zostanie zabrane.

fot. Aaron Burden, Unsplash
Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *