Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Limit wpłat na IKZE w 2017 roku

Limit rocznych wpłat indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego jest zmienny. Maksymalnie wynosi 1,2-krotność prognozowanego średniego wynagrodzenia brutto. Jak to wygląda w 2017 roku?
Limit wpłat na IKZE w 2017 roku

Limit rocznych wpłat indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego jest zmienny. Ustalany jest każdego roku i obwieszczany przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Maksymalnie może osiągnąć 1,2-krotność prognozowanego średniego wynagrodzenia brutto, które w obecnym roku wynosi 4 263 zł. Limit IKZE w 2017 roku wynosi więc 5 115,60 zł. Jest to prawie o 250 zł więcej niż w roku ubiegłym.

Co z nadwyżkami na IKZE?

Warto pilnować swoich wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i gromadzić potwierdzenia wszystkich wpłat na to konto. Jeśli przekroczysz dopuszczalny limit wpłat na IKZE w danym roku, to nadwyżka środków zostanie zwrócona na Twoje konto. Opcji jest kilka, a wszystko zależy od regulaminu podmiotu, z którego usług korzystasz. Dopuszczalne są trzy rozwiązania:
a) nadwyżka środków wróci na Twoje konto, z którego wykonujesz przelewy na IKZE,
b) nadwyżka środków zostanie zwrócona na konto, którego numer wskazałeś swojemu podmiotowi,
c) nadwyżka środków zostanie przeniesiona na tzw. rachunek techniczny, do którego nie będziesz miał wglądu.

Kontroluj więc swoje przelewy na IKZE, by uniknąć sytuacji związanych z przeniesieniem nadwyżki na konto techniczne utworzone przez podmiot.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *