Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

RPO w woj. zachodniopomorskim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Zachodniopomorskie stawia na ekologię, ale nie zapomina również o remontach dróg i linii kolejowych. Tylko na te dwa obszary z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 przyznano blisko 3 mld zł. Co jeszcze udało się zrobić dzięki unijnym dopłatom?
RPO w woj. zachodniopomorskim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Z 1,6 mld euro (prawie 7 mld zł), jakie zachodniopomorskie otrzymało na realizację swojego Regionalnego Programu Operacyjnego, do tej pory wykorzystano 61 proc. środków. Suma rozdysponowanych funduszy to prawie 4,2 mld zł, które w ramach dotacji trafiły do 1520 projektów.

Ekologiczne zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie największy nacisk kładzie na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, przede wszystkim poprzez inwestycje w środki zrównoważonego transportu. Na ten cel przeznaczono prawie 1,65 mld zł. Region wzbogaci się m.in. o elektrownię na biogaz (miejscowość Sławoborze), a także wymieni tabor autobusowy większości lokalnych przewoźników. Dzięki dotacjom z RPO powstaną również dwie długodystansowe trasy rowerowe.

Równie istotne miejsce w budżecie zajęły inwestycje transportowe: pochłoną one niecały miliard zł. Najważniejsze z nich to rewitalizacja linii kolejowej nr 210 (odcinek Szczecinek-Runowo Pom.), remonty dróg wojewódzkich o łącznej wartości ponad 350 mln zł, a także pogłębienie kanałów portu w Policach i rozbudowa szczecińskiej mariny nad jeziorem Dąbie.

rpo w woj. zachodniopomorskim

Główny beneficjent województwa to, tak jak w przypadku reszty kraju, stolica regionu. Szczecin do tej pory otrzymał ponad 530 mln zł. Razem z resztą aglomeracji do centralnych powiatów Pomorza Zachodniego popłynęło już wsparcie w wysokości ponad 1,05 mld zł. W tej klasyfikacji ostatnie miejsce zajmuje zaś powiat pyrzycki, któremu przypadło nieco ponad 28,5 mln zł.

RPO dla bocianów, nietoperzy i rysi

Infrastruktura i turystyka to niejedyne obszary, które w znaczący sposób rozwinęły się dzięki dotacjom. RPO znacząco uatrakcyjnił również ofertę kulturalną województwa. Najlepszym przykładem będzie gruntowna rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie (43 mln zł dotacji). Również założenie Morskiego Centrum Nauki nie byłoby możliwe bez prawie 60 mln zł dofinansowania.

40 mln zł unijnego wsparcia umożliwi budowę trzech nowych, w pełni wyposażonych oddziałów przy szczecińskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Zakupiona aparatura pozwoli m.in. na transplantacje nerek oraz kompleksowe leczenie nadciśnienia tętniczego. Z dotacji skorzystały również szpitale w Koszalinie i Gryficach, a 4 mln zł wsparły budowę hospicjum w podpolickim Tanowie.ryś idzie po łące

Fundusze trafiły również do… zwierząt z zachodniopomorskiego. Równo 100 mln zł (z czego 85 proc. pochodzi z RPO) pozwoli stworzyć nowe stanowiska lęgowe dla bocianów i nietoperzy na terenie rezerwatów w całym województwie. Z dotacji skorzystają również rysie: unijne pieniądze finansują program reintrodukcji największych polskich kotów w zachodniopomorskich lasach.

Ogólnopolski raport RPO 2014-2020

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *