Uber vs Bolt vs Free Now (mytaxi) – co się bardziej opłaca? (+ kody promocyjne)

Poruszanie się po mieście w roli pasażera bez konieczności posiadania przy sobie gotówki jest możliwe! A wszystko za sprawą innowacyjnych taksówek i przewoźników. Dziś porównam trzy najpopularniejsze usługi transportowe w stolicy: Uber, Taxify oraz FREE NOW (mytaxi). Sprawdź, co się najbardziej opłaca.
Uber vs Bolt vs Free Now (mytaxi) – co się bardziej opłaca? (+ kody promocyjne)

Tradycyjne taksówki kojarzą się przede wszystkim z wysokimi cenami, oszustwami (zwłaszcza dokonywanymi na osobach spoza miasta, które nie mają orientacji w terenie) i niemiłą obsługą. W ostatnim czasie rynek zawojowała oferta przewozów zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych – alternatywy dla tradycyjnych taksówek z postoju. Są tańsze, szybsze, wzbudzają kontrowersję i spychają na boczny tor oznakowane taxi. Prześwietlimy ofertę trzech usług transportowych, z których najczęściej korzystam: Uber, Bolt (poprzednio Taxify) oraz FREE NOW (wcześniej mytaxi)! Która okaże się najlepsza z perspektywy klienta? Przeczytaj poniżej!

Kody promocyjne i darmowe przejazdy Uber, Bolt (Taxify) i Free Now (mytaxi)

Szukasz kodów promocyjnych na tańsze lub darmowe przejazdy? Skorzystaj z naszych propozycji – zniżki dostępne są po kliknięciu w link lub po podaniu kodu znajdującego się w nawiasie:

Co to jest i jak działa Uber – opinie, aplikacja i cennik

Uber jest amerykańskim przedsiębiorstwem z siedzibą w San Francisco. Swoją działalność rozpoczął w 2009 roku i zyskał popularność dzięki innowacyjnej aplikacji mobilnej o takiej samej nazwie, która działa od połowy 2010 roku. Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez wyszukiwanie kierowcy, który znajduje się w najbliższej odległości od osoby zamawiającej przejazd. Działa w 737 miastach w 84 krajach na całym świecie.

Uber – miasta w jakich działa w Polsce

W Polsce Uber wystartował w grudniu 2013 roku i umożliwia zamawianie przejazdów w następujących miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Poznaniu oraz Aglomeracji Śląskiej (m.in. Katowice, Chorzów, Tychy, Rybnik, Bielsko-Biała).

Jak zamówić Ubera?

  1. Pobierz na swój smartfon aplikację Ubera – użyj kodu mateuszd4, aby otrzymać zniżkę na pierwszy przejazd Uber'em.
  2. Zarejestruj się: wpisz swoje dane osobowe oraz podepnij kartę debetową lub kredytową (jeśli chcesz płacić gotówkowo, to pomiń ten krok). Możesz również dodać zdjęcie do swojego profilu.
  3. Zamów pojazd:

    • Wpisz miejsce docelowe.
    • Wybierz rodzaj pojazdu: UberX (standardowy samochód), UberSelect (samochód wyższej klasy) lub Van.
      Na ekranie pojawi się szacowany czas przyjazdu oraz koszt podróży do wybranego przez Ciebie miejsca docelowego.
    • Potwierdź zamówienie pojazdu.
      Na ekranie pojawi się imię i zdjęcie kierowcy oraz informacje dotyczące jego pojazdu – model i numer tablicy rejestracyjne.

Odbierz zniżkę na pierwszy przejazd Uberem

Uber - przykładowa trasa przejazduUber - podsumowanie przejazdu

Jak zapłacić za przejazd Uberem?

Uber stosuje preautoryzację opłaty, tzn. w momencie zamówienia przejazdu aplikacja ustala cenę i blokuje na Twoim koncie odpowiednią kwotę. Środki te są w tym momencie zablokowane – zostaną pobrane z Twojego konta dopiero po zakończeniu przejazdu.

Uwaga! Niedawno Uber wprowadził możliwość płatności gotówkowej! Jeśli więc nie chcesz podpinać do aplikacji swojej karty, spokojnie zapłacisz gotówką.

Dodatkowa funkcja – Uber Eats

Warto wspomnieć, że w Polsce działa również Uber Eats, czyli zamawianie jedzenia z dostawą do domu. Za pomocą aplikacji lub strony internetowej możesz zamówić posiłek z restauracji, która znajduje się na liście. Kierowca dostarczy Ci go, jadąc rowerem lub samochodem, a Ty możesz cały czas śledzić jego drogę za pomocą aplikacji. Cały proces również przebiega bezgotówkowo – środki zostaną pobrane z Twojej karty.

Uber Eats - aplikacja mobilna

Problemy Ubera w Polsce i na świecie

Uber spotkał się z ostrą krytyką ze strony Krajowej Izby Gospodarczej Taksówkarzy oraz z nieprzyjemnymi zachowaniami kierowców taksówek na drodze – ich samochody były niszczone, oblewane farbą itp. Licencjonowani taksówkarze zatrzymywali osoby korzystające z Ubera i przekazywali je policji. Konkurencja dała o sobie mocno znać!

Niektóre kraje już zdecydowały się na ograniczenie praw Ubera lub całkowicie wycofały usługę ze swojego kraju.

Kraje w których Uber ma problemy prawne

Źródło: taxi-deutschland.net

Co to jest i jak działa Bolt (Taxify) – opinie, aplikacja i ceny

Bolt (Taxify) to konkurencja Ubera. Jego działanie jest identyczne jak poprzednika – pasażerowie zamawiają pojazd za pomocą aplikacji, a środki za przejazd pobierane są bezpośrednio z karty kredytowej lub debetowej. Bolt jest europejską platformą łączącą pasażerów i kierowców na całym świecie. Bolt pochodzi z Estonii i właśnie w stolicy tego kraju, Tallinie, ma swoją siedzibę. Został wprowadzony na rynek w 2013 roku – zdobył już ponad 10 mln użytkowników i działa w ponad 25 krajach na całym świecie. Do Polski zawitał w ostatnim kwartale 2017 roku.

Bolt – miasta w jakich działa w Polsce

Obecnie z Bolt możesz skorzystać w 10 polskich miastach: Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Jak zamówić Bolt (Taxify)?

  1. Pobierz aplikację Bolt (Taxify) na swojego smartfona: Google Play, App Store, Microsoft. Użyj kodu X4V7R, aby otrzymać zniżkę na pierwszy przejazd Boltem.
  2. Zarejestruj się: podaj swoje dane osobowe i podepnij kartę kredytową lub debetową.
    Następnie otrzymasz SMS-a weryfikacyjnego w celu potwierdzenia danych.
  3. Zamów przejazd:
    • ustaw adres odbioru (ustaw pinezkę w miejscu, w którym się znajdujesz),
    • wprowadź cel podróży
      Na ekranie smartfona pojawi Ci się szacowany koszt przyjazdu oraz czas, w jakim kierowca może do Ciebie dotrzeć.
    • wybierz rodzaj pojazdu: Taxify (standardowy pojazd) lub Comfort (samochód wyższej klasy),
    • kliknij przycisk Zamów Taxify.
      Na ekranie wyświetli Ci się informacja o tym, gdzie znajduje się zamówiony pojazd i będzie wyświetlana trasa, którą do Ciebie jedzie

Odbierz zniżkę na pierwszy przejazd z Bolt (Taxify)

Taxify - przykładowa trasaTaxify - podsumowanie przejazdu

Jak zapłacić za Bolt (Taxify)?

Płatność pobierana jest bezpośrednio z Twojej karty podpiętej do aplikacji. Nie musisz się więc o nic martwić – zamawiasz, wsiadasz do auta, docierasz na miejsce i wysiadasz z pojazdu bez jakiejkolwiek konieczności zapłaty za przejazd – wszystko dzieje się w Twojej aplikacji!

Co to jest i jak działą FREE NOW (mytaxi) – opinie, aplikacja i ceny

FREE NOW to kolejna opcja sprytnych przejazdów po mieście w atrakcyjnej cenie – choć ta, w porównaniu z Uberem i Taxify jest tutaj wyższa. W zamian otrzymujesz jednak przejazd z licencjonowanym taksówkarzem i pojazdem oznakowanym. FREE NOW (jako mytaxi) powstało w 2009 roku, a pierwsze taksówki wyjechały na ulice Niemiec. FREE NOW dostępne jest również w Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Polsce (od grudnia 2013 roku), Portugalii oraz we Włoszech. W sumie FREE NOW funkcjonuje w ponad 100 miasta w Europie. 2 lipca 2019 firma zmieniła nazwę z mytaxi na FREE NOW, zmieniły się również kolory oraz logo.

Obecnie aplikacja została pobrana ponad 10 mln razy – możesz z niej korzystać w ponad 100 miastach na świecie. FREE NOW dysponuje bazą ponad 45 000 taksówkarzy.

Free Now – miasta w jakich działa w Polsce

W Polsce możesz skorzystać z Free Now w: Krakowie, Warszawie oraz Trójmieście.

Jak zamówić FREE NOW?

  1. Pobierz i zainstaluj FREE NOW na swoim smartfonie: Google Play, App Store. Użyj kodu promocyjnego mateuszd3, aby otrzymać zniżkę na pierwszy przejazd FREE NOW!
  2. Zarejestruj się: podaj swoje dane osobowe oraz wybierz sposób płatności:
    • jeśli chcesz płacić przez aplikację, to podepnij swoją kartę debetową lub kredytową,
    • jeśli chcesz płacić przez PayPal, to podaj e-mail i zaloguj się na swoje konto,
    • jeśli zamierzasz płacić gotówką, to nie musisz dodawać żadnego sposobu płatności.
  3. Zamów przejazd:

    • ustaw pinezkę w miejscu odbioru,
      Pojawi się na niej przewidywany czas przyjazdu kierowcy.
    • wpisz adres docelowy,
      U góry ekranu pojawi się szacowana kwota przejazdu.
    • kliknij Zamów taxi.

Odbierz zniżkę na pierwszy przejazd FREE NOW (mytaxi)

mytaxi - przykładowa trasa

Dodatkowe usługi

Aplikacja umożliwia korzystanie z opcji match, co oznacza dzielenie się kosztami przejazdu z inną, zupełnie obcą osobą. Jak to możliwe? Aplikacja skojarzy Twój przejazd z drugim, zamawianym w tym samym kierunku. Jeśli więc np. wychodzisz w nocy z klubu i zamawiasz taksówkę do swojego miejsca zamieszkania, to aplikacja zaproponuje Ci wspólny przejazd z osobą, która zmierza w tę samą stronę! Koszty przejazdu zostaną wtedy podzielone proporcjonalnie do trasy.

FREE NOW oferuje również usługę FREE NOW Delivery, czyli usługę kurierską, w ramach której firma dostarcza sprzedawcom usługę i oprogramowanie, dzięki którym dowóz towaru może zostać zrealizowany w możliwie najkrótszym czasie.

W FREE NOW spotkasz jednak nie tylko taksówki firmowe, tzn. te oznakowane logo FREE NOW. Z usługi korzystają również taksówkarze z innych korporacji i to właśnie ma wpływ na cenę przejazdu – za przejechany kilometr możesz zapłacić od 1,60 do nawet 2,40 zł.

Co ważne, taksówki możesz zamawiać nie tylko przez aplikację, lecz także przez stronę internetową FREE NOW!

Uber vs Taxify vs FREE NOW – porównanie

Aplikacja mobilna

Dużą rolę odgrywa aplikacja mobilna – jej wygląd, wygoda użytkowania czy funkcje dodatkowe mają wpływ na poziom zadowolenia z zamawiania przejazdów.

Ocena aplikacji mobilnej

Uber

Bolt (Taxify)

FREE NOW (mytaxi)

Interfejs

Świetny, prosty wygląd, mapa z możliwością zaznaczenia obecnego miejsca pobytu, widoczne okno do wpisania adresu docelowego, widoczne koszty związane z przejazdem i przewidywany czas przyjazdu.

Aplikacja bardzo podobna do Ubera – identyczny wygląd – mapa z możliwością zaznaczenia miejsca obecnego pobytu, dobrze widoczny czas przyjazdu kierowcy oraz ceny przejazdu, duże pole do wpisania miejsca docelowego i wielki przycisk Zamów Taxify.

Wygląd aplikacji zbliżony do Ubera i Taxify, choć, jak dla mnie, najmniej przypadł do gustu. Minusem jest niedokładne pokazywanie cen za przejazd (jest duża rozbitka np. 21-29 zł, co nie jest miarodajne dla pasażera).

Wygoda

Kurs możesz zamówić za pomocą kilku kliknięć – aplikacja nie jest skomplikowana, każdy, nawet laik, bez problemu odnajdzie w niej wszystkie funkcje oraz będzie w stanie samodzielnie i szybko założyć konto.

Czytaj z lewej strony 🙂

Samo zamówienie pojazdu przez aplikację jest dość proste. Trzeba się jednak trochę naklikać, żeby dokonać bardziej szczegółowego zamówienia.

Funkcje

  • podziel się przejazdem – po przebytym kursie możesz podzielić płatność między Ciebie a pasażera, który z Tobą podróżował,
  • Uber Eats – możliwość zamówienia jedzenia,
  • przejazdy rodzinne – możliwość utworzenia profilu rodzinnego,
  • dodanie do trasy przejazdu punktu pośredniego (w apce jest informacja, że przystanek powinien trwać 3 min. w innym razie opłata może zostać podwyższona),
  • kontakt z kierowcą – zarówno jeśli chodzi o przyszły jak i przeszłe przejazdy (zgłaszanie skarg odnoście kierowcy, obsługi, wybranej trasy, zapłaty, zgłoszenie zgubionego w aucie przedmiotu, wystawienie opinii o samochodzie lub innych problemów.
  • FAQ – odpowiedzi na pytania związane z firmą, przejazdami i aplikacją,
  • szybkie zgłaszanie problemów – związanych z przejazdami, kierowcami, opłatami za przejazd, złą trasą itp.,
  • Taxify for Business – możliwość założenia konta do użytku przez osoby zatrudnione w Twojej firmie.
  • FREE NOW match – możliwość odbycia przejazdu z osobą, która poszukuje kursu w tym samym kierunku (aplikacja sama połączy Cię z osobą, która udaje się do miejsca w Twojej okolicy),
  • preferencje dotyczące kursu – możesz wybrać datę i godzinę przyjazdy, ulubionego kierowcę, model i rodzaj samochodu (w tym Eco-Taxi), zaznaczyć, że jedziesz ze zwierzakiem lub udajesz się na lotnisko.

Płatności

  • karta kredytowa lub debetowa,
  • gotówka.

Płatność następuje po zakończonym kursie – korzystając z płatności za pomocą aplikacji, kwota zostanie pobrana z karty automatycznie.

  • karta kredytowa lub debetowa.

Płatność następuje po zakończonym kursie – kwota zostanie pobrana z karty automatycznie.

  • karta kredytowa lub debetowa,
  • PayPal,
  • gotówka.

Po przebytym kursie musisz zaakceptować płatność w aplikacji – jeśli płacisz bezgotówkowo (u poprzedników nie trzeba tego robić). Dodatkowo możesz zostawić napiwek kierowcy, do wyboru masz: 10, 15 lub 20 proc. kwoty przejazdu.

Jakość i komfort obsługi

Jak się dowiedziałam od jednego z kierowców, wystawianie przez pasażerów gwiazdki zobowiązują do regularnego sprzątania auta i dbania o najwyższy komfort jazdy. Z tym jednak bywa różnie, zwłaszcza w Bolt i Uberze, choć osobiście jeszcze nigdy nie spotkałam się z autem, do którego nie chciałam wsiąść lub jego wnętrze mnie odstraszyło. Spotkałam się za to np. z samochodem, w którym była zepsuta klamka, nie działał bagażnik lub auto było dwudrzwiowe, przez co trudniej było nam wsiąść do środka. Na pewno więc samochody w FREE NOW są lepsze jakościowo, zawsze zadbane, sprawne i czyste.

Jeśli zaś chodzi o obsługę, to tutaj nie mogę powiedzieć złego słowa na żadną z tych firm. Wiem, że wielu osobom przeszkadza np. to, że w Uberze i Bolt (Taxify) pracuje sporo obcokrajowców, przez co kontakt i rozmowa nie zawsze są możliwe – nie przesadzajmy jednak i bądźmy tolerancyjni 🙂

Jakie są wymagania dotyczące pojazdów w Uberze, Bolt (Taxify) i FREE NOW (mytaxi)?

Uber – wymagane auto i dokumenty:

  • wyprodukowane najpóźniej w 1999 roku,
  • cztero- lub pięciodrzwiowy,
  • zarejestrowany na co najmniej pięć osób,
  • zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej,
  • posiadanie aktualnej polisy oraz przeglądu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
  • ważne ubezpieczenie OC pojazdu.

Bolt (Taxify) – wymagane auto i dokumenty

  • brak wytycznych co do auta.
  • ważne prawo jazdy,
  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • ważne ubezpieczenie OC pojazdu,
  • doświadczenie w jeździe,
  • zaświadczenie o wykroczeniach w ruchu drogowym,
  • zaświadczenie o niekaralności.

Modele samochodów akceptowane w taryfie Bolt Comfort: lista pojazdów akceptowanych w taryfie Bolt Comfort.

FREE NOW (mytaxi) – wymagane auto i dokumenty

  • samochód nie może mieć więcej niż 10 lat,
  • legalny taksometr,
  • kasa fiskalna,
  • informacja o wysokości taryf na zewnętrznej stronie prawych drzwi pasażera,
  • ukończenie kursu kierowcy taksówek,
  • zdanie egzaminu na wykonywanie zawodu taksówkarza,
  • licencja taksówkarza,
  • zdanie egzaminu z topografii miasta,
  • ważne prawo jazdy, OC, dowód rejestracyjny,
  • zaświadczenie o niekaralności.

Jak różnią się ceny za przejazd Uberem, Bolt lub FREE NOW?

Teraz czas na porównanie najważniejszego kryterium, czyli ceny. Czy cena jest najważniejsza? Przy tego typu usługach raczej tak, tym bardziej że wybierając Taxify, możesz sporo zaoszczędzić. Sprawdź szczegóły.

Cennik przewoźników
Opłata startowaOpłata za 1 kmOpłata za minutęCena minimalnaDodatkowe opłaty
  • UberX
  • UberSELECT
  • UberVAN
4 zł1,30 zł0,25 zł10 złOpłata za oczekiwanie na pasażera:
0,25 zł/ 0,35 zł/ 0,50 zł,
rezygnacja z przejazdu: 10 zł,
opłata za trasę dłuższą niż:

  • 10 km w Krakowie i Poznaniu,
  • 12 km w Łodzi,
  • 13 km we Wrocławiu,
  • 15 km w Trójmieście i Warszawie,
  • 20 km na terenie konurbacji śląskiej: 3,30 zł/km uberX oraz 4 zł/km uberSELECT/uberVAN
7 zł1,70 zł0,35 zł10 zł
10 zł1,70 zł0,50 zł20 zł
Bolt (Taxify)4 zł1,30 zł0,25 zł10 złWyjazd poza miasto: 4 zł
FREE NOW
(mytaxi)
8 zł1,60 – 2,40 zł*brakbrakWyjazd poza miasto: dwukrotność taryfy miejskiej,
bus: 20 zł,
kombi: 10 zł,
przesyłka kurierska: 10 zł,
taryfa nocna lub świąteczna: 150 proc. taryfy podstawowej

*Ustaw stawkę na maks. 2 zł – większość kierowców ją akceptuje.

Podane wyżej ceny to opłaty standardowe. Nie brałam tutaj pod uwagę promocji, a te występuje regularnie. Mistrzem promocji jest Taxify, dlatego jest to mój ulubiony przewoźnik. Często oferuje swoim klientom zniżki w wysokości nawet 50 proc. ceny przejazdu! W Uberze dość dawno nie spotkałam się z żadnym rabatem, zaś FREE NOW oferuje promocje, ale na określone kursy, np. na lotniska czy dworce kolejowe.

Największą bolączką pasażerów są tzw. mnożniki cen i nieszczęsny komunikat w aplikacji Ceny są chwilowo wyższe, w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na kierowców. I tutaj można się rzeczywiście wkurzyć. Mnożniki najczęściej występują w godzinach szczytu, w weekendowe noce, w porze deszczowej lub w związku z jakimś ważnym wydarzeniem – duży koncert, impreza czy mecz. Ostatnio próbowałam zamówić kierowcę, by dotrzeć na pierwsze mundialowe rozgrywki Polaków. Za przejechanie niedługiej trasy, za którą zwykle płacę ok. 15 zł, Uber oferował 85 zł, a Taxify… nie miało dostępnych kierowców. Wsiadłam więc w swoje auto, utknęłam w korku, spóźniłam się na mecz, ale na szczęście nic nie straciłam… 😉

Porównanie cen – przykład

By jak najlepiej przedstawić opłaty za kurs, porównam koszt zamówienia tych trzech firm i odbycie identycznej trasy tego samego dnia i o tej samej godzinie.

mytaxi vs uber vs taxify - porównanie aplikacji

Czy już wiesz, dlaczego wybieram Taxify? Bo jest najtańszy! A wszystkie inne parametry nie odbiegają od tych praktykowanych u pozostałych przewoźników, ale o tym za chwilę.

Udając się z mojego miejsca zamieszkania do Centrum Nauki Kopernik, zapłaciłabym kolejno:

  • 29 – 35 zł – korzystając z FREE NOW (choć z doświadczenia wiem, że cena ta może się później okazać wyższa…),
  • 24 zł – wybierając Ubera (koszt rzeczywiście wynosiłby mnie mniej więcej tyle lub odrobinę mniej),
  • 17 – 19 zł – jadąc z kierowcą Taxify (zazwyczaj płacę MNIEJ niż pokazuje mi to aplikacja) – obecnie trwa promocja, w której wszystkie kursy obniżone są o 25 proc. Szkoda, bo do wczoraj było to 40 proc. 😉

Tutaj jeszcze kilka archiwalnych kursów, by móc porównać, ile rzeczywiście płacę, korzystając z usług powyższych przewoźników:

uber - historia przejazdówtaxify - archiwum kursówmytaxi - historia przejazdów

Czas oczekiwania

Patrząc na powyższe screeny, wygrywa FREE NOW (mytaxi). Trzeba tutaj jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie – lokalizację oraz szczęście. Jeśli jakiś kierowca przejeżdża akurat w pobliżu, to czas oczekiwania może wynieść nawet minutę. Jeśli zaś znajdujemy się bardziej na uboczu, to czas się wydłuża.

Moje mieszkanie również znajduje się bardziej na uboczu (warszawska Ochota), więc jeśli składałabym zamówienie, będąc w centrum miasta, to ten czas byłby zdecydowanie krótszy. Mam jednak wrażenie, że wciąż brakuje kierowców w Taxify, ponieważ zdarza się, że na samochód muszę czekać 10-12 minut, co w przypadku pozostałych przewoźników rzadko ma miejsce.

Dlaczego kierowcy odwołują kursy?

Odwołanie kursu, i to w najmniej trafnym momencie – chyba zdarzyło się każdemu. Ostatnio, gdy spieszyłam się na ważne spotkanie, Taxify odwołało moje zlecenie dwukrotnie. Zapytałam kierowcę, dlaczego tak się dzieje.

Otóż, kierowcy nie widzą, dokąd będzie dany kurs, więc nawet jeśli będzie on krótki (i dla niego nieopłacalny) dowie się o tym dopiero w momencie, gdy pasażer wsiądzie do pojazdu i kierowca uruchomi przejazd. Kierowcy otrzymują informację tylko o długich kursach w celu zweryfikowania, czy mają odpowiednią ilość paliwa i w danym momencie mogą się udać za miasto i przejechać znaczną liczbę kilometrów. Jeśli więc Twój kurs został odwołany, być może ktoś zamówił pojazd w celu odbycia długiej podróży.

Zarobki kierowców Uber, Bolt i FREE NOW

Czy po każdym kursie wystawiasz ocenę kierowcy, z którym podróżujesz? To ma znaczenie! W FREE NOW możesz dodawać ich do ulubionych, by później móc zamówić z nimi kurs, w Uberze, FREE NOW oraz Bolt  jesteś oceniany zarówno Ty, jako pasażer, jaki i kierowca – dajesz określoną liczbę gwiazdek po zakończonym przejeździe – od 1 do 5. Jeśli Twój scoring jest kiepski, kierowca może odrzucić Twoje zlecenie, a jeśli to kierowca nie cieszy się zbyt wysoką średnią ocen, to… może zostać wyrzucony z pracy. Krążą legendy, że kierowcy tracą swoją pracę, gdy ich ocena spadnie poniżej 4,5. Niestety, żaden kierowca nie chciał mi zdradzić, czy jest to prawda czy bzdura wyssana z palca.

By jak najwięcej zarobić, kierowcy korzystają z kilku aplikacji jednocześnie – na desce rozdzielczej w aucie zobaczysz wtedy dwa lub trzy smartfony. Mają wówczas możliwość przebierania w zleceniach i wybierania tych najbardziej dla nich dogodnych. Wielu kierowców tak wciągnęła praca kierowcy, że porzucili swoje dotychczasowe posadki i korpożycie i spędzają każdą wolną chwilę, wożąc pasażerów.

Jakie są plusy pracy i zarobki kierowcy Ubera, Bolt i FREE NOW?

Przede wszystkim elastyczność – kierowcy pracują tyle, ile chcą. Mogą to nawet łączyć z inną pracą i wozić pasażerów między spotkaniami czy podczas dłuższych przerw. W zależności od tego, ile czasu poświęcają swojej pracy dziennie, są w stanie zarobić nawet kilkaset złotych dziennie. Kierowcy najbardziej się cieszą z mnożników – wtedy do ich wirtualnych portfeli wpada więcej środków. Z moich obserwacji i przeprowadzonych podczas przejazdów wywiadów dowiedziałam się, że:

  • zarobki kierowcy Ubera – muszą wsiąść za kółko raz na kilka miesięcy, by nadal mieć pozwolenie na przewóz pasażerów. Mogą jeździć tyle, ile są w stanie i na ile mają ochotę. W ich aplikacji widnieją aktualne stawki, kursy i oczekujący kliencie – to od kierowcy zależy, który kurs wybierze. Pensja wypłacana jest kierowcom co tydzień, a najwyższy miesięczny zarobek, o którym opowiedział mi kierowca, z którym jechałam, to 11 000 zł zdobyte w miesiąc – niestety, kosztem spędzanie za kierownicą kilkunastu godzin na dobę. Kierowcy muszą oddawać 20 proc. zarobku firmie.
  • kierowcy Bolt (Taxify) – jeden z nich zdradził mi, że najbardziej cieszą go premie, bo tych jest naprawdę sporo. Dodatkowe pieniądze można zdobyć np. wyrabiając określoną liczbę kursów dziennie, przejechanie wyznaczonych kilometrów czy wyrobienie określonych godzin na dobę. Prowizja, którą kierowca musi zapłacić firmie Taxify to ok. 15 proc. ceny przejazdu. Podstawowa wypłata uzależniona jest od liczby przejechanych godzin i zrealizowanych kursów – im więcej, tym pensja będzie wyższa. Kierowca korzystający i z Ubera, i z Taxify powiedział mi, że w Taxify zarabia o ok. 15 proc. więcej niż w tej pierwszej firmie.
  • kierowcy FREE NOW – by zostać kierowcą FREE NOW, musisz mieć licencję taksówkarza. I w tym przypadku kierowcy mają dowolność i elastyczne godziny pracy – jeżdżą tyle, ile chcą. Jeden z kierowców szepnął mi na ucho, że jest zadowolony z zarobków i z prowizji, którą musi płacić firmie. Jest to tylko 3 zł od każdego zrealizowanego kursu oraz 5 proc. prowizji za płatności bezgotówkowe w systemie! Ceny za przejazdy w FREE NOW są dość wysokie, więc wnioskuję, że można tam dobrze zarobić.

Wady i zalety usług

Przejdźmy do podsumowania, a więc zbierzmy razem wady i zalety wszystkich opisywanych firm: Ubera, Taxify oraz FREE NOW. Moje wnioski i obiektywne opinie znajdziesz w poniższej tabeli.

ZaletyWady
Uber
  • łatwa i prosta w obsłudze aplikacja,
  • duża liczba dostępnych kierowców,
  • dobry czas dojazdu kierowcy,
  • łatwy kontakt z kierowcą (telefon, wiadomość tekstowa)
  • mało promocji,
  • wysoka cena podczas wyjazdów poza miasto,
  • nie zawsze wybrana trasa jest najlepsza,
  • czasami kontakt z kierowcą jest utrudniony ze względu na barierę językową.
Bolt
(Taxify)
  • konkurencyjne ceny,
  • częste promocje (nawet – 50 proc. na wszystkie przejazdy)
  • łatwa i prosta w obsłudze aplikacja,
  • dobry czas dojazdu kierowcy,
  • łatwy kontakt z kierowcą (telefon, wiadomość tekstowa),
  • wybór najkrótszej i najlepszej trasy.
  • niewystarczająca liczba kierowców,
  • auta nie zawsze są najlepszej jakości,
  • często kierowca nie rozmawia w języku polskim.
FREE NOW
(mytaxi)
  • licencjonowani kierowcy,
  • oznakowane pojazdy,
  • jazda po buspasie,
  • możliwość ustawienia daty i godziny odbioru,
  • możliwość zapłaty napiwku przez aplikację,
  • bardzo miła obsługa i doświadczeni kierowcy (nie zdarzyło mi się, żeby ktoś pytał mnie o drogę),
  • czyste, dobrej jakości auta.
  • wysokie ceny,
  • wysokie mnożniki w taryfie nocnej oraz w święta i podczas wyjazdu poza miasto,
  • nie zawsze wybrana trasa jest najlepsza,
  • bardzo mała liczba promocji,
  • działa tylko w trzech polskich miastach.

Podsumowując, warto korzystać z taksówek i przewoźników zamawianych za pośrednictwem smartfona. Nie musisz mieć przy sobie gotówki, martwić się, że nie znasz dokładnej lokalizacji, w której się obecnie znajdujesz, lub że kierowca zawiezie Cię dłuższą trasą. Plusem korzystania z tych aplikacji jest również możliwość skontaktowania się z kierowcą w celu odzyskania zostawionego w samochodzie przedmiotu lub zgłoszenia nieprawidłowości, a także wgląd do trasy, którą jechał kierowca . Dzięki temu istnieje bardzo małe ryzyko, że zostaniesz oszukany i kierowca zawiezie Cię okrężną drogą. Jak dla mnie wygrywa Bolt – nie tylko ze względu na niskie koszty, lecz także za liczne promocje, prostą w obsłudze aplikacje, krótki czas oczekiwania na kierowcę oraz wybór najlepszych tras.

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca 2021 r. wyniosło...

więcej

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka bez zaświadczeń w 15 minut na Twoim...

więcej

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Chcesz skorzystać z chwilówki, ale zależy Ci, aby okres...

więcej

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Pożyczki w weekend – czyli gdzie można dostać dodatkowe finansowanie w sobotę i niedzielę?
Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Adriana

    Kody rabatowe, z których możesz skorzystać:

    Uber – darmowy pierwszy przejazd: xywaeqq2ue – wpisz w polu Dodaj kod promocyjny w zakładce Płatności i promocje,
    Taxify – 10 zł rabatu na start: XWD4J wpisz w polu Kod promocyjny w zakładce Promocje.

  2. Hanna

    Adriano, czy to porównanie można uznać za miarodajne również teraz -w marcu 2019 roku – czy przez prawie rok na tyle się oferty myTaxi, Ubera i Taxify zmieniły, że teraz ktoś inny z tej trójki wypada najlepiej?

    • Adriana Kokłowska

      Dzień dobry Hanno!
      Jeśli mam być szczera, to cały czas korzystam z Taxify. Jedyną zmianą jest zmiana nazwy – teraz firma nazywa się Bolt (Taxify). Według mnie wypada najtaniej. Jeśli chcesz skorzystać z rabatu na pierwszy przejazd, to w zakładce Promocje w aplikacji wpisz mój kod: XWD4J, a otrzymasz 10 zł zniżki 🙂 Pozdrowienia!

      • Hanna

        Dzień dobry,
        pięknie dziękuję za odpowiedź i za kod zniżkowy 🙂

        Z pozdrowieniami,
        Hanna

    • negate

      nie można. Freenow ma teraz opcje Lite i bywa tańszy od ubera i bolta, Plus nie uraczysz tam rozklekotanej fabii z pakiszem za sterami.

  3. tomek

    Hm… W firmie korzystamy wszyscy z free now, bo szef to nam założył i ceny są według mnie w porządku, choć ja za to nie płacę 😉 ale wygodnie się jeździ tymi taksówkami, a aplikacja działa bardzo płynnie. No i na plus, że zawsze jest czysto.

    • Adriana Kokłowska

      Również lubię aplikację i przejazdy Free Now, choć kilka razy niestety zapłaciłam dużo więcej niż powinnam, przez co się po prostu delikatnie zraziłam… 😉 Ostatnio mam „focha” również na Bolta – nie dostaję od nich żadnych kodów zniżkowych! 😉

      Pozdrawiam
      Adriana

  4. Natalia

    u nas jest mała firma i często spotykamy się na mieście a samochody służbowe w małych firmach to raczej rzecz niebywała, więc weszliśmy we współpracę z free now i jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni. Bardzo łatwo jest zamówić przejazd, bo aplikacja jest bardzo intuicyjna, nikt z pracowników nie musi martwić się o płatność, zestawienie dostaje księgowość na każdy koniec miesiąca, taksówkarze jeżdzą bezpiecznie i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło, żebym się spóżniła na spotkanie albo żeby taksówka nie przyjechała na czas, mają dużo samochodów, więc maksymalna czas czekania na pojazd wynosi 5 minut, uważam to za super szybko, a nie lubię jak ktoś traci mój czas.

  5. jagoda

    Ja najbardziej free now lubię za to, że auta są naprawdę nowe. Zrezygnowałem z samochodu w leasingu, bo uznałem, że mieszkam za blisko swojego biura, a jeśli będę chciał gdzieś szybko dojechać, to skorzystam z taksówki. No i to się świetnie sprawdza.