Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu [wzór umowy w PDF]

Kupiłeś pojazd używany i chcesz mieć pewność, że transakcja zakupu przebiegnie pomyślnie i bezpiecznie? Koniecznie zwróć uwagę na umowę, jaką przyjdzie Ci podpisać. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu i pobierz wzór całkowicie za darmo!
Umowa kupna-sprzedaży pojazdu [wzór umowy w PDF]

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to podstawowy dokument określający własność pojazdu. Dotyczy ona przejścia własności przedmiotu z osoby prywatnej na inną osobę prywatną. Koniecznie przeczytaj ją od A do Z, by nie mieć problemów w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę kupna-sprzedaży pojazdu?

 1. Data i czas zawarcia umowy.

  Dzień oraz godzina, które podano w umowie, to moment, w którym stajesz się właścicielem pojazdu. Odtąd będziesz odpowiedzialny za wszelkie mandaty z fotoradarów, które zostaną wykonane po tej dacie oraz będziesz miał 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Nigdy nie zgadzaj się na wpisanie daty wstecz lub na przód.

 2. Obydwie strony umowy.

  Koniecznie poproś drugą osobę o przedstawienie dokumentu tożsamości. Najlepiej, by dla porównania pokazał Ci dwa swoje dokumenty – np. prawo jazdy oraz dowód osobisty, byś miał 100% pewność, że w umowie wpisane są prawdziwe dane.

 3. Szczegóły dotyczące pojazdu.

  Niezbędne są takie informacje, jak nr VIN, marka, model, rocznik, nr rejestracyjny czy przebieg.

 4. Wpis o własności pojazdu.

  Sprzedający powinien potwierdzić, że pojazd, który Ci sprzedaje, jest jego wyłączną własnością, nie ma wad prawnych oraz żadne osoby trzecie nie są jego właścicielami. Warto, by dodał, że wobec auta nie toczy się żadne postępowanie oraz nie jest on przedmiotem zabezpieczenia, np. w przypadku pożyczki.

 5. Oświadczenie o wadach technicznych.

  Osoba sprzedająca auto ma obowiązek poinformowania kupującego o wszelkich wadach technicznych pojazdu. Ty, jako kupujący, musisz potwierdzić, że zaznajomiłeś się ze stanem technicznym pojazdu.

 6. Sposób oględzin pojazdu.

  W umowie powinny się znaleźć informacje na temat tego, gdzie i w jaki sposób kupujący obejrzał samochód i czy odbył nim jazdę próbną. Może to mieć wpływ na ewentualne wady i usterki, których nie zauważyłeś podczas zakupu.

 7. Informacje dodatkowe.

  Możesz również poprosić sprzedającego o wpisanie w umowie deklaracji autentyczności przebiegu pojazdu oraz historii wypadkowej lub bezwypadkowości.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór doc. >POBIERZ<

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór PDF >POBIERZ<

Możesz pobrać powyższy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, uzupełnić dane i mieć gwarancję, że przeprowadzasz transakcję zgodnie z prawem.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące umowy kupna-sprzedaży pojazdu, daj znać w komentarzu, a na pewno Ci pomogę!

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *