Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

RPO w woj. opolskim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Opolskie to dziś jedno z dwóch województw, które najskuteczniej wykorzystują środki na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Największe dopłaty z unijnego budżetu przyznano na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej oraz wsparcie dla regionalnych firm. Co jeszcze udało się zrobić?
RPO w woj. opolskim – gdzie trafiły unijne dotacje?

Opolskie to jeden z dwóch regionów, które na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymały mniej niż miliard euro. Najmniejsze województwo w kraju przoduje jednak pod względem skuteczności dysponowania unijnymi środkami. Z puli ok. 944 mln euro wykorzystano już 77% (ponad 3,1 mld zł), które dofinansowały realizację 1005 projektów – lepszą efektywnością rozdziału funduszy może pochwalić się tylko Pomorze.

Przedsiębiorczość ważniejsza niż ekologia

Najwięcej pieniędzy, blisko 750 mln zł, otrzymały inwestycje wspierające rozwój transportu i komunikacji w regionie. W tej kategorii przyznano też dwie największe pojedyncze dopłaty: 102 mln zł na rewitalizację linii kolejowej łączącej Nysę z Opolem oraz 100 mln zł na budowę obwodnicy Czarnowąsów.

Ponad 0,5 mld zł z unijnego budżetu wsparło działania zwiększające konkurencyjność działających w regionie firm i przedsiębiorstw. Trzecią kategorią z największym dofinansowaniem jest gospodarka niskoemisyjna: na rzecz jej rozwoju rozdysponowano do tej pory łącznie 484 mln zł.

rpo w woj. opolskim

Oprócz działań realizowanych w kilku powiatach (210 projektów dofinansowanych ponad miliardem złotych), najwięcej z RPO otrzymało Opole. W stolicy województwa dotacje otrzymały 134 inwestycje, a ich suma to ponad 640 mln zł. To więcej niż łączne dofinansowanie dla powiatów nyskiego, oleskiego, strzeleckiego i krapkowickiego, które pod względem pozyskanych pieniędzy plasują się tuż za Opolem.

Dopłaty dla kolei, rowerów i… pszczół!

Dzięki środkom z RPO województwo mogło kupić 7 nowych pociągów przeznaczonych do obsługi regionalnych połączeń. Mieszkańcy Opola oraz kilku pobliskich powiatów wygodniej poruszać się będą nie tylko pociągiem, lecz także rowerem – 22 mln zł wsparły bowiem budowę ścieżek pieszo-rowerowych. Nysa zainwestuje za to w modernizację dworca kolejowego, który z unijnym wsparciem w wysokości 19 mln zł zamieni się w centrum przesiadkowe.

80 mln z wojewódzkiej puli zostanie przeznaczone na powiększenie i modernizację wybudowanego blisko sto lat temu polderu Żelazna, który ma chronić Opole przed powodziami; inwestycja wciąż jednak nie ruszyła. Jesienią ubiegłego roku zakończył się za to remont pl. Jana Pawła II w Opolu, a w lutym wbito pierwszą łopatę na budowie zmodernizowanego Placu św. Sebastiana. Obydwie inwestycje uzyskały niecałe 4 mln zł unijnego wsparcia.

W powiecie kluczborskim, do którego w ramach RPO popłynęło najmniej pieniędzy w regionie, dofinansowanie pozyskano m.in. na remont pasieki zarodowej w Maciejowie, założonej przez pioniera nowoczesnego pszczelarstwa ks. Jana Dzierżonia. Prószków na terenach służących niegdyś Królewskiej Akademii Nauk buduje nowoczesne centrum badawcze. Kluczbork otrzymał 9 mln zł na budowę miejskiej obwodnicy, Namysłów 2,5 mln zł na budowę Centrum Bioróżnorodności, a szpital powiatowy w Głubczycach – 1,8 mln zł na zakup sprzętu medycznego.

Ogólnopolski raport RPO 2014-2020

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *