Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

E-dowód osobisty – co warto o nim wiedzieć?

Od 4 marca 2019 roku obowiązują w Polsce nowe dowody osobiste. e-dowód jest projektem wspólnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Czy tradycyjny dowód trzeba wymienić na nowy? Czym jest e-dowód i jak o niego wnioskować?
E-dowód osobisty – co warto o nim wiedzieć?

Każda osoba, która po 4 marca 2019 roku złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma go w nowej wersji, jako e-dowód. Sprawdź wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

E-dowód osobisty – co to takiego?

E-dowód jest to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Ma wbudowany niewidoczny chip. Dzięki temu z e-dowodu można korzystać tak, jak z karty płatniczej z funkcją PayPass, czyli bezstykowo – oczywiście bez możliwości dokonywania płatności, bo te nadal zostają w rękach instrumentów płatniczych wydawanych przez banki. By odczytać dane z dowodu, wystarczy przyłożyć go do specjalnego czytnika. I tak oto, zbliżeniowo, będziesz mógł np. potwierdzić swoją tożsamość w urzędzie bez przekazywania dowodu w ręce urzędnika.

Jak wygląda e-dowód?

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić e-dowód od obecnego dowodu osobistego. Wydawany jest w postaci plastikowej karty – dokładnie takiej, jak dotychczasowy dokument. Jedyną zmianą jest umieszczenie dodatkowej informacji na awersie. Na pierwszej stronie e-dowodu widoczny jest numer CAN, który na odwrocie zapisany jest również w postaci kodu kreskowego. Numer ten jest niezbędny do skorzystania z funkcji elektronicznych dokumentu oraz chroni dane umieszczone w warstwie elektronicznej przed osobami trzecimi.

Jakie funkcjonalności ma e-dowód osobisty?

Nowy dowód osobisty to szereg nowych możliwości. Wraz z rozwojem technologicznym, korzystanie z e-dowodu będzie umożliwiało załatwienie wielu spraw. A to wszystko za pomocą warstwy elektronicznej, która zawarta jest w nowej wersji dokumentu. Nowe funkcjonalności e-dowodu to:

  • Profil osobisty – indywidualny zestaw danych osobowych właściciela dokumentu zawierający imię i nazwisko, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia oraz obywatelstwo. Za jego pomocą możliwe jest m.in. logowanie do portali administracji publicznej oraz kontakt z europejską administracją.
  • Podpis osobisty – jest to zaawansowany podpis elektroniczny. Podczas załatwiania spraw urzędowych oraz tych wymagających podpisu wystarczy, że przyłożysz e-dowód do specjalnego czytnika i w odpowiednim oknie wpiszesz numer CAN. Co więcej, możesz w ten sposób podpisywać również dokumenty, które masz na swoim komputerze. Wymogiem jest posiadanie oprogramowania do podpisu osobistego. Za pomocą e-dowodu możesz również podpisać wszelkie wnioski i formularze w e-usługach.
  • Podpis kwalifikowany – e-dowód daje również możliwość podpisania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W tym celu należy zakupić taki podpis u dostawcy, a ten zakoduje go na Twoim dokumencie. Pamiętaj, by sprawdzić, czy dostawca podpisu znajduje się w rejestrze kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne.
  • Certyfikat obecności – przykładając swój dowód do specjalnego urządzenia, możesz potwierdzić swoją obecność w określonym miejscu i czasie. Dzięki temu unikniesz np. stania w kolejce w celu potwierdzenia przybycia i oczekiwania na usługę.
  • Dokument podróżny – warstwa elektroniczna przechowuje w sobie dane posiadacza oraz jego zdjęcie w formie fotografii biometrycznej, dzięki czemu jest to dokument zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Dodatkowo w e-dowodzie jest umieszczona także aplikacja ICAO pozwalająca na szybszą obsługę na lotniskach podczas weryfikacji dokumentów tożsamości.

Jak korzystać z e-dowodu?

Byś mógł bezpiecznie i prawidłowo korzystać z certyfikatu identyfikacji oraz podpisu osobistego, niezbędne jest ustalenie przez Ciebie kodów PIN dla każdego z tych certyfikatów. Do używania pierwszego z nich konieczne będzie ułożenie 4-cyfrowego kodu PIN1, a do drugiego – 6-cyfrowego kodu PIN2. Kody możesz ustalić w dniu odbioru dokumentu w urzędzie lub w dowolnej chwili w wybranym przez Ciebie urzędzie.

Korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu wymaga posiadania odpowiedniego czytnika e-dowodów oraz zainstalowania oprogramowania do obsługi e-dowodów.

Jak się zalogować e-dowodem do e-usługi?

1. Przyłóż e-dowód do czytnika.
2. Wpisz numer CAN w oknie oprogramowania.
3. Wpisz kod PIN1 na czytniku lub w oknie przeglądarki.

Jak podpisać pismo e-dowodem?

1. Przyłóż e-dowód do czytnika.
2. Wpisz numer CAN w oknie oprogramowania.
3. Uruchom oprogramowanie do podpisu dokumentu.
4. Wybierz odpowiedni plik do podpisu.
5. Wpisz kod PIN2 na czytniku lub w oknie oprogramowania.

E-dowód a dowód standardowy – podobieństwa i różnice

Jak widzisz, e-dowód ma wiele nowych funkcji, które niestety nie są dostępne dla posiadaczy zwykłych dowodów osobistych.

Dowód osobisty vs e-dowód: podobieństwa i różnice
PodobieństwaRóżnice
Oba umożliwiają potwierdzenie tożsamościE-dowód ma warstwę elektroniczną z wbudowanym chipem
Oba umożliwiają przekraczanie granic niektórych państwE-dowód umożliwia podpisywanie dokumentów
E-dowód umożliwia logowanie do portali administracji publicznej
E-dowód przechowuje w sobie nasze dane biometryczne
Umieszczenie numeru CAN na awersie i kodu kreskowego na rewersie e-dowodu

Jak wnioskować o e-dowód?

Wnioski o e-dowód można składać od 4 marca 2019 roku. Od tego dnia wszelkie dowody będą wydawane w nowej wersji wraz z warstwą elektroniczną. O e-dowód możesz wnioskować na dwa sposoby:

Czy trzeba wymienić zwykły dowód na e-dowód?

Wymiana obecnego dokumentu na e-dowód nie jest obowiązkowa – jeśli Twój aktualny dowód osobisty jest nadal ważny, to nie musisz dokonywać wymiany. Proces wymiany zostanie rozłożony na kolejne lata i potrwa do 2029 roku. Jeśli jednak chcesz dokonać zmiany dokumentu, to wyrobienie nowego e-dowodu jest całkowicie bezpłatne.

Czy wymienisz swój obecny dowód osobisty na e-dowód? Co sądzisz o jego nowych funkcjonalnościach?

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *