Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Ile kosztuje remont kuchni?

Pijąc w kuchni poranną kawę lub przygotowując posiłek, uznajesz, że w końcu czas na remont? Chcesz, aby Twoja kuchnia nabrała nowego charakteru, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej podpowiadamy, ile kosztuje remont kuchni oraz jak go zaplanować.
Ile kosztuje remont kuchni?

Wstępny projekt i przygotowywanie pomieszczenia

Pewnie zastanawiasz się – ile kosztuje remont kuchni, ile będzie trwał, jak zaplanować prace i gdzie szukać fachowców. Nie martw się – jest to całkowicie naturalne.

Sprawdź poniżej, jak ten przedremontowy chaos opanować i zaplanować prace, aby szybko cieszyć się z wymarzonych efektów.

Projekt kto powinien go zrobić?

Projekt kuchni można wykonać samodzielnie lub z pomocą architekta. Jeżeli decydujesz się go wykonać we własnym zakresie, pamiętaj, że czas realizacji będzie zależał od zdolności nie tylko plastycznych, ale także technicznych m.in. od wymierzenia miejsca na potrzebne elementy, przeanalizowania całego układu pomieszczenia i zastanowienia się, jak docelowo ma zostać umieszczone wyposażenie.

Decydując się na zlecenie tych prac fachowcowi, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wpłyną na ogólny koszt remontu kuchni. Średnia cena pracy projektantów wynosi ok. 90 zł/m2. Nie mniej jednak można być pewnym, że projekt zostanie wykonany na czas i zgodnie z wytycznymi.

Projekt kuchni możesz również wykonać w sklepach budowlano-wykończeniowych. Zazwyczaj są one przygotowywane za darmo, jeśli zdecydujesz się w danym sklepie na zakup płytek, paneli lub innych elementów wykończeniowych niezbędny do wykonania projektu.

Remont – samodzielnie czy z fachowcem?

Oczywiście możesz założyć, że jeśli w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto ma status tzw. złotej rączki, to z pewnością będzie mógł Ci pomóc. Szczególnie przy pracach przedwstępnych, takich jak demontaż mebli czy sprzętów AGD.

Jeżeli nie wiesz zbyt dużo o kładzeniu fug czy wykładaniu płytek, skorzystaj z pomocy fachowców. Nie tylko skróci to czas remontu, ale i pomoże w uzyskaniu wymarzonych efektów.

osoba kładzie płytki na ścianie

Budżet

Planowanie budżetu na remont jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem całego planu remontowego. Należy w nim uwzględnić wszelkiego rodzaju koszty za materiały remontowe, jak np. farba, akcesoria, płytki, nowe meble czy sprzęt AGD. Jeżeli zdecydujesz się na pomoc fachowców, musisz także dodać honorarium ekipy remontowej.

Zakup materiałów można rozłożyć w czasie i zacząć  od rzeczy niezbędnych, a wraz z postępem prac dostarczać kolejne materiały. Pamiętaj o zaplanowaniu 10-15% rezerwy na nieprzewidziane wydatki.

Nowe podłogi i ściany

Jeżeli planujesz także wymianę podłogi, konieczne będzie wcześniejsze usunięcie dotychczasowych płytek czy paneli. Jeśli te prace zlecisz firmie remontowej, to musisz liczyć się z kosztem ok. 20 zł/m2. Zakup i położenie nowej terakoty czy glazury waha się w cenach 30-200 zł/m2 w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonana, oraz jej fasonu.

Do pokrycia ścian można wybrać zarówno płytki, jak i farbę. Obecnie farby dostępne na rynku charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć,wysokie temperatury czy zabrudzenia. Najlepsze do tego rodzaju wnętrz będą farby lateksowe, ich powłoka sprawia, że są odporne także na ścieranie, a ich ceny wahają się w granicach od 50 do 80 zł za 2,5 litra.

Sprzęt AGD

Chcąc wymienić lodówkę czy kuchenkę, musisz liczyć się z kosztami w wysokości kilku tysięcy złotych. Jeśli do tego planujesz dokupić zmywarkę, pamiętaj o zwiększeniu budżetu na remont.

Wykończenie i dekoracje

Każde pomieszczenie wydaje się być bardziej przyjazne, jeśli jego wnętrze ozdabiają różnego rodzaju dekoracje. W kuchni możesz wykorzystać świeże zioła czy jadalne kwiaty, które nie tylko dodadzą uroku, ale staną się dodatkiem w trakcie gotowania. Kupisz je na ryneczku lub w każdym supermarkecie, a ich ceny wahają się pomiędzy 4 a 10 zł.

Nie tylko dekoracje wpływają na ozdobę. Odpowiednie wykończenie wnętrza, precyzja, dokładność oraz sumienność jest zauważalna już na pierwszy rzut oka. Jeśli pomieszczenie jest prawidłowo wykończone, cieszy nie tylko właścicieli, ale także każdą z osób, która ich odwiedza.

Remont kuchni jest zdecydowanie dużym wyzwaniem, nie tylko jeśli chodzi o ilość prac, ale także o planowanie kosztów. Jeżeli chcesz wymienić wszystkie sprzęty za całość możesz zapłacić nawet 15-20 tys. złotych. Jednak, dokonując rozsądnych wyborów, z pewnością zredukujesz wysokość kosztów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *