Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Ile kosztuje remont łazienki?

Łazienka, choć jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w domach i mieszkaniach, sprawia wiele problemów podczas remontu. Z jednej strony przeszkodę stanowią niemałe koszty remontu, zaś z drugiej zmieszczenie na kilku metrach kwadratowych wszystkich niezbędnych sprzętów, mebli i urządzeń sanitarnych. Ile kosztuje remont łazienki i jak sprawnie sobie z nim poradzić?
Ile kosztuje remont łazienki?

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia do planowania remontu łazienki powinien być oczywiście precyzyjnie przygotowany plan działania. Pozwoli on nie tylko zorientować się w skali przedsięwzięcia, ale też dokładnie zaplanować w czasie wszelkie prace i budżet. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, szczególnie, jeśli planujesz zaangażować do remontu kilku fachowców, przeprowadzić we wnętrzu istotne zmiany i zamówić wyszukane płytki czy nietypowe elementy wyposażenia, na które oczekuje się nierzadko nawet kilka tygodni.

Projekt

Dobry plan obejmuje również przygotowanie projektu aranżacji łazienki. Pozwala on w optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, uniknąć wielu błędów, nietrafionych decyzji i, co niezwykle ważne, precyzyjnie oszacować koszt remontu. Plan można przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy architekta. Ile kosztuje profesjonalny projekt aranżacji łazienki? Przynajmniej kilkaset złotych, jednak wiele zależy od wybranego biura architektonicznego – im bardziej renomowane, tym cena proporcjonalnie wyższa.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Dysponując projektem, a także planem remontu, można przejść do kolejnego etapu prac, czyli poszukiwania ekipy oraz zamawiania niezbędnych materiałów i elementów wyposażenia łazienki. Z reguły budżet na remont jest mniej lub bardziej ograniczony, dlatego poszukując oszczędności, warto przynajmniej część prac wykonać samodzielnie.

O jakich konkretnie pracach mowa? Chociażby o odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia. Bez większych trudności poradzimy sobie chociażby ze skuwaniem starych płytek, za co fachowiec doliczyłby do rachunku ok. 25-30 zł/m2. Kolejne kilka złotych na każdym metrze kwadratowym zaoszczędzimy, jeśli zdecydujemy się samodzielnie zagruntować podłoże. Fachowcowi pozostanie jedynie wykonanie wylewki samopoziomującej i bardziej zaawansowane prace, których bez odpowiednich kwalifikacji nie będziesz w stanie wykonać we własnym zakresie. Przygotowując w taki sposób łazienkę na przybycie ekipy remontowej, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również istotnie skrócisz czas trwania remontu.

Prace wykończeniowe – koszt układania płytek i malowania

fachowiec sprawdza poziomicą podłogę

Odpowiednio przygotowane pomieszczenie pozwala na przejście do czasochłonnego i niestety kosztownego układania płytek. Wybór glazury jest obecnie nieprawdopodobnie szeroki, a jej ceny mocno zróżnicowane, dzięki czemu każdy bez większych trudności znajdzie coś dla siebie. Należy jednak być świadomym tego, że dokonany wybór może istotnie wpływać na finalny koszt remontu. Wymarzone płytki mogą bowiem być drogie, a dodatkowo kłopotliwe w ułożeniu dla fachowca.

Klasycznie układane płytki o wymiarach 30×30 coraz rzadziej pojawiają się we wnętrzach nowoczesnych łazienek, pomimo tego, że ich położenie kosztować będzie stosunkowo niewiele – ok. 50 zł/m2. Wybierając małe płytki, należy być przygotowanym na koszty sięgające nawet 90 zł/m2. Z podobnymi kosztami trzeba się liczyć stawiając na gres lub układając standardowej wielkości płytki nie klasycznie lecz w karo. Jeszcze wyższe koszty czekają miłośników mozaiki – nawet 120 zł/m2.

Co robić, by ograniczyć koszty i nie rezygnować przy tym z wymarzonego wzoru na łazienkowej ścianie? Rozważyć warto chociażby rezygnację z kafelkowania całego pomieszczenia od podłogi po sam sufit, co jest bardzo częstą praktyką w polskich domach. Zastosowanie się do tej rady choćby w niewielkim stopniu pozwoli istotnie ograniczyć koszty – zarówno materiału, jak i robocizny. Obawy dotyczące właściwego zabezpieczenia ścian niepokrytych glazurą są zupełnie niepotrzebne, gdyż nowoczesne farby skutecznie chronią ściany przed zawilgoceniem. Ponadto są odporne na ścieranie i coraz częściej przyjazne środowisku.

Zakup urządzeń sanitarnych

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdej łazienki są takie sprzęty jak: WC, umywalka, a także wanna lub prysznic. Za najprostsze modele przyjdzie Ci zapłacić przynajmniej kilkaset złotych. Za designerskie nawet kilkukrotnie więcej, stąd też bardzo trudno wskazać konkretne koszty związane z zakupem urządzeń sanitarnych.

O wiele łatwiej jest z kosztami ich montażu, czyli tzw. białym montażem. I tak za instalację wanny zapłacimy ok. 150 zł, kabiny prysznicowej ok. 250 zł, umywalki ok. 80 zł, zaś WC czy bidetu ok. 90 zł. Jeśli montaż będzie wymagał przerobienia instalacji wodno-kanalizacyjnej, koszty niestety będą wyższe o przynajmniej kilkaset złotych – zwykle 300-500 zł.

Ile kosztuje dekorowanie łazienki?

ręczniki i wazonik ułożone na półce w łazience

Lustro

Nawet najbardziej funkcjonalna i starannie zaaranżowana łazienka wymaga odpowiedniego wykończenia i przynajmniej kilku elementów dekoracyjnych. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest niewątpliwie lustro – pełni zarówno funkcję użytkową jak i dekoracyjną. Co więcej, pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Mając na uwadze powyższe, warto odważnie sięgać po lustra i stosować je nawet w zastępstwie płytek na dużych powierzchniach.

Grzejniki

Jak przełamać monotonię na ścianach? Pomóc mogą chociażby nowoczesne grzejniki – z jednej strony funkcjonalne, zaś z drugiej dekoracyjne. Ożywić wnętrze pomogą także pasujące do aranżacji wieszaki na ręczniki, meble, umiejętnie dobrane baterie, a także, o ile pozwalają na to warunki, żywe kwiaty.

Ile zapłacisz za tego typu dekoracje? Drobne elementy dekoracyjne nie powinny kosztować więcej niż kilkadziesiąt złotych. Fantazyjny grzejnik lub bateria łazienkowa to już niestety poważniejszy wydatek – mieszczący się w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Choć przeciętna łazienka ma powierzchnię 5-7 m2, koszt jej kompleksowego remontu nierzadko sięga poziomu 10 tys. zł. Nie jest to jednak regułą, gdyż każdorazowo koszty powinny być kalkulowane indywidualnie na etapie planowania remontu. Wiele bowiem zależy od:

  • obecnej kondycji łazienki,
  • koniecznych modyfikacji,
  • zakresu planowanych prac,
  • indywidualnych preferencji.

Nie bez znaczenia są także wybrane materiały i sprzęty, stanowiące bardzo istotną grupę kosztową, a także koszty robocizny, będące pochodną decyzji o wyborze konkretnej ekipy remontowej. Dokonując rozsądnych z ekonomicznego punktu widzenia wyborów, a także wykonując część prac samodzielnie, można jednak bez większych trudności zredukować finalny koszt remontu z początkowych 10 tys. zł do nawet 4-5 tys. zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *