Ile zarabia poseł i senator?

Burzliwe obrady oraz kilkugodzinne posiedzenia - to tylko część działań z jakimi kojarzy nam się praca posłów w Sejmie. Na Wiejskiej na stałe pracuje około 1200 osób, a dzienny koszt utrzymania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wynosi około… 1,6 mln złotych. Ile z tego przeznaczone jest na wynagrodzenia poselskie?
Ile zarabia poseł i senator?

Praca posłów może kojarzyć nam się z wysokimi zarobkami. Nie powinno nas to dziwić, z uwagi na fakt, iż to właśnie oni decydują o zasadach funkcjonowania podstawowych obszarów życia obywateli. Członek Sejmu może liczyć na przyzwoite wynagrodzenie. Ze względu na pełnioną funkcję posłowi przysługują także liczne przywileje oraz dodatki. 

Ile zarabia poseł?

Uposażenie poselskie, według ustawy, jest traktowane jako wynagrodzenie w ramach stosunku pracy. Co może nie być takie oczywiste, poseł, w dniu otrzymania mandatu, jest zobowiązany do rezygnacji ze swojego dotychczasowego zatrudnienia. W trakcie kadencji poselskiej może jednak liczyć na swego rodzaju „rekompensatę”. 

Za sprawowanie funkcji posła Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje podstawa wynagrodzenia w wysokości 9892,30 zł brutto. 

To nie wszystko. Do podstawy wynagrodzenia należy doliczyć dietę parlamentarną, czyli środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wypełnianiem swoich obowiązków.  Wysokość diety parlamentarnej to 2473,08 zł brutto, co stanowi 25% uposażenia poselskiego. 

Zwrócę też uwagę na fakt, iż kwota ta jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Wysokość wynagrodzenia poselskiego uwarunkowana jest funkcją, jaką się sprawuje w Sejmie. Wobec tego, osoba, która pełni funkcję Przewodniczącego otrzyma dodatkowo 20% podstawy uposażenia poselskiego. Jego zastępca może liczyć na dopłatę w wysokości 15% podstawy wynagrodzenia, a przewodniczący stałych podkomisji – dodatek w wysokości 10%. 

Do tego, poseł otrzymuje również ryczałt na prowadzenie biura poselskiego, który obecnie wynosi nieco ponad 12 000 zł brutto. Jest to kwota wypłacana co miesiąc aby pokryć koszty związane z działalnością: utrzymanie biura, pensje pracowników, przejazdy autem oraz różnego rodzaju ekspertyzy i tłumaczenia. 

Ponadto, poseł może liczyć na dodatkowe przywileje. Pierwszym z nich jest prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego. Poseł również nie musi martwić się o wydatki związane z biletami lotniczymi, bowiem te również otrzymuje nieodpłatnie. Do pakietu korzyści należy także prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. 

W tym miejscu, zwrócę uwagę na jeszcze jeden korzystny aspekt finansowy. Posłom przysługuje o wiele większa kwota wolna od podatku niż zwykłemu obywatelowi. Parlamentarzystom przysługuje ponad 30 000 zł kwoty wolnej od podatku w skali roku, podczas gdy dla przeciętnego Polaka to jedynie 3 091 zł. 

Podsumowując, poseł otrzymuje: niecałe 10 000 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego oraz blisko 15 000 zł brutto w formie diety parlamentarnej oraz ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego. Biorąc pod uwagę pozostałe korzyści z jakimi związany jest dany zawód, są to na pewno atrakcyjne zarobki. 

Ile zarabia Marszałek Sejmu?

Na nieco inne warunki finansowe może liczyć Marszałek Sejmu. Jego wynagrodzenie bowiem wylicza się zupełnie inaczej niż przeciętnego posła. 

W skład pensji przewodniczącego Sejmu wchodzi:

  • podstawa wynagrodzenia w wysokości 11 000 zł brutto
  • dodatek funkcyjny – 3 600 zł brutto
  • dodatek za wysługę lat –  do 20% podstawy wynagrodzenia

O ile podstawa wynagrodzenia oraz dodatek za sprawowanie funkcji Marszałka są stałe, o tyle dodatek za wysługę lat są wyliczane indywidualnie, po odbyciu określonego stażu pracy. Tym samym, Marszałek z pięcioletnią praktyką w sejmowych ławach może liczyć na dodatek w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego. 

Przeanalizowałam zarobki pracowników Sejmu. A jak wygląda sprawa wynagrodzeń w Senacie?

Ile zarabia Senator?

Co może wydawać się zaskakujące to fakt, że senator zarabia dokładnie tyle samo co poseł na Sejm. Zarobki członków Senatu to, tak samo jak w przypadku członków Sejmu: podstawa wynagrodzenia w wysokości 9892,30 zł brutto oraz dieta parlamentarna stanowiąca 25% podstawy.

Dodatkowo, może liczyć również na zwrot kosztów związanych z prowadzeniem jego biura, bowiem otrzymuje on dodatkowe środki finansowe – ponad 12 000 zł brutto. Deputowany, nie może także narzekać na brak dodatkowych udogodnień.

Jego również obowiązują te same przywileje, co w przypadku posła : prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz bezpłatne loty w krajowym przewozie lotniczym. 

Ile zarabia Marszałek Senatu? 

Wiedząc ile zarabia senator, pewnie zastanawiasz się nad tym, jakie jest miesięczne wynagrodzenie Marszałka Senatu? Otóż, pensja Marszałka Senatu nie różni się niczym od Marszałka Sejmu, co oznacza, że zarabia około 16 500 zł brutto. Wynagrodzenie, jak w przypadku Marszałka Sejmu składa się również z podstawy, dodatku funkcyjnego, oraz obliczanym indywidualnie dodatkiem za wysługę lat. 

Dużo czy mało?

Oto jest pytanie. Jedno jest pewne: praca posła czy senatora ma zarówno plusy jak i minusy. Korzyścią na pewno jest stałe wynagrodzenie oraz pakiet przywilejów, o których przeciętny Kowalski nie może nawet pomarzyć: kwota wolna od podatku, oraz możliwość bezpłatnego przemieszczania się prawie każdym środkiem komunikacji. Wydawałoby się, że posłowie oraz senatorowie na wysokość wynagrodzenia też raczej nie mogą narzekać. Jednak nie jest tak kolorowo, jakby wydawać się mogło, bowiem pensja polskich polityków ma się nijak w porównaniu do innych krajów europejskich.

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2020 roku....

więcej

Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Pensje polityków to zawsze gorący temat. Fakt ten nie...

więcej

Ile zarabiają europosłowie?

Ile zarabiają europosłowie?

Zasadnicze wynagrodzenie w walucie euro, do tego dieta oraz...

więcej

Ile zarabia minister?

Ile zarabia minister?

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński twierdzi, że do polityki nie...

więcej

Ile zarabia poseł i senator?

Ile zarabia poseł i senator?

Burzliwe obrady oraz kilkugodzinne posiedzenia - to tylko część...

więcej

Ile zarabia lekarz?

Ile zarabia lekarz?

Zawód, którego głównym zadaniem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Brzmi...

więcej

Ile wynosi najniższa emerytura w 2020 i komu przysługuje?

Ile wynosi najniższa emerytura w 2020 i komu przysługuje?

Wiemy już, ile wyniesie najniższa emerytura w 2020 roku.1...

więcej

Waloryzacja emerytur 2020

Waloryzacja emerytur 2020

Wskaźnik waloryzacji emerytur w 2020 roku będzie wyższy, niż...

więcej

Freelancer – jak zacząć i gdzie szukać zleceń?

Freelancer – jak zacząć i gdzie szukać zleceń?

Zastanawiasz się, jak zostać freelancerem? Sprawdź, jakie zawody możesz...

więcej

Pomysły na biznes na wsi

Pomysły na biznes na wsi

Wiele mówi się o prowadzeniu firm i rozwijaniu biznesu,...

więcej

Ile zarabia tester produktów?

Ile zarabia tester produktów?

Wprowadzenie stanu epidemii w marcu 2020 r. wymusiło na...

więcej

Płatne ankiety – ile można zarobić na ich wypełnianiu?

Płatne ankiety – ile można zarobić na ich wypełnianiu?

Szukasz dodatkowego źródła dochodu i zastanawiasz się nad wypełnianiem...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.