Ile zarabiają europosłowie?

Zasadnicze wynagrodzenie w walucie euro, do tego dieta oraz zwrot kosztów związanych z wykonywaniem mandatu - to tylko część finansowej sielanki, z jaką wiąże się praca europosła. Wraz z objęciem stanowiska w Parlamencie Europejskim, rozpoczyna się pięcioletnia kadencja, dzięki której rocznie na konto eurodeputowanego wpływać będzie około miliona polskich złotych z tytułu pełnienia obowiązków. Poseł urzędujący na ławach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, o takiej pensji może jedynie pomarzyć.
Ile zarabiają europosłowie?
5/5 - (1 vote)

Początkowo wynagrodzenie eurodeputowanych, wypłacane z kieszeni Skarbu Państwa, stanowiło równowartość wynagrodzenia posłów na Sejm. Przyczyniło się to do powstania ogromnych dysproporcji zarobkowych względem eurodeputowanych z pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Polski europoseł otrzymywał zupełnie inną pensję, niż na przykład europoseł reprezentujący Niemcy, wykonując dokładnie taką samą pracę. Z tego względu, na mocy ustawy z 2009 roku, każdy eurodeputowany, niezależnie od kraju, który reprezentuje, otrzymuje takie samo wynagrodzenie – ile zarabiają europosłowie? 

Zarobki europosła

Zacznę od tego, że poseł Parlamentu Europejskiego nie może decydować o wysokości swojego wynagrodzenia. Comiesięczne pensje eurodeputowanych wypłacane są z budżetu Europarlamentu, a ich wysokość zdefiniowano jako procent wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Specjalnie powołana do tego komisja ustaliła, że zasadnicza pensja europosła stanowi 38,5% podstawy wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE

Obecnie zarobki eurodeputowanego, nie uwzględniając żadnych dodatków, stanowią równowartość 8 757,70 €. Jest to kwota brutto. Po potrąceniu unijnego podatku, europoseł „do ręki” otrzyma dokładnie 6 824,85 €

Przeliczając po aktualnym kursie, oznacza to, że na konto posła Parlamentu Europejskiego, zasadniczo z tytułu wynagrodzenia wpływa ponad 30 000 zł miesięcznie.

Pensję eurodeputowanego można z pewnością zaliczyć do bardzo atrakcyjnych. W porównaniu do średniej krajowej europoseł zarabia dokładnie siedem razy więcej od przeciętnego Polaka.

Co może być zaskakujące, na tym nie kończy się wynagrodzenie posła Parlamentu Europejskiego. Do zasadniczej pensji eurodeputowanego dochodzi szereg dodatków, które mają na celu rekompensatę oraz zwrot kosztów związanych z pełnieniem mandatu. 

Na jakie dodatkowe przywileje może liczyć poseł Parlamentu Europejskiego?

Przywileje eurodeputowanego

Dieta dzienna

Europoseł, za każdy dzień przepracowany w ławach Parlamentu Europejskiego, dostaje swego rodzaju rekompensatę za ogół kosztów związanych z działalnością parlamentarną. Każdy eurodeputowany dziennie otrzymuje kwotę wysokości 320 € na pokrycie zakwaterowania oraz innych wydatków związanych z pracą w Brukseli i Strasburgu. W przypadku posiedzeń, które odbywają się poza Unią Europejską, dieta wynosi 160 €, jednak w tym wypadku koszty zakwaterowania zwracane są europosłowi osobno. 

Podsumowując:

  • dieta dzienna w przeliczeniu na złotówki wynosi około 1 400 zł
  • w przypadku zgromadzeń poza UE – nieco ponad 700 zł

Zwrot kosztów ogólnych

Podobnie jak w przypadku posłów na Sejm, eurodeputowany może liczyć na zwrot kosztów związanych z wykonywaniem mandatu. Głównie brane pod uwagę są wydatki związane z prowadzeniem biura poselskiego w kraju, z którego dany europoseł pochodzi. 

Z tego względu, co miesiąc z budżetu Unii Europejskiej na konto europosła wypłacana jest równowartość 4 513 €, co w przeliczeniu daje nam sumę około 20 000 zł

Podróże służbowe

Poseł Parlamentu Europejskiego nie musi martwić się wydatkami związanymi z podróżami. Wiadomym jest, że pełniąc funkcję eurodeputowanego do zakresu obowiązków wchodzi zarówno uczestnictwo w obradach i posiedzeniach, jak i liczne delegacje. W związku z tym, każdy poseł PE otrzymuje zwrot kosztów związany z biletami lotniczymi, a za podróż samochodem – rekompensatę za każdy przejechany kilometr (około 0,53 €).

Co więcej, europoseł może być zobowiązany do udziału w konferencji lub złożenia wizyty w kraju poza Unią Europejską. Wtedy również otrzymuje zwrot kosztów związanych z wydatkami na zakwaterowanie oraz odbytą podróż. 

Maksymalna miesięczna rekompensata w ramach podróży służbowych wynosi 4 454 €, co w przeliczeniu na polską walutę stanowi ponad 19 500 zł.

Dodatkowe granty

Unia Europejska, poza zwrotem kosztów związanych z prowadzeniem działalności poselskiej, oferuje eurodeputowanym dodatkowe korzyści. 

Europosłowie mogą zatrudniać asystentów, których pensje wypłacane są z budżetu UE. Posłowie mogą korzystać z usług zarówno akredytowanych asystentów parlamentarnych, jak i asystentów krajowych. Ci pierwsi pomagają i wspierają pracę posła na miejscu, to znaczy w Brukseli, natomiast asystenci krajowi pracują w biurach na terenie kraju członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany. Maksymalna miesięczna kwota, jaką poseł może przeznaczyć na ten cel, wynosi 24 943 € (ponad 110 000 zł).

Unia Europejska pokrywa również większą część wydatków związanych z opieką medyczną zarówno posła, jak i jego rodziny. 

A kiedy minie kadencja…

Byli posłowie uprawnieni są do unijnej emerytury. Po ukończeniu 63. roku życia eurodeputowany otrzymuje świadczenie emerytalne, którego wartość wynosi 3,5% podstawy wynagrodzenia za każdy przepracowany rok na stanowisku posła PE. Finalna kwota emerytury nie może jednak przekraczać 70% podstawowej pensji pobieranej podczas wykonywania mandatu. Oznacza to, że po pięcioletniej kadencji europoseł otrzymywać będzie około 1 530 € w ramach unijnej emerytury. Po przeliczeniu na złotówki, daje nam to kwotę niespełna 6 900 zł. 

W przypadku gdy kadencja wygaśnie, a dany europoseł nie zostanie ponownie powołany do Parlamentu Europejskiego, otrzymuje tak zwaną odprawę. Za każdy rok przepracowany na stanowisku posła Parlamentu Europejskiego należy się równowartość miesięcznej podstawy wynagrodzenia w ramach zasiłku przejściowego. Warunek jest jeden: świadczenie nie może być wypłacane dłużej niż dwa lata. 

Czy warto ubiegać się o stanowisko posła w Europarlamencie?

Praca na stanowisku europosła pod względem finansowym jest jak najbardziej atrakcyjna. Miesięczna pensja w granicach 30 000 zł oraz szereg dodatków powodują, że większość Polaków może jedynie pozazdrościć takich zarobków. Jednak zawód europosła, jak każdy inny, niesie za sobą pewne niedogodności. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że poseł do Parlamentu Europejskiego zmuszony jest dzielić swój czas pomiędzy Brukselę, Strasburg a okręg wyborczy, z którego został wybrany. Do tego należy dodać jeszcze obowiązek uczestnictwa w konferencjach, oficjalnych spotkaniach i licznych delegacjach. 

Z uwagi na fakt, iż sprawowanie mandatu europosła wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością, ale i pracą pod ogromną presją, można jednogłośnie stwierdzić, że od kandydatów na to stanowisko powinno wymagać się odpowiednich kwalifikacji.

Sprawdź, ile zarabiają premier oraz ministrowie, Prezydent RP, posłowie i senatorzy i powiedz, na jakim stanowisku najbardziej chciałbyś pracować?

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2020 roku....

więcej

Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Pensje polityków to zawsze gorący temat. Fakt ten nie...

więcej

Ile zarabiają europosłowie?

Ile zarabiają europosłowie?

Zasadnicze wynagrodzenie w walucie euro, do tego dieta oraz...

więcej

Ile zarabia minister?

Ile zarabia minister?

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński twierdzi, że do polityki nie...

więcej

Ile zarabia poseł i senator?

Ile zarabia poseł i senator?

Burzliwe obrady oraz kilkugodzinne posiedzenia - to tylko część...

więcej

Ile zarabia lekarz?

Ile zarabia lekarz?

Zawód, którego głównym zadaniem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Brzmi...

więcej

Ile wynosi najniższa emerytura w 2020 i komu przysługuje?

Ile wynosi najniższa emerytura w 2020 i komu przysługuje?

Wiemy już, ile wyniesie najniższa emerytura w 2020 roku.1...

więcej

Waloryzacja emerytur 2020

Waloryzacja emerytur 2020

Wskaźnik waloryzacji emerytur w 2020 roku będzie wyższy, niż...

więcej

Freelancer – jak zacząć i gdzie szukać zleceń?

Freelancer – jak zacząć i gdzie szukać zleceń?

Zastanawiasz się, jak zostać freelancerem? Sprawdź, jakie zawody możesz...

więcej

Pomysły na biznes na wsi

Pomysły na biznes na wsi

Wiele mówi się o prowadzeniu firm i rozwijaniu biznesu,...

więcej

Ile zarabia tester produktów?

Ile zarabia tester produktów?

Wprowadzenie stanu epidemii w marcu 2020 r. wymusiło na...

więcej

Płatne ankiety – ile można zarobić na ich wypełnianiu?

Płatne ankiety – ile można zarobić na ich wypełnianiu?

Szukasz dodatkowego źródła dochodu i zastanawiasz się nad wypełnianiem...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.