Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Pensje polityków to zawsze gorący temat. Fakt ten nie powinien nas dziwić, zważywszy na to, że urzędnicy państwowi, zarówno Ci centralni, jak i lokalni, mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie i jakość naszego życia. Jakie jest faktycznie wynagrodzenie samorządowców oraz od czego zależy wysokość ich pensji? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Ile zarabia prezydent miasta?

Zacznę od tego, że nie każdy prezydent miasta zarabia tyle samo. Wysokość pensji na tym stanowisku zależy przede wszystkim od liczby mieszkańców danej miejscowości. Ważny, w ustaleniu finalnej kwoty wynagrodzenia, jest również staż pracy. 

Zarobki prezydenta miasta, zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach urzędników państwowych na stanowisku kierowniczym, składają się z dwóch części: wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. 

Co nie będzie zaskoczeniem, na największe zarobki może liczyć prezydent miasta stołecznego Warszawy. Jego bowiem obowiązują indywidualne stawki.

Prezydent Warszawy, z tytułu wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje 5 200 zł. Do tego, należy dodać dodatek funkcyjny, który wynosi 2 500 zł, oraz dodatek specjalny, który stanowi maksymalnie 50% sumy wynagrodzenia podstawowego i dodatku funkcyjnego, czyli w najlepszym przypadku 3 850 zł. Podliczając, prezydent miasta stołecznego Warszawy miesięcznie zarabia 11 550 zł. 

Zupełnie inne stawki obowiązują pozostałych prezydentów miast. W tym wypadku kluczowym kryterium jest liczba mieszkańców danej miejscowości. 

Prezydent miasta na prawach powiatu, którego liczba ludności przekracza 300 000 osób, może liczyć na podstawę wynagrodzenia w granicach od 3 800 zł do 5 000 zł oraz dodatek funkcyjny w kwocie 2 500 zł. 

Łącznie daje nam to pensję w wysokości 6 300 zł – 7 500 zł. 

Prezydent miasta na prawach powiatu, którego liczba ludności nie przekracza 300 000 osób, z tytułu wynagrodzenia otrzymuje dokładnie tyle samo, co w poprzednim przypadku, czyli od 3 800 zł do 5 000 zł. Tutaj jednak dodatek funkcyjny jest mniejszy w porównaniu do prezydenta większego miasta, bowiem wynosi 2 100 zł.

Podliczając, zarobki prezydenta miasta z liczbą ludności do 300 000 osób, wahają się od 5 900 zł do 7 100 zł. 

Ile zarabia wójt i burmistrz?

Za ustalenie wysokości wynagrodzenia wójta oraz burmistrza odpowiedzialna jest rada gminy. Uwzględnia ona zarówno wytyczne ustawy o wynagrodzeniu urzędników państwowych na stanowisku kierowniczym oraz rozporządzenie o wynagradzaniu pracowników samorządowych. 

Na miesięczne zarobki wójta i burmistrza składa się:

 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • dodatek funkcyjny,
 • dodatek za wysługę lat,
 • dodatek specjalny.

Wynagrodzenie wójta, tak samo jak w przypadku pensji prezydenta miasta, ustala się na podstawie liczby ludności danej gminy, tym samym:

 • wójt gminy powyżej 100 000 mieszkańców, z tytułu wynagrodzenia zasadniczego, może otrzymać od 3 800 zł do 5 000 zł, oraz z tytułu dodatku funkcyjnego – 2 100 zł;
 • wójt gminy, której liczba mieszkańców wynosi od 15 000 do 100 000 osób, może liczyć na pensję w granicach od 3 600 zł do 4 800 zł oraz 2 100 zł w ramach dodatku funkcyjnego;
 • wójt gminy poniżej 15 000 mieszkańców zarobi  od 3 400 zł do 4 700 zł oraz  otrzyma 1 900 zł  w ramach dodatku funkcyjnego 

Jak widać, wysokość pensji wójta jest ściśle związana z liczbą ludności gminy. W tym miejscu warto wspomnieć, że wynagrodzenie zasadnicze zarówno wójta, jak i pozostałych urzędników samorządowych ustalane jest w oparciu o kwotę bazową. 

Czym jest kwota bazowa?

Aby przybliżyć dokładniej proces obliczania wysokości pensji wójta, wyjaśnię, czym jest kwota bazowa i na jakiej podstawie ustala się jej wartość. 

Otóż, kwota bazowa to nic innego jak podstawa wynagrodzenia, dzięki której oblicza się wynagrodzenie zasadnicze danych grup zawodowych, w tym urzędników państwowych na stanowisku kierowniczym. Kwota bazowa nie jest stałą wartością, ponieważ jej wysokość ustalana jest co roku w ustawie budżetowej dotyczącej danego roku kalendarzowego. 

W 2020 roku jej wartość wynosi 1 789,42 zł. Pisałam o niej również w tekście o zarobkach prezydenta oraz posłów i senatorów. 

Ile zarabia starosta?

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że wynagrodzenie starosty zależy od liczby ludności mieszkańców danego powiatu. 

Na największe zarobki może liczyć starosta powiatu, którego liczba ludności przekracza 120 000 osób. Podstawa jego wynagrodzenia waha się od 3 800 zł do 5 000 zł, a dodatek funkcyjny – 2 100 zł.

W powiecie, którego liczba mieszkańców zamyka się w przedziale 60 000 – 120 000 osób, starosta z tytułu wynagrodzenia otrzyma od 3 600 zł do 4 800 zł oraz 2 100 zł dodatku funkcyjnego. 

Zarobki starosty powiatu do 60 000 mieszkańców wahają się między 3 400 zł a 4 700 zł. Dodatek funkcyjny w tym wypadku wynosi 1 900 zł.

Ile zarabia radny?

Analizując zarobki radnych, na wstępie należy dokonać podziału na radnych powiatowych oraz radnych gminy. W obu przypadkach wynagrodzenie ustalane jest na podstawie kwoty bazowej oraz liczby ludności odpowiednio powiatu lub gminy. 

Zarobki radnego powiatu:

 • powiat powyżej 120 000 mieszkańców: 2 684,13 zł
 • powiat od 60 000 do 120 000 mieszkańców: 2 281,51 zł
 • powiat poniżej 60 000 mieszkańców: 1 878,89 zł

Zarobki radnego gminy:

 • gmina powyżej 100 000 mieszkańców: 2 684,13 zł
 • gmina od 15 000 do 100 000 mieszkańców: 2 013,10 zł
 • gmina poniżej 15 000 mieszkańców: 1 342,07 zł 

Jak widać zarobki pracowników samorządów terytorialnych nie należą do bardzo wysokich. Radny wsi zarobi miesięcznie jedynie 1 342,07 zł. Mimo tak niskich zarobków, nie jest tak źle, jakby się mogło wydawać. Radni bowiem, tak samo jak pozostali samorządowcy, uprawnieni są do otrzymania dodatku za wysługę lat, co na pewno sprawia, że wynagrodzenie staje się nieco bardziej atrakcyjne. Jednak zważywszy na fakt, iż dodatek ten stanowi maksymalnie 20% podstawy wynagrodzenia, nie są to na pewno ogromne kwoty. 

Miesięczne wynagrodzenie urzędnika samorządowego jest zależne od kilku czynników. Głównym z nich jest stanowisko, bowiem zarobki prezydenta miasta i marszałka województwa różnią się znacznie od wójta gminy czy radnego. Ponadto znaczącym determinantem, wpływającym bezpośrednio na wysokość pensji, jest liczba ludności danego obszaru, nad którym dana osoba sprawuje nadzór. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że poza zasadniczym wynagrodzeniem i dodatkami, o których zdążyłam wspomnieć wcześniej, samorządowcom przysługuje również szereg innych przywilejów. Po pierwsze, urzędnicy samorządów terytorialnych mogą liczyć na okresowe nagrody jubileuszowe, zależne od stażu pracy. Tak więc po przepracowaniu 20 lat, otrzymuje się dodatek w wysokości 75% miesięcznego wynagrodzenia, a po 40 latach – trzykrotność jednorazowej pensji. 

Co więcej, osoba sprawująca mandat, po odejściu na emeryturę, otrzyma jednorazową odprawę. Po 20 latach pracy można liczyć na swego rodzaju nagrodę równowartości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. 

Na koniec dodam, że wójtowie, prezydenci miast oraz starostowie, z racji pełnienia mandatu, uprawnieni są do otrzymania dodatkowego świadczenia pieniężnego, jakim jest tzw trzynastka. Jest to dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej określone w wysokości 8,5% rocznego wynagrodzenia. 

Sprawdź zarobki innych polityków: prezydenta, ministrów, premiera, posłów i senatorów, a także eurodeputowanych!

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy?

Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2020 roku....

więcej

Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Ile zarabia wójt, sołtys, radny, burmistrz i prezydent miasta?

Pensje polityków to zawsze gorący temat. Fakt ten nie...

więcej

Ile zarabiają europosłowie?

Ile zarabiają europosłowie?

Zasadnicze wynagrodzenie w walucie euro, do tego dieta oraz...

więcej

Ile zarabia minister?

Ile zarabia minister?

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński twierdzi, że do polityki nie...

więcej

Ile zarabia poseł i senator?

Ile zarabia poseł i senator?

Burzliwe obrady oraz kilkugodzinne posiedzenia - to tylko część...

więcej

Ile zarabia lekarz?

Ile zarabia lekarz?

Zawód, którego głównym zadaniem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Brzmi...

więcej

Ile wynosi najniższa emerytura w 2020 i komu przysługuje?

Ile wynosi najniższa emerytura w 2020 i komu przysługuje?

Wiemy już, ile wyniesie najniższa emerytura w 2020 roku.1...

więcej

Waloryzacja emerytur 2020

Waloryzacja emerytur 2020

Wskaźnik waloryzacji emerytur w 2020 roku będzie wyższy, niż...

więcej

Freelancer – jak zacząć i gdzie szukać zleceń?

Freelancer – jak zacząć i gdzie szukać zleceń?

Zastanawiasz się, jak zostać freelancerem? Sprawdź, jakie zawody możesz...

więcej

Pomysły na biznes na wsi

Pomysły na biznes na wsi

Wiele mówi się o prowadzeniu firm i rozwijaniu biznesu,...

więcej

Ile zarabia tester produktów?

Ile zarabia tester produktów?

Wprowadzenie stanu epidemii w marcu 2020 r. wymusiło na...

więcej

Płatne ankiety – ile można zarobić na ich wypełnianiu?

Płatne ankiety – ile można zarobić na ich wypełnianiu?

Szukasz dodatkowego źródła dochodu i zastanawiasz się nad wypełnianiem...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.