Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

O dalekich i bliskich podróżach marzy prawdopodobnie każdy. I choć wyjazdy kojarzą się przede wszystkim z wolnością, relaksem i szeroko pojętą beztroską, nie należy zapominać o potencjalnych niebezpieczeństwach i ryzykach. Mowa chociażby o nieszczęśliwych wypadkach czy zaginionych bagażach – wszystko to może nie tylko popsuć wyjazd, ale też skutecznie wydrenować kieszeń. Jak się przed tym zabezpieczyć?
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Odpowiedź jest banalnie prosta – wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Niestety często w poszukiwaniu oszczędności rezygnuje się z polisy i liczy na to, że nic złego się nie przydarzy podczas podróży. I choć jest to bardzo prawdopodobne, nie warto podejmować takiego ryzyka.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne nie są przesadnie kosztowne, a mogą oszczędzić wiele nerwów i niepotrzebnych wydatków w trakcie wakacji. A te mogą być naprawdę ogromne! Koszt badań i choćby kilkudniowej hospitalizacji w wielu krajach może niejednego przyprawić o zawrót głowy.

Można by pomyśleć, że są to marginalne przypadki, tymczasem historii kończących się koniecznością pokrycia z własnej kieszeni rachunków opiewających nawet na sześciocyfrowe kwoty jest naprawdę niemało. I pomyśleć, że skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed nimi jest ubezpieczenie podróżne za zaledwie kilka złotych dziennie. Czy naprawdę warto podejmować takie ryzyko?

Jak wybrać polisę na wakacje?

Firmy ubezpieczeniowe, szczególnie w okresie wakacyjnym, prześcigają się w ofertach i kuszą klientów naprawdę niedrogimi polisami podróżnymi. Pamiętaj jednak o tym, by nie sugerować się wyłącznie ceną – nie wszystkie bowiem ubezpieczenia turystyczne skutecznie ochronią Cię przed potencjalnymi zagrożeniami.

Z pewnością w doborze właściwego ubezpieczenia pomoże Ci dobry agent ubezpieczeniowy. Rozmowa z nim wiele Ci uzmysłowi i otworzy oczy na ryzyka, o których nawet nie pomyślałeś. Co więcej, dowiesz się od niego m. in. tego, że minimalna suma gwarantowana ubezpieczenia podróżnego w przypadku wyjazdu do jednego z krajów europejskich nie powinna być mniejsza niż 20 000 euro.

Warto jednak rozważyć zakup ubezpieczenia na wyższą kwotę, gdyż leczenie w wielu krajach Europy Zachodniej jest naprawdę kosztowne. Zdecydowanie taki wybór rozważyć powinny osoby planujące podczas podróży aktywnie się przemieszczać. Wybierając się poza Europę, rozsądnie jest zapewnić sobie ubezpieczenie z sumą gwarantowaną na poziomie przynajmniej 40 000 – 50 000 euro.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Na drugi element każdej polisy turystycznej, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), którą można ustalić według własnych potrzeb. Posiadanie takiego ubezpieczenia zapewnia wypłatę środków w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Kierunek podróży a wybór ubezpieczenia turystycznego

Inne ubezpieczenie turystyczne będzie właściwe dla turysty, który planuje zwiedzić Rzym czy Paryż, a inne dla miłośnika narciarstwa, który zamierza przez tydzień szusować po alpejskich stokach. Koszty leczenia w Szwajcarii, USA czy Australii są nieprawdopodobnie wysokie. Z kolei w Azji podwyższone są statystyki wypadków drogowych czy kradzieży mienia.

zakorkowana ulica w Bangkoku

Między innymi z tego względu, wybierając się w konkretne miejsce warto dokładnie przeanalizować potencjalne ryzyka i przynajmniej wstępnie oszacować koszty związane z ewentualnym leczeniem, hospitalizacją, transportem sanitarnym czy powrotem do kraju.

Elementy składowe ubezpieczenia turystycznego

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd obejmuje pokrycie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków do zapisanej w umowie sumy gwarantowanej. Każdy ubezpieczyciel oferuje jednak szereg usług dodatkowych i elementów, o które taką polisę można rozszerzyć, by czuć się podczas wyjazdu jeszcze bezpieczniej. O jakich elementach mowa?

OC

Chociażby o OC w życiu prywatnym, które doskonale się sprawdzi, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek na stoku i doprowadzisz do uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej.

Ubezpieczenie lotu

Jeśli natomiast obawiasz się, że Twój lot zostanie anulowany lub opóźniony, możesz rozważyć zakup ubezpieczenia, które pozwoli Ci w takim przypadku uzyskać dodatkowe środki z ubezpieczenia.

jedna osoba czeka w hali odlotów na lotnisku

Ubezpieczenie bagażu w trakcie podróży

Coś dla siebie znajdą również osoby podróżujące z drogim bagażem lub sprzętem sportowym, których utrata mogłaby być dość dotkliwa.

Ubezpieczyciele oferują ponadto Auto Assistance, czyli krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu w podróży, ubezpieczenie przewlekłych chorób, a także specjalne ubezpieczenia dla osób uprawiających zawodowo sport. Im lepiej zidentyfikujesz potencjalne ryzyko, tym łatwiej będzie stworzyć optymalną polisę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie turystyczne, a wypadek pod wpływem alkoholu

Jeszcze kilka lat temu wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe, które powstały na skutek nietrzeźwości klienta zwalniały ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty świadczenia. Wszystko zmieniło się w 2016 roku, kiedy to ubezpieczyciele włączyli do swoich polis tzw. klauzulę alkoholową.

Oczywiście jest ona dodatkowo płatna, jednak gwarantuje pomoc ubezpieczyciela w przypadku zdarzeń, które wydarzyły się klientowi pozostającemu w stanie nietrzeźwości. Oznacza to, że ubezpieczony może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, jeśli dozna uszczerbku na zdrowiu, będąc pod wpływem alkoholu, jednak nie w sytuacji, kiedy ucierpi osoba trzecia – klauzula alkoholowa nie rozszerza się bowiem na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Oczywiście jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest niedopuszczalna i ubezpieczyciel nigdy nie będzie odpowiadał za szkody powstałe na jej skutek.

Czym jest OWU?

OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia to niezwykle istotny dokument, w którym zapisane są wszystkie szczegóły danej polisy ubezpieczeniowej – jego zawartość jest ściśle określona przepisami prawa. To właśnie ten dokument należy gruntownie przestudiować przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej, gdyż właśnie w OWU znajdziesz wszystkie definicje i pojęcia ubezpieczeniowe, obowiązki stron, a także szczegółowy zakres ubezpieczenia wraz z kwotami. Przeczytasz również o wyłączeniach odpowiedzialności – czyli o sytuacjach, w których odszkodowanie nie będzie Ci przysługiwać.

Dokument ten stanowi również podstawę uzasadnienia i wypłaty ubezpieczenia w przypadku zajścia konkretnego zdarzenia ubezpieczeniowego. Jego znajomość jest tym samym niezwykle istotna, ponieważ pozwala uniknąć wielu problemów i niepotrzebnych nerwów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *