Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Jak od lipca 2019 r. wypełnić wniosek 500 plus?

Od 1 lipca 2019 r. można składać wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego. Gdzie możesz złożyć wypełniony formularz i jak to zrobić? Od kiedy składać wnioski o 500 plus?
Jak od lipca 2019 r. wypełnić wniosek 500 plus?

Program Rodzina 500 plus od 1 lipca 2019 r. obejmuje wszystkie dzieci do 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Prawo do świadczenia mają również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat). Jeśli Twoje dziecko urodziło się po 30 czerwca 2019 r., masz trzy miesiące na złożenie wniosku, aby móc otrzymać świadczenie od dnia narodzin. Dotychczas kwestia dochodów nie była brana pod uwagę w przypadku posiadania drugiego i każdego kolejnego dziecka. Natomiast w przypadku pierwszego potomka świadczenie było wypłacane rodzinom, których miesięczne dochody netto na osobę nie przekraczały 800 zł lub w przypadku wychowywania dziecka z niepełnosprawnością – 1 200 zł netto na osobę.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki nowym regulacjom 500 plus w 2019 r. rządowe wsparcie trafi do 4,4 mln rodzin, a z programu skorzystać będzie mogło blisko 6,8 mln dzieci.

Zmiany w 500 plus 2019

Jakie zmiany zaszły w programie 500 plus w 2019 roku? Przede wszystkim są to:

 • Brak kryterium dochodowego i jeden wniosek
  Najważniejszą zmianą, jaka zaszła w programie, jest brak kryterium dochodowego. Oznacza to, że nie musisz, tak jak to było do tej pory, we wniosku załączać dokumentów potwierdzających dochody Twojej rodziny. Teraz musisz jedynie wypełnić wniosek. Formularz wniosku jest bardzo prosty. Dodatkowo na jednym formularzu składasz wniosek o świadczenie dla wszystkich dzieci do 18 roku życia.
 • Ciągłość świadczenia w razie śmierci jednego z rodziców
  Nowelizacja programu Rodzina 500 plus umożliwiła także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci pierwszego z opiekunów, któremu przyznano świadczenie na dany okres, lub który zmarł
  przed rozpatrzeniem wniosku. Dotychczas wiązało się to ze złożeniem kolejnego, „swojego” wniosku o 500 plus.
 • Dwuletni okres świadczeniowy
  Zmiany w 500 plus w 2019 r. przyniosły wydłużenie okresu świadczeniowego. Teraz wynosi on dwa lata – wnioskujesz o otrzymywanie 500 plus od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r. Wcześniej było to 12 miesięcy.

Od kiedy składać wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko?

Wniosek możesz złożyć drogą elektroniczną od 1 lipca 2019 r. Możesz to zrobić za pośrednictwem portali: empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz w bankowości elektronicznej. Natomiast, jeśli wolisz formę tradycyjną, od 1 sierpnia przyjmowane będą wnioski o 500 plus składane osobiście w urzędzie lub wysyłane pocztą.

Jak wypełnić wniosek 500 plus?

twitter.com

Jak złożyć wniosek 500 plus na pierwsze dziecko online?

Procedura składania wniosku o świadczenie 500 plus drogą elektroniczną nie jest skomplikowana. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, czy PUE ZUS, bankowość elektroniczną czy portal empatia.mrpips.gov.pl, jest ona intuicyjna i nie zajmuje dużo czasu. Formularz wniosku jest bardzo prosty. Co ważne, na jednym egzemplarzu możesz złożyć wniosek o świadczenie dla wszystkich dzieci.

Pokażę Ci to na przykładzie składania wniosku przez bankowość elektroniczną.

 1. Przygotuj dane
  • Sprawdź, czy Twoje dane osobowe użyte w bankowości elektronicznej, są poprawne. Jest to istotne, ponieważ zostaną użyte we wniosku.
  • Aby wypełnić wniosek przygotuj: dane drugiego rodzica, dane dzieci, ich numery PESEL lub numery dowodów.
 2. Wypełnij wniosek
  • Spokojnie wypełnij wniosek. Zajmie Ci to maksymalnie 15-30 min. 
 3. Zatwierdź wniosek o 500 plus – rejestracja w systemie
  • Wypełniony wniosek zostanie automatycznie przekazany do rządowego systemu emp@tia. 
  • Na adres e-mail, który podasz we wniosku, otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).
 4. Cierpliwie czekaj na decyzję 
  • Organ właściwy dla miejsca zamieszkania rozpatruje i weryfikuje wniosek. 
  • Decyzję o przyznaniu świadczenia 500 plus otrzymasz na adres e-mail podany we wniosku.

Kiedy zostanie wypłacone świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko?

Ważna informacja jest taka, że jeśli złożysz wniosek w okresie lipiec-wrzesień, to świadczenie 500 plus zostanie przyznane Ci z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Najpóźniej otrzymasz je do 31 października 2019 r. Dlatego warto się spieszyć i złożyć wniosek wcześniej.

Jeśli jednak nie zdążysz i złożysz wniosek o 500 plus po 30 września 2019 r., nie dostaniesz wyrównania za miesiące minione, czyli za lipiec i sierpień.

 

fot. Alexander Dummer, Unsplash

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *