Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – poznaj zasady

Znalazłeś wymarzone mieszkanie, ale nie masz wystarczających środków na jego zakup? Chciałbyś wziąć kredyt hipoteczny, ale masz na umowę na czas określony? Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać finansowanie.
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – poznaj zasady

Kredyt hipoteczny zawierany jest zwykle na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Ze względu na długość tego zobowiązania banki wymagają od potencjalnych kredytobiorców spełnienia szeregu warunków. To, że jesteś zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, nie przekreśla Twoich szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Co prawda forma zatrudnienia i czas to bardzo ważne czynniki brane pod uwagę przy obliczaniu Twojej zdolności kredytowej, jednak nawet w przypadku umowy terminowej, możesz liczyć szansę na finansowanie.

Czy mam szansę na kredyt z umową o pracę na czas określony?

Banki oferujące kredyty hipoteczne nie dyskwalifikują osób z umową na czas określony, jednak poza standardowymi warunkami obowiązującymi wszystkich kredytobiorców są też dodatkowe, które trzeba spełnić.

 • Czas do końca trwania umowy – jeśli do końca Twojej umowy pozostały 2–3 miesiące, to będzie Ci bardzo trudno uzyskać kredyt hipoteczny. Warto wtedy porozmawiać z pracodawcą i poprosić o wystawienie zaświadczenia o zamiarze kontynuowania współpracy z Tobą. Zazwyczaj banki wymagają bowiem, aby umowa trwała jeszcze minimum pół roku.
 • Minimalny okres zatrudnienia – banki zwykle wymagają przepracowania u danego pracodawcy minimum 6 miesięcy.
 • Staż pracy – niektóre banki weryfikują też, która z kolei jest to nasza umowa z tym pracodawcą i jak długo jesteśmy z nim związani.
Czy wiesz, że…?

Od lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników na czas określony. Oto dwie najważniejsze zmiany, jakie zaszły po nowelizacji:

 • Maksymalny czas, na jaki może być zawarta umowa o pracę na czas określony, to 33 miesiące.
 • Pracodawca może podpisać z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony. Każda kolejna umowa automatycznie jest przekształcana w umowę na czas nieokreślony.

Jednak od tych przepisów obowiązują też pewnie odstępstwa. Nowe zasady nie obowiązują, gdy jest to umowa:

 • na zastępstwo,
 • w celu wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej,
 • wykonywania pracy na czas trwania kadencji,
 • gdy pracodawca nie jest w stanie podpisać umowy o pracę na stałe z obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny na umowie na czas określony?

Jeśli obawiasz się, że Twój pracodawca nie podpisze z Tobą umowy na czas nieokreślony i trudno będzie Ci dostać kredyt hipoteczny, nie poddawaj się. Jest kilka sposobów, które mogą zwiększyć Twoje szanse na finansowanie przy umowie na czas określony:

 • Kredyt z drugą osobą – drugi kredytobiorca to dla banku większa gwarancja spłaty zobowiązania. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, to wnioskuj o kredyt hipoteczny z partnerem lub np. rodzicem. Pamiętaj, najlepiej, aby ta osoba była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i miała dobrą zdolność kredytową.
 • Wynagrodzenie – bank patrzy na wysokość dochodu i stałość wynagrodzenia. Dlatego warto zawczasu porozmawiać z pracodawcą o ewentualnej podwyżce wynagrodzenia. Jeśli to nie pomoże, warto poszukać dodatkowego źródła zarobku (np. ułamek etatu w innej firmie lub w formie zleceń).
 • Brak innych zobowiązań – każde dodatkowe zobowiązanie, jak pożyczka czy karta kredytowa, obniża Twoją zdolność kredytową. Dlatego zanim zaczniesz myśleć o kredycie hipotecznym, ureguluj swoje zobowiązania. Pozbądź się kart kredytowych czy debetu na koncie.
 • Pozytywna historia kredytowa – spłacaj swoje zobowiązania w terminie, a jeśli nigdy nie brałeś żadnej pożyczki, kredytu czy zakupu na raty, to zacznij budować swoją historię kredytową. Najlepiej kup na raty jakiś niedrogi sprzęt i spłać zobowiązanie w terminie.
 • Wydatki – bank sprawdzi Twoje comiesięczne wydatki, dlatego postaraj się je ograniczyć i zacznij oszczędzać.
 • Wkład własny – obecnie minimalny wymagany wkład własny to 20 proc. wartości nieruchomości. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę na czas określony dobrze, jakbyś miał wymagany kapitał, a najlepiej trochę więcej.

 

Kredyt gotówkowy a umowa na czas określony

Jeśli chcesz starać się o kredyt gotówkowy, a masz umowę na czas określony, to banki będą patrzeć na Ciebie uważniej. Będziesz musiał spełnić oprócz tych podstawowych warunków, jak zdolność kredytowa, pozytywna historia kredytowa czy stałe i odpowiedniej wysokości wynagrodzenie, kilka dodatkowych.

Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych jest to: czas przepracowany przez Ciebie na obowiązującej umowie (minimum od 3 do 6 miesięcy), czy jest to Twoja kolejna umowa u tego pracodawcy, a także na jaki czas ją zawarłeś. Ten ostatni czynnik ma wpływ na długość trwania potencjalnej umowy kredytowej – jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, to ostatnią ratę kredytu będziesz musiał spłacić najpóźniej do ostatniego miesiąca trwania umowy. W wydłużeniu tego terminu może pomóc list intencyjny od pracodawcy, w którym zaznaczy chęć kontynuowania z Tobą współpracy.

Jak widzisz umowa na czas określony nie przekreśla Twoich szansę na uzyskanie kredytu – czy to hipotecznego czy gotówkowego. Są sposoby na uzyskanie dodatkowego finansowania. Wystarczy tylko trochę się do tego przygotować. Sprawdź nasz kalkulator kredytowy i zobacz aktualne oferty na rynku w jednym miejscu. Powodzenia!

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *