Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Licytacje komornicze – przyczyny, charakter i przydatne informacje dla osób, które chcą wziąć udział w aukcji

Aukcja komornicza bynajmniej nie jest przyjemnym faktem dla osoby, której mienie zostało wystawione na licytację. Aby dług został choć w części spłacony, w wielu przypadkach komornik zmuszony jest do wystawienia rzeczy dłużnika na publiczną sprzedaż. Co warto wiedzieć o licytacji komorniczej?
Licytacje komornicze – przyczyny, charakter i przydatne informacje dla osób, które chcą wziąć udział w aukcji

Licytacja komornicza to skutek postępowania egzekucyjnego w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada warunków do spłaty zadłużenia w inny sposób. Wówczas jego ruchomości (np. samochód, komputer) lub nieruchomości mogą ulec zajęciu komorniczemu, a następnie być poddane licytacji komorniczej.

W jaki sposób powstają aukcje komornicze samochodu, mieszkania lub innej ruchomości? Postępowanie egzekucyjne

Popadnięcie w długi i trudność lub niemożność ich spłaty to zdecydowanie najczęstszy powód licytacji komorniczych. Osobom posiadającym np. kredyt hipoteczny lub kredyt na samochód, które nie spłacają rat terminowo lub nie mają wystarczająco dobrej sytuacji finansowej, bank jest w stanie wypowiedzieć umowę. Instytucja staje się wówczas wierzycielem kredytobiorcy-dłużnika i może zwrócić się do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie to ma na celu zwrócenie kredytodawcy jak największej części pożyczonych pieniędzy. Zapoznawszy się ze sprawą, sąd może wydać tytuł wykonawczy (czyli tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności), uprawniający do rozpoczęcia następnego, właściwego etapu postępowania egzekucyjnego.

W przypadku problemów ze spłatą kredytu hipotecznego, czyli jednej z częstszych przyczyn aukcji komorniczych, postępowanie egzekucyjne będzie najpierw nakierowane na zajęcie prawne innych dóbr dłużnika – zablokowanie konta bankowego lub innych jego ruchomości (lub ruchomości, których jest współwłaścicielem). Wynika to z faktu, że spieniężenie nieruchomości jest naturalnie procesem zwykle dłuższym od np. zajęcia rachunku bankowego.

Informacje o tym, że jest prowadzona egzekucja komornicza z nieruchomości obciążonej hipoteką, można znaleźć w III rozdziale księgi wieczystej. To ważna wskazówka dla wszystkich osób, które zamierzają kupować mieszkanie w przyszłości – zawsze warto się szczegółowo zapoznać z całą księgą wieczystą.

Przedostatnim etapem w przypadku zajęcia nieruchomości jest ocena jej wartości. Istnieje możliwość wniesienia uwag do tej oceny przez stronę dłużnika. Jeśli nie będzie zastrzeżeń lub zostaną one uchylone, rozpoczyna się przygotowanie właściwej licytacji komorniczej.

Czym jest licytacja komornicza i co może być na niej licytowane?

Licytacja komornicza, synonimicznie aukcja komornicza, to publiczna sprzedaż ruchomości lub nieruchomości dłużnika. Sprzedaż odbywa się w formie licytacji, w której każdy ma prawo wziąć udział. Ruchomość lub nieruchomość nabywa strona, która proponuje najwyższą stawkę. Czasem bywa jednak i tak, że poszczególną licytacją zainteresowany jest tylko jeden podmiot lub osoba. Wówczas przedmiot aukcji zostaje sprzedany po cenie wystawionej przez komornika, która zwykle jest o ok. 1/3 niższa od wartości rynkowej. Dla komornika liczy się jak najszybsze odzyskanie przynajmniej części długu. Zasady prowadzenia aukcji wyznacza obszerna część III Kodeksu Cywilnego: „Postępowanie egzekucyjne”.

Co może być poddane licytacji komorniczej?

Odpowiedź brzmi: prawie wszystko. W zakresie ruchomości mogą to być antyki, dzieła sztuki i biżuteria. Licytuje się również pojazdy – samochody, łodzie, jachty, maszyny rolnicze i przemysłowe, jednoślady i przyczepy. Mogą to być też meble, sprzęt RTV i AGD, komputery, telefony, a nawet odzież. Do licytowanych nieruchomości zaliczyć należy domy, mieszkania, grunty, lokale użytkowe, garaże, hale i inne obiekty.

Osoby, które są zainteresowane wzięciem udziału w aukcji komorniczej, powinny zapoznać się z ogłoszeniami dostępnymi w lokalnym sądzie oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej – www.licytacje.komornik.pl. W tym serwisie rządowym publikowane są aktualne aukcje z całej Polski. Obwieszczenia komornicze są podawane do publicznej wiadomości minimum 2 tygodnie przed planowaną licytacją.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *