Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019: Lublin – wciąż zbyt drogi

Czy patrząc na wyniki naszego rankingu, można jednoznacznie stwierdzić, że rodziny z dziećmi powinny szerokim łukiem omijać Lublin? Nie do końca – w większości kategorii miasto zajmuje bowiem miejsca mniej więcej w środkowych częściach tabel. Na ostatecznym wyniku zaważyły jednak najbardziej kluczowe kategorie.
Tanie obiady i trolejbusy za darmo
Podobnie jak inne miasta poniżej 400 tys. mieszkańców również stolica Lubelszczyzny kusi niskimi kosztami życia. Czesne w prywatnych podstawówkach i przedszkolach należą do najniższych w kraju. Co ciekawe, Lublin zajmuje też pozycję wicelidera w kategorii „Ceny szkolnych posiłków”.
Lublin realizuje również program „Rodzina 3+”, w ramach którego rodzice minimum trójki dzieci mogą liczyć na szereg zniżek w instytucjach kulturalnych, rozrywkowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Dodatkowo warto też wspomnieć o tym, że przedszkolaki i uczniowie podstawówek są uprawnieni do darmowych przejazdów komunikacją miejską – w tym również słynnymi lubelskimi trolejbusami.
Ceny nieruchomości na pewno nie odstraszają. W porównaniu do pozostałych dziewięciu badanych miast lubelskie mieszkania są dość tanie, ale nie najtańsze. Chociaż zarówno średnie stawki kupna, jak i najmu są tu niższe od tych krajowych, to jednak w obu kategoriach Lublin plasuje się na 5. miejscu. Trzeba także odnotować, że Lublin należy do najbezpieczniejszych polskich miast: statystyki wykrywalności przestępstw należą tu do najwyższych w kraju. Z drugiej strony w mieście częściej niż w innych dochodzi do wypadków na drogach.
Najdroższe miasto na wschodzie
Najsłabiej Lublin prezentuje się od strony ekonomicznej. W miejskich statystykach zwracają uwagę zarówno przeciętna wysokość zarobków (niższa jest jedynie w Bydgoszczy i Białymstoku), jak i spore bezrobocie: 5,6 proc. to przedostatni wynik spośród największych polskich miast. Mając w pamięci co najwyżej umiarkowane ceny nieruchomości, można pokusić się o stwierdzenie, że Lublin jest najdroższym miastem na wschodzie kraju.
Potwierdzają to także ceny w instytucjach kultury. Ze statystyk jasno wynika, że w Lublinie bilety do kina i teatru kosztują najwięcej w całym kraju. Kultura pozostaje tu dobrem luksusowym. W skali kraju najdroższe są również lubelskie baseny. Na pocieszenie można jednak dodać, że bilety do muzeów są bardzo tanie, a w ciepłe dni dzieci mogą grać w piłkę na jednym z trzynastu miejskich orlików.
Czy zatem Lublin zasłużył na przedostatnie miejsce w naszych rankingu? Miastu nie brakuje przecież zalet, wśród których najistotniejsza z punktu widzenia rodziców będzie solidna baza edukacyjna. Pod względem stosunku liczby publicznych szkół i przedszkoli do liczby mieszkańców miasto zajmuje wysokie, 4. miejsce. Zniechęcać mogą jednak stosunkowo wysokie ceny mieszkań oraz większości uwzględnionych w rankingu usług. Być może najważniejsze atuty umykają statystykom. Tryb życia jest tu spokojniejszy niż w Warszawie, a i do samej stolicy niedaleko. Może to właśnie z tych powodów warto dać Lublinowi szansę?