Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019: Poznań – solidny wicelider

Wicelider rankingu miast przyjaznych dzieciom swoje miejsce zdobył dzięki solidności. W Poznaniu przypada najwięcej publicznych przedszkoli na jednego mieszkańca, ale za komunikację i dodatkowe zajęcia zapłacimy sporo.
Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019: Poznań – solidny wicelider

Poznań w naszym rankingu otarł się o zwycięstwo. Drugie miejsce zawdzięcza nie tylko wygranej w kluczowej kategorii (dostęp do publicznej edukacji), lecz także dobrym wynikom w pozostałych zestawieniach. Stolica Wielkopolski najczęściej okazywała się nie tyle najlepsza, co najbardziej solidna, zajmując zwykle miejsca w górnych połowach poszczególnych tabel. 

Najwięcej przedszkoli i dobre zarobki

W skali kraju w Poznaniu na jednego mieszkańca przypada najwięcej państwowych przedszkoli i szkół podstawowych. Nieco gorzej jest z miejscami w żłobkach: pod tym względem Poznań zajmuje piątą pozycję w Polsce, przegrywając nie tylko z bezkonkurencyjną pod tym względem Warszawą, lecz także z Łodzią, Krakowem, Gdańskiem i Lublinem. 

Miasto może się też pochwalić najniższym bezrobociem spośród dziesięciu badanych miast. Bez pracy pozostaje jedynie 1,3 proc. mieszkańców – to o 2 punkty procentowe mniej niż krajowa średnia. Poznań cechują również niezłe zarobki brutto. 5 062 zł na głowę daje tu wynik tuż za podium. Gdyby poznańska średnia zarobków byłaby wyższa o jedyne 9 zł, miasto zajęłoby w tym zestawieniu 3. miejsce w Polsce.

Lokatę na podium Poznań wywalczył również dzięki porównaniu czystości powietrza. Miara AQI aplikacji PLUME wynosi tam 38 – tyle samo, ile w Białymstoku. Również z tym wynikiem stolica Wielkopolski plasuje się sporo poniżej średniej miast, która wynosi 43,5. O dobrym wyniku zadecydowały również stosunkowo niskie ceny mieszkań. Wśród miast powyżej 500 tys. mieszkańców taniej niż w Poznaniu jest tylko w Łodzi.

W Poznaniu na darmową komunikację mogą liczyć wyłącznie zamieszkujący w Poznaniu uczniowie szkół podstawowych na przejazdach w strefie A .Przyjezdni lub zamieszkujący w okolicy, nawet Ci uczęszczający do szkoły w Poznaniu, zapłacą 57,5 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że Poznań ma jeden z najlepiej rozwiniętych systemów komunikacji zbiorowej w kraju.

Drogie zajęcia dodatkowe

Stolica Wielkopolski traci  punkty za stosunkowo kosztowne zajęcia dodatkowe. Średnie stawki za korepetycje oraz kursy w szkołach językowych sytuują się na poziomie porównywalnym z Warszawą. Podobnie w przypadku półkolonii, basenów i innych możliwości rekreacji – tu średnia cen również zbliża się do tej w stolicy. Nieco lepiej jest w przypadku edukacji prywatnej: czesne w niepublicznym przedszkolu w Poznaniu będzie niższe niż w Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie, ale wyższe niż w innych miastach porównywanych w rankingu. 

Co z ulgami i benefitami, jakie proponuje rodzinom poznański magistrat? Jest ich stosunkowo niewiele, a większość zniżek i dodatkowych uprawnień to udogodnienia związane z ogólnopolskim programem Karta Dużej Rodziny. Dla jej posiadaczy miasto przewidziało m.in. ulgi w wybranych placówkach kulturalnych i ośrodkach rekreacji. KDR uprawnia również do obniżonych stawek w przypadku uczestnictwa dzieci w zajęciach dodatkowych – ale tylko wtedy, gdy placówka ma podpisaną z miastem umowę. 

Czy ten artykuł był pomocny?
    • @Poznanianka, nie jest do końca prawdą, że dzieci w Poznaniu mają darmową komunikację. W naszym raporcie podane są dwie ceny, ponieważ darmowy bilet obejmuje wyłącznie strefę A (czyli nawet nie jest to cały Poznań) i jest dla osób zameldowanych w Poznaniu, więc dzieci mieszkające w miejscowościach obok, a uczęszczające do szkoły w Poznaniu muszę zapłacić 57,5 zł. Jest to wyjaśnione w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *