Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje i ile wynosi?

Poniosłeś koszty pogrzebu bliskiej osoby? Możesz się ubiegać w ZUS-ie o zasiłek pogrzebowy! Na jaką kwotę możesz liczyć i ile masz czasu na złożenie dokumentów? Sprawdź!
Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje i ile wynosi?

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudne, graniczne przeżycie. W takiej chwili trudno zebrać myśli i działać logicznie. Raczej nikt nie myśli wtedy o pieniądzach – a to błąd, bo osoby, które poniosły koszty pogrzebu, mogą się ubiegać o zasiłek pogrzebowy! Poniżej zebrałam wszystkie najważniejsze informacje na jego temat.

 

Co to jest zasiłek pogrzebowy i komu przysługuje?

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie pomocowe wypłacane w przypadku śmierci bliskiej osoby. Mogą się o niego ubiegać nie tylko osoby spokrewnione, lecz także sąsiedzi, przyjaciele, pracodawcy czy różnorakie instytucje, jak domy opieki, gminy, kościoły. Warunek jest tylko jeden: musi to być osoba, która faktycznie poniosła koszty pogrzebu.

Świadczenie wypłacane jest przez ZUS lub KRUS.

 

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzeby jest wypłacany w przypadku śmierci:

  • osoby ubezpieczonej, czyli takiej, która podlegała ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym,
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę,
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do ich uzyskania,
  • członka rodziny, tzn. współmałżonka, także jeśli małżeństwo było w separacji; rodziców, ojczyma, macochy oraz osoby przysposabiającej; dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobionych i dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej; przyjętych na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności innych dzieci, rodzeństwa, dziadków, wnuków,  a także osób, nad którymi została ustanowiona opieka prawna,
  • osoby ubezpieczonej, której ubezpieczenie ustało, pod warunkiem że jej śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego

 

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Osobom najbliższym, czyli członkom rodziny, przysługuje zasiłek w wysokości 4 000 zł. Osoby niespokrewnione, czyli przyjaciele, sąsiedzi, domy opieki, pracodawcy, gminy itp., otrzymają dokładnie tyle, ile przeznaczyli na organizację pogrzebu, ale nie więcej niż 4 000 zł.

 

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Ubieganie się o zasiłek pogrzebowy nie jest trudne. Trzeba zebrać niezbędne dokumenty i złożyć je wraz z wnioskiem w ZUS (wniosek Z-12) lub KRUS (wniosek SR-26). Czasu na to jest sporo – bo aż 12 miesięcy od daty śmierci. A jeśli pogrzeb zmarłej osoby nastąpił ponad rok od śmierci (mowa tu o sytuacjach, kiedy ciało zmarłej osoby znaleziono lub zidentyfikowano dopiero po jakimś czasie), to na złożenie dokumentów jest rok, ale od daty pogrzebu zmarłego.

Wniosek można składać zarówno w jednostkach ZUS lub KRUS, lub online za pomocą PUE ZUS (by zalogować się do PUE ZUS, musisz założyć profil zaufany, o tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym tekście na ten temat). Należy do niego dołączyć:

  • akt zgonu lub w przypadku dziecka, które urodziło się martwe, akt urodzenia ze stosowną adnotacją,
  • rachunki potwierdzające koszty poniesione z racji organizacji pogrzebu,
  • dokumenty potwierdzające Twoje pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktu stanu cywilnego),
  • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu,
  • dokumenty potwierdzające powód opóźnienia (np. zaświadczenie policji/prokuratury, odpis aktu zgonu) – w przypadku ubiegania się o wniosek po 12 miesiącach od śmierci osoby.

 

Ile czeka się na wypłacenie zasiłku pogrzebowego?

Do 30 dni – tak wynika z oficjalnych informacji zamieszczonych na stronie ZUS. Z reguły jednak te procedury przebiegają znacznie szybciej. Pieniądze mogą być wysłane w dwojaki sposób: albo na konto, albo listowie – wszystko zależy od tego, jak zaznaczysz to we wniosku.

 

Mam nadzieję, że w tym trudnym momencie mogłam choć trochę Ci pomóc, podając najważniejsze informacje na temat zasiłku pogrzebowego. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to daj znać w komentarzu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *