BLIK – wygodne płatności. Jak to działa?

Czy wiesz, że wychodząc na zakupy z przyjaciółką, lunch ze znajomymi z pracy czy wypłacając środki z bankomatu, nie musisz mieć przy sobie karty płatniczej? Wystarczy, że masz smartfona z aplikacją swojego banku. Wówczas możesz skorzystać z płatności BLIK. Co to takiego? Jak z niego korzystać i jak płacić BLIKIEM? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika!
BLIK – wygodne płatności. Jak to działa?

Warto korzystać z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Te sprawdzone, autoryzowane potrafią ułatwić życie i oszczędzić mnóstwo czasu. Do takich należą płatności BLIK, za pomocą których możesz płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacać gotówkę w bankomacie i dokonywać przelewów na telefon. Jak to działa? Sprawdź!

Co to jest usługa BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych dostępny w aplikacjach mobilnych wybranych banku. System BLIK powstał w 2015 roku i cieszy się dużym powodzeniem! Jego twórcą jest Polski Standard Płatności – spółka powołana przez sześć dużych banków: Alior Bank, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium i PKO Bank Polski. Kluczowym przedmiotem jej działalności jest innowacja i rozwój systemu płatności mobilnych BLIK. W 2018 roku z usługi tej skorzystało prawie 9 milionów użytkowników, którzy wykonali ponad 91 milionów transakcji BLIK-iem.

System powstał na bazie płatności mobilnych IKO należących do PKO Banku Polskiego.

Transakcje wykonywane BLIK-iem są zatwierdzane specjalnym kodem generowanym w aplikacji mobilnej banku. Służy on do akceptowania transakcji, które wykonujesz – dokładnie tak, jakbyś korzystał w tym celu z karty płatniczej. Różnica jest taka, że w przypadku BLIK-a nie musisz mieć przy sobie karty, wystarczy tylko smartfon!

Gdzie można płacić BLIKIEM?

Zastanawiasz się, co umożliwia BLIK? Za jego pomocą możesz wykonywać takie transakcje jak:

 • płatności w sklepach stacjonarnych,
 • płatności w sklepach online,
 • wypłaty środków z bankomatów,
 • wpłaty gotówki we wpłatomatach,
 • przelewy natychmiastowe na telefon,
 • generowanie czeków BLIK.

Możesz więc płacić wszędzie tam, gdzie widzisz naklejkę z logo BLIK – w punktach handlowo-usługowych oraz sklepach stacjonarnych czy internetowych.

Kto może korzystać z BLIKA? – lista banków

Z płatności BLIK możesz korzystać, jeśli jesteś klientem jednego z poniższych banków uczestniczących w tym systemie. Należą do nich:

Do korzystania z BLIKA niezbędna będzie aplikacja mobilna banku – jeśli więc jeszcze nie jesteś klientem bankowości mobilnej, to nadrób zaległości i pobierz aplikację na swój telefon.

Będąc klientem kilku banków, możesz korzystać z BLIKA, używając kilku aplikacji mobilnych. Nie musisz się decydować tylko na jeden bank, w którym ulokujesz wszystkie środki, którymi zamierzasz płacić bezgotówkowo.

Jak działają płatności BLIK?

Transakcja w systemie BLIK jest realizowana pomiędzy Tobą, czyli klientem mającym aktywną aplikację mobilną banku partnerskiego, a akceptantem, czyli np. sklepem czy punktem handlowo-usługowym. Płatności i transakcje są identyfikowane poprzez unikalne, jednorazowe kody sześciocyfrowe. Dostarcza je system Polskiego Standardu Płatności – generuje kod na każdorazowe żądanie wysłane przez bank w momencie uruchomienia aplikacji i wybrania opcji płatności BLIKIEM.

Kod BLIK składa się z sześciu cyfr w przedziale od 0 do 9 i jest ważny tylko przez maksymalnie 2 minuty od momentu jego wygenerowania.

Cała transakcja BLIKIEM trwa ok. kilkunastu, kilkudziesięciu sekund! Składa się z kilku etapów:

1. Polski Standard Płatności generuje unikalny, sześciocyfrowy kod widoczny w aplikacji mobilnej.
2. Klient korzysta z kodu, wprowadzając go w miejscu transakcji.
3. Akceptant zleca autoryzację transakcji.
4. Polski Standard Płatności weryfikuje kod i przekazuje autoryzację do banku.
5. Bank autoryzuje transakcję.
6. Bank przekazuje autoryzację do Polskiego Standardu Płatności, która za pośrednictwem agenta  rozliczeniowego trafia do akceptanta.

Jak płacić BLIKIEM?

Płatności w sklepach internetowych

Coraz więcej sklepów online umożliwia płatność BLIKIEM za zakupy i usługi. Możesz wybierać płatność BLIK, klikając w logo lub wybierając płatność za pomocą jednego z agentów: PayU, CashBill, Przelewy24, tpay.com, Blue Media, DotPay, FirstData Polcard.

Jak płacić BLIKIEM online?

 1. Na stronie sklepu wybierz płatność BLIK lub jednego z agentów.
 2. Uruchom aplikację mobilną swojego banku i najedź na zakładkę BLIK.
 3. Przepisz wygenerowany kod z aplikacji.
 4. Kliknij Zapłać.
 5. Potwierdź transakcję kodem PIN w aplikacji banku.

Płatność online BLIK

Foto: płatność za fakturę Play

Płatność PayU BLIK

Foto: płatność za zakupy na portalu Allegro

Bilet BLIK jakdojade

Foto: płatność za bilet w aplikacji Jak dojadę.

Jak płacić BLIKIEM w sklepie stacjonarnym?

Wybrałeś się na szybkie zakupy spożywcze, ale zapomniałeś zabrać ze sobą portfel? Na pewno masz przy sobie telefon, którym możesz uregulować rachunek.

 1. Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić za zakupy BLIKIEM.
 2. Uruchom aplikację mobilną swojego banku.
 3. Wygeneruj kod w aplikacji.
 4. Wpisz kod na terminalu płatniczym, potwierdzając zielonym przyciskiem.
 5. Potwierdź transakcję na swoim smartfonie i wpisz kod PIN.

Jak wypłacić gotówkę BLIKIEM?

Wypłata z bankomatów bez karty? Tak, to jest możliwe! BLIKIEM możesz wypłacać środki z bankomatów sieci Euronet, Planet Cash oraz tych należących do banków współpracujących.

 1. Rozpocznij transakcję, wybierając w bankomacie opcję Wypłata BLIK.
 2. Wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić.
 3. Uruchom na smartfonie aplikację banku.
 4. Wyświetl kod BLIK.
 5. Wpisz kod BLIK w bankomacie i naciśnij Zatwierdź.
 6. Potwierdź operację w aplikacji banku, wpisując PIN.

Jak wpłacić gotówkę BLIKIEM?

Opcja wpłaty gotówki bez karty jest obecnie możliwa dla użytkowników aplikacji Banku Millennium oraz ING Banku Śląskiego.

 1. Rozpocznij transakcję, wybierając we wpłatomacie opcję Wpłata BLIK.
 2. Uruchom aplikację banku.
 3. Wyświetl kod BLIK.
 4. Wpisz kod BLIK we wpłatomacie i naciśnij Zatwierdź.
 5. Potwierdź operację w aplikacji banku.
 6. Włóż pieniądze do wpłatomatu i zatwierdź kwotę.

Jak przelać środki na telefon?

Nie musisz pamiętać numeru konta swojej przyjaciółki. Wystarczy, że znasz jej numer telefonu lub masz ją na liście kontaktów, by szybko i sprawnie wykonać przelew. Ta usługa możliwa jest między posiadaczami aplikacji mobilnej w Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskim, mBanku oraz PKO Banku Polskim.

 1. Uruchom aplikację mobilną swojego banku.
 2. Przejdź do zakładki Przelewy → Przelew na telefon/ Przelew BLIK.
 3. Ze swojej książki kontaktów wybierz osobę, której chcesz przelać gotówkę lub wpisz jej numer telefonu.
 4. Wpisz kwotę przelewu i naciśnij Wyślij.
 5. Potwierdź transakcję PIN-em.

Czeki BLIK

Czeki BLIK pozwalają odłożyć środki na dany cel lub okazję lub przekazać je osobie trzeciej. Dzięki czekowi możesz zrealizować wypłaty z bankomatów, zapłacić w sklepie stacjonarnym lub online lub przekazać go innej osobie – wraz z odpowiednim hasłem. Co ważne, do wykorzystania czeku nie potrzebujesz ani aplikacji, ani dostępu do internetu. Obecnie ta usługa jest dostępna dla klientów bankowości mobilnej Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, Getin Banku oraz PKO Banku Polskiego.

Jak utworzyć czek?

 1. Uruchom aplikację mobilną swojego banku.
 2. Wybierz zakładkę Czeki BLIK.
 3. Kliknij przycisk Utwórz nowy czek – jeśli robisz to pierwszy raz, to ustaw hasło, dzięki któremu zrealizujesz transakcje czekiem.
 4. Podaj szczegóły: wpisz kwotę oraz ważność czeku i kliknij Utwórz czek.
  Dana kwota zostanie zablokowana na Twoim koncie do momentu realizacji czeku lub datty jego wygaśnięcia.

Promocje i rabaty za płatności BLIKIEM

Warto również sprawdzać aktualne promocje, z których możesz skorzystać, dokonując płatności BLIK. W tym celu warto odwiedzić stronę blikmobile.pl, na której znajdziesz informacje o wszystkich dostępnych zniżkach. Przykładowo, są to rabaty cenowe w restauracjach, kawiarniach, sklepach odzieżowych, portalu Allegro.pl, darmowa dostawa jedzenia z PizzaPortal.pl czy tańsze bilety do kina. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Warto również zaglądać do naszej kategorii z promocjami bankowymi. Znajdziesz tam analizy okazji, w których za otwarcie konta, płatności kartą czy BLIKIEM, możesz otrzymać premię pieniężne oraz nagrody rzeczowe.

Czy warto korzystać z BLIKA?

BLIK świetnie nadaje się do płacenia w sieci i do wypłacania środków z bankomatów. Płatność w sklepach stacjonarnych zajmie Ci więcej czasu niż tradycyjna płatność kartą, ale jest dobrym wyjściem w sytuacji braku karty. Płatności BLIKIEM to na pewno duża wygoda, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu i pieniędzy, bo większość banków nie pobiera opłat za takie transakcje. Jeśli należysz do osób bezgotówkowych, możesz więc sporo zaoszczędzić!

System jest intensywnie promowany, co nie wydaje się być przypadkowe. Banki chętnie dołączają do BLIK-owego grona, oferując swoim klientom ten rodzaj płatności. Ich celem jest wyeliminowanie prowizji, która jest pobierana podczas płatności kartami Mastercard oraz Visa. Płacąc BLIKIEM, środki są pobierane bezpośrednio z konta, co oznacza, że banki nie muszą płacić prowizji pośrednikom. Sprytne, prawda? 😉

Czy już wiesz, jak wiele transakcji możesz wykonać, mając aplikację mobilną swojego banku? Wystarczy jeden klik i…BLIK – wypłacisz gotówkę z bankomatu bez karty, zapłacisz za zakupy w sklepach online i stacjonarnych czy zrobisz przelew na telefon. Z tej usługi możesz korzystać bez obaw – sześciocyfrowy kod pojawia się na telefonie jedynie na 2 minuty lub nawet krócej (u mnie, w aplikacji IKO PKO Banku Polskiego, kod widoczny jest przez 1 minutę i 45 sekund). Przez ten czas, nawet w sytuacji, gdy osoba trzecia podejrzy kod wygenerowany na Twoim smartfonie, nie zdąży wykonać jakiejkolwiek transakcji, która miałaby przynieść mu korzyść. Tym bardziej że operację należy potwierdzić kodem PIN.

A czy Ty korzystasz z BLIKA? Co sądzisz o tej usłudze? Daj znać w komentarzu 🙂

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pójście na studia wiąże się z niemałymi wydatkami. Opłata...

więcej

Jakie mieszkanie można kupić za pół miliona złotych w największych miastach w Polsce?
Jakie są limity przelewów w bankach i jak je zmienić?

Jakie są limity przelewów w bankach i jak je zmienić?

Chcesz wykonać przelew na większą kwotę i okazuje się,...

więcej

Podsumowanie 2020 roku: jaki był to rok z perspektywy finansowej?

Podsumowanie 2020 roku: jaki był to rok z perspektywy finansowej?

Koniec roku to czas podsumowań. 2020 był rokiem, który...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.