Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pójście na studia wiąże się z niemałymi wydatkami. Opłata za akademik lub wynajem pokoju, zakup jedzenia, bilety komunikacji miejskiej, koszty materiałów na uczelnie, to tylko niektóre z wydatków z jakimi muszą się mierzyć osoby chcące się uczyć. Niektórzy studenci utrzymują się ze stypendiów lub pomagają im rodzice, z kolei część próbuje swoich sił w pracy. Jednak co zrobić, gdy nie mamy ani jednego ani drugiego, a pilnie potrzebujemy opłacić np. czynsz za mieszkanie lub po prostu mamy niespodziewany wydatek? Rozwiązaniem może być pożyczka dla studenta. Kto i w jaki sposób może skorzystać z takiej formy zewnętrznego finansowania?
Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pożyczki dla studenta – zestawienie

  • darmowe pożyczki

  • pożyczki na raty

Po kliknięciu w nazwę danej pożyczki zostaniesz przekierowany do szczegółowej analizy produktu. Zapoznasz się w niej z informacjami dotyczącymi firmy, marki, wymaganymi dokumentami i zasadami udzielenia finansowania. Jeśli masz dodatkowe pytania – śmiało zostaw je w komentarzu, a na pewno Ci pomożemy!

Kiedy sięgać po pożyczkę?

Początek samodzielnego dorosłego życia często wiąże się z wyjazdem na studia. Zazwyczaj studentów finansowo wspierają rodzice. Są też i tacy uczniowie, którzy utrzymują się z różnych świadczeń, np. związanych z dobrymi wynikami w nauce. Jest też grupa studentów, która od początku stara sobie radzić samodzielnie, łącząc naukę z pracą. Jednak rzadko który student ma stałe źródło dochodów z tytułu umowy o pracę. Dlatego w razie niespodziewanych wydatków, ciężko o uzyskanie jakiejś dodatkowej formy finansowania, ponieważ banki niechętnie podchodzą do nieregularnych dochodów. Oczywiście, studenci mogą skorzystać z korzystnej formy pomocy finansowej dla studentów i doktorantów, jaką jest kredyt studencki, ale to oznacza związanie się z bankiem na kilka-kilkanaście lat, a dodatkowo proces wnioskowania o kredyt studencki trwa dość długo. Co zatem zrobić, gdy powinie nam się noga i będziemy potrzebować pilnie dodatkowych środków? Rozwiązaniem mogą być firmy pożyczkowe, które mają w swojej ofercie kredyty także dla studentów. Jednak zaciągając takie zobowiązanie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? O tym poniżej.

Na co zwrócić uwagę wybierając pożyczkę?

Jeśli nie za wiele wiesz na temat finansów i to Twoja pierwsza pożyczka, o którą będziesz się starać, warto poszerzyć nieco swoją wiedzę na ten temat – na pewno zaprocentuje ona w przyszłości. Zapewne jako student nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia w produktach kredytowych, dlatego research i analiza warunków oferty, jest podstawą w przypadku ubiegania się o pożyczkę dla studenta. Pamiętaj, najgorszym doradcą jest pośpiech, dlatego lepiej na chłodno zweryfikować koszty pożyczki i sprawdzić umowę.

W zależności od tego, w jakim jesteś wieku, będziesz miał do dyspozycji różną liczbę ofert. I tak mając 18 czy 19 lat, znikoma liczba firm pożyczkowych umożliwi Ci pożyczkę, ale mając już powyżej 21 lat możesz liczyć na całkiem dużo ofert – będziesz miał w czym przebierać.

Oprócz tego, zawsze warto sprawdzić opinie o danym pożyczkodawcy, poznać firmę, której produktem jesteś zainteresowany. Wybieraj firmy, które są już jakiś czas na rynku i są sprawdzone przez klientów.

Z kolei porównując dostępne propozycje pożyczki dla studenta, zwracaj uwagę na wysokość RRSO – im niższe tym lepiej dla Ciebie, bo zapłacisz mniej. Sprawdzaj też kwestie kosztów dodatkowych – takich jak prowizje i inne opłaty, np. za uruchomienie pożyczki.

Pamiętaj, branie kredytu czy pożyczki to poważna decyzja finansowa. Dlatego trzeba ją dobrze przemyśleć. Na pewno to nie jest sposób na spłatę wcześniejszych kredytów, bo stąd już tylko prosta droga do popadnięcia w spiralę zadłużenia.

Podsumowując, szybka pożyczka dla studenta będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, w sytuacji gdy:
• zaskoczyły Cię niespodziewane wydatki i potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki,
• masz pewność, że jesteś w stanie oddać pożyczone środki w terminie,
• brakuje Ci gotówki, ale wiesz, że możesz podjąć dodatkową pracę lub po wypłacie będziesz w stanie zwrócić pożyczkodawcy pożyczoną kwotę.

Darmowa pożyczka dla studenta?

Aby jak najlepiej pod względem ewentualnych kosztów pożyczkowych, wyjść na zewnętrznym finansowaniu, warto sprawdzić, które firmy oferują pierwszą pożyczkę za darmo. Zebraliśmy takie dane w jednym miejscu, więc możesz zweryfikować to, korzystając z naszego Rankingu darmowych pożyczek.
Pierwsza pożyczka za 0 zł to dość popularny zabieg stosowany przez firmy pożyczkowe. Ma on na celu zachęcenie potencjalnych klientów do skorzystania z oferty promocyjnej, w myśl zasady, że jak raz ktoś skorzysta, to potem w razie potrzeby znów wróci do danego pożyczkodawcy – tym razem po płatną pożyczkę. Dlatego warto skorzystać z takich ofert, bo oddajesz tyle, ile pożyczasz. RRSO wynosi 0%, więc jeśli zwrócisz kwotę pożyczki w ustalonym terminie (najczęściej 30 dni lub 45 dni), to nie zapłacisz dodatkowych odsetek, ani prowizji.
Pierwsza darmowa pożyczka będzie dobrą opcją, jeśli pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki lub znalazłeś się w nagłej potrzebie. Zazwyczaj możesz pożyczyć za darmo do 1 000 zł na krótki czas. Warto korzystać z ofert pierwszych darmowych pożyczek, ponieważ standardowo koszt każdego pożyczonego 1 000 zł, to ok. 200 zł miesięcznie. Wybierając ofertę darmowej pożyczki nie płacić prowizji, ani nie ponosisz kosztów odsetek.

Kto może ubiegać się o pożyczkę dla studenta?

Firmy pożyczkowe nieco łagodniej niż banki podchodzą do kwestii pożyczania pieniędzy. Jednak to nie znaczy, że w ogóle nie sprawdzają przyszłych pożyczkobiorców. W zależności od firmy, stosowane są różne procedury weryfikacji informacji kredytowej klienta. Jednak tym, co łączy wszystkie firmy, to fakt, że zawsze wymagają konkretnych rzeczy.
Aby ubiegać się o pożyczkę, student musi posiadać:
• ważny dowód osobisty,
• polski adres zamieszkania,
• konto w banku,
• numer telefonu,
• adres e-mail (jeśli chcesz wziąć pożyczkę online).
• mieć skończone 18, 19, 20 lub więcej lat – w zależności od progu wiekowego ustalonego przez daną firmę.

Zdarza się, że niektóre firmy wymagają od osób chcących pożyczyć pieniądze, przedstawienia dokumentów potwierdzających uzyskiwanie zadeklarowanych miesięcznych dochodów – zazwyczaj wystarczy okazać wyciągi z konta bankowego. Jeśli jednak nie uzyskujesz żadnych dochodów, choćby z pracy dodatkowej, musisz szukać pożyczek bez weryfikowania źródła dochodu. Jednak uważaj, zazwyczaj są one o wiele mniej korzystne dla pożyczkobiorców.

W sytuacji, gdy Twoja zdolność kredytowa nie jest najlepsza lub w ogóle jej brak – nadal masz szansę otrzymać pożyczkę. Jest jedno ale – firma pożyczkowa może zaoferować Ci np. niższą kwotę finansowania, niż wskazana przez Ciebie we wniosku. Pożyczkodawca będzie chciał sprawdzić, czy możesz przedstawić jakieś w miarę regularne wpływy na konto, np. z tytułu wynagrodzenia za umowę o pracę, dzieło lub zlecenie. Pod uwagę będzie brał również przychody z tytułu alimentów od rodzica, a także ze stypendium naukowego lub socjalnego wypłacanego przez miasto lub uczelnię.

Plusy i minusy pożyczek dla studentów?

Wiemy, kto może ubiegać się o pożyczkę dla studentów i na co zwracać uwagę przy wyborze oferty. Czas podsumować, jakie są zalety i wady takich pożyczek. Do tych pierwszy można zaliczyć fakt, że całkiem łatwo można je otrzymać – na pewno o wiele łatwiej niż kredyty bankowe. Dodatkowo, student może korzystać zarówno z chwilówek, jak i pożyczek ratalnych, ponieważ firmy pożyczkowe raczej chętnie przyznają finansowanie zarówno krótko- , jak i długoterminowe. Poza tym o pożyczki można w wygodny i łatwy sposób wnioskować online. Nie wychodząc z domu możesz więc uzyskać w kilkanaście minut potrzebne środki, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli sam się utrzymujesz, np. z pracy dodatkowej, bez problemu uzyskasz pożyczkę online. Wnioskowanie jest proste, a wymagania formalne są niewielkie.

Jeżeli chodzi o minusy pożyczek dla studenta, to są to na pewno koszty takiego finansowania. Jeżeli nie możesz skorzystać z promocyjnej pierwszej darmowej pożyczki, zawsze musisz liczyć się z kosztami, jak oprocentowanie, prowizja za udzielenie pożyczki czy inne dodatkowe opłaty. Dodatkowo, w przypadku braku płatności na czas, koszty jeszcze wzrastają i to czasami naprawdę wysoko, dlatego nie należy doprowadzać do takich sytuacji. Gdy jednak wiesz, że nie uda Ci się spłacić pożyczki na czas, zawsze warto zadzwonić do pożyczkodawcy, w celu ustalenie możliwości wyjścia z tej sytuacji.
Pożyczkodawcy zazwyczaj stosują też wyższe RRSO – jednak nie zawsze jest to standardem, dlatego warto porównywać oferty.
Oprócz tego, jak w przypadku każdego finansowania zewnętrznego, wyższą kwotę możesz uzyskać wtedy, gdy sam uzyskujesz wyższe dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę. Niektóre firmy pożyczkowe sprawdzają również, czy potencjalny pożyczkobiorca nie widnieje w bazach dłużników.


Jak wiadomo, pożyczanie pieniędzy zazwyczaj wiąże się z kosztami i ryzykiem, że nie uda nam się spłacić rat na czas. Dlatego zawsze przed wzięciem dodatkowego finansowania należy przeanalizować oferty i zastanowić się, czy faktycznie konieczne jest zaciąganie nowych zobowiązań. Pożyczki dla studentów, jak każda forma zewnętrznego finansowania, mają swoje plusy i minusy, dlatego warto brać je z głową. A czy Ty jako student korzystałeś już z pożyczki online?

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Dług Polski – kto jest największym posiadaczem naszego zadłużenia?

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca 2021 r. wyniosło...

więcej

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka w 15 minut bez zaświadczeń – kto i gdzie może uzyskać?

Szybka pożyczka bez zaświadczeń w 15 minut na Twoim...

więcej

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Pożyczki na 60 dni – gdzie znajdziesz szybkie i tanie chwilówki na 2 miesiące?

Chcesz skorzystać z chwilówki, ale zależy Ci, aby okres...

więcej

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Pożyczki w weekend – czyli gdzie można dostać dodatkowe finansowanie w sobotę i niedzielę?
Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.