Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Ile zarabia dietetyk?

Obecnie coraz częściej dbamy o swój wygląd zewnętrzny, smukłą sylwetkę oraz dobre samopoczucie. W tym celu korzystamy m.in. z porad i wiedzy dietetyków. Wizyty w poradni są jednak dość kosztowne, co jest nieadekwatne do zarobków dietetyków, którzy średnio otrzymują miesięcznie 2 118 zł netto. To dużo? Ile i za co zarabia dietetyk?
Ile zarabia dietetyk?

Nie tylko Ania Lewandowska czy Ewa Chodakowska nieustannie się bogacą, doradzając innym w kwestiach zdrowego stylu życia. Dziedzina dietetyki przeżywa obecnie swój rozkwit. Bycie fit jest trendy, co jest naprawdę dobrą wiadomością!

Jednak należy pamiętać, że to nie tylko ćwiczenia, ale przede wszystkim zdrowa i zbalansowana dieta przygotowana specjalnie dla Ciebie. Każdy organim jest inny i nie każdemu będzie służył ten sam produkt. Aby jak najlapiej dobrać posiłki potrzebujsz specjalisty, który przed sporządzeniem jadłospisu sprawdzi, jakich witamin i składników odżywczych Ci brakuje.

Aby mądrze rozpocząć zdrowy styl życia i przygotować zbalansowaną dietę, udaj się do dietetyka. Ile kosztuje wizyta w jego gabinecie? 

Jakie są obowiązki dietetyka?

Do jego głównych obowiązków należy dokładne opracowanie i przygotowanie indywidualnego dziennego jadłospisu i receptur potraw dla konkretnej osoby, przeprowadzanie programów zdrowego żywienia, układanie diet i planu żywienia w chorobach oraz badanie produktów żywnościowych pod względem składu i wartości odżywczych.

Dietetycy pomagają swoim pacjentom schudnąć lub wyleczyć się z dolegliwości i chorób za pomocą diety. Doskonale znają biologię i chemię, bo najczęściej kończą studia z dietetyki lub pokrewnych kierunków dotyczących żywności.

Od czego zależą zarobki dietetyków?

Na to, ile zarabia dietetyk, wpływa wiele czynników, m.in. takie jak:

 • wykształcenie,
 • staż pracy,
 • miejsce zatrudnienia,
 • oferta gabinetu,
 • wielkość i prestiż firmy.

Decydującym czynnikiem zarobków dietetyka jest jednak charakter placówki. Osoba pracująca w publicznej placówce zdrowia nie ma szans na tak wysoką pensję, jak osoba, która pracuje w firmie prywatnej. Często więc musi dodatkowo dorabiać do pensji.

Gdzie może pracować dietetyk?

Dietetyk nie musi zajmować stanowiska w szpitalu bądź przychodni, może również pracować w klubie fitness, restauracji lub firmie cateringowej. Osoba przygotowująca plan posiłków może posiadać także swoją działalność gospodarczą i prowadzić własny gabinet. Często dietatycy umożliwiają konsulatcje przez internet.

Pamiętaj jednak, że aby przygotować dietę dopasowaną do Twoich potrzeb, dietetyk powinien zobaczyć wyniki Twoich badań. W ten sposób sprawdzi, jakie składniki powienien wprowadzić, a jakie ograniczyć. 

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Cena wizyty u dietetyka w prywatnym gabinecie wynosi ok. 100–150 zł. Nie jest w nią jednak wliczone ustalenie indywidualnego jadłospisu, którego koszt to min. 200 zł (menu na tydzień).Kompleksowa obsługa klienta składa się z ok. 5 wizyt. Wszystko po to, by stale kontrolować zdrowie i wagę oraz przygotowywać kolejne etapy programu zdrowego żywienia. 

Koszt wizyty u dietetyka może również różnić się w zależności od miasta. Zanim zdecydujesz się na wizytę u specjalisty, sprawdź w internecie lub popytaj znajomych, gdzie najlepiej się wybrać.

Ile zarabiają dietetycy?

Sytuacja ekonomiczna dietetyków wcale nie wygląda kolorowo. Analizując dane na portalu wynagrodzenia.pl, widzimy, że średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 2 605 zł brutto, czyli 2 118 zł netto. Dietetycy w Polsce zarabiają najczęściej od 2 200 zł brutto do 3 500 zł brutto. Kwota netto wynosi od 1 778 do 2 850 zł. Zarobki te są bardzo podobne do pensji nauczycieli.

Konsultując się z dietetykiem pracującym w prywatnej klinice w Warszawie, dowiedziałam się, że jego miesięczne zarobki wynoszą ok. 8 000 zł netto, lecz oferta rozbudowana jest o udzielanie porad online oraz organizację warsztatów. Niełatwo jest więc porównać zarobki osób na tym stanowisku ze względu na różne formy i miejsca zatrudnienia.

wykres zarobków dietetyków w 2017 roku

źródło: dietetycy.org.pl

Jakie świadczenia pozapłacowe otrzymują dietetycy?

Osoby pracujące w tej branży często mogą liczyć na;

 • służbowego laptopa,
 • telefon komórkowy,
 • karnety sportowe
 • możliwość pracy zdalnej (w przypadku porad internetowych czy układania jadłospisów).

Zdarza się również, że dietetycy zatrudnieni w prywatnych firmach włączeni są do systemów premiowych, np. w zamian za zdobycie nowych klientów czy sprzedanie danej oferty.

Mimo wysokich cen, jakie nieraz musimy płacić za porady dietetykowi, jego zarobki wcale nie są wysokie, szczególnie porównując je do kosztów życia w dużych miastach. Wszystko zależy jednak od tego, czy jest on zatrudniony w publicznej placówce opieki zdrowotnej czy w prywatnej firmie lub klinice.

Mając odpowiednią wiedzę i predyspozycje, warto pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wówczas na stanowisku dietetyka można zarobić o wiele więcej niż w państwowej placówce.

Czy ten artykuł był pomocny?
 1. Moim zdaniem nie powinniśmy się oburzać, widząc stawki dietetyków. Często są one efektem ukończenia wielu lat edukacji, dodatkowych szkoleń i kursów, nie mówiąc już o kosztach związanych z prowadzeniem działalności i wynajęcia gabinetu, powinna też być poparta solidną wiedzą i doświadczeniem. Ja trafiłam na korzystną ofertę, ale pamiętaj, zanim zdecydujesz się na podjęcie współpracy, koniecznie sprawdź informacje na temat osoby, której powierzasz swoje zdrowie.
  Pozdrawiam!

  • Hej Klara!

   Oczywiście – masz rację. Zawsze warto sprawdzić poziom wiedzy i wykształcenie osoby, w której ręce chcemy się oddać. To bardzo dobre podejście!

   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *