Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC nie drożeje już tak jak kiedyś. W ostatnim czasie stawki ustabilizowały się. Najtańsze OC uzależnione jest jednak od wielu rzeczy. Sprawdziliśmy od jakich.
Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC samochodu?

Tańsze OC

Okazuje się, że ceny ubezpieczeń OC w ostatnich latach spadają. Na początku tego roku za polisę OC trzeba było średnio płacić ok. 580-590 złotych, z kolei rok wcześniej było to o 50 złotych więcej. Powodem niższych stawek ubezpieczenia były m.in. zmiany w regulacjach, które dotknęły branżę ubezpieczeniową. Zmiany dotknęły też samych kierowców, bowiem nie musisz już przy sobie posiadać dowodu rejestracyjnego samochodu, czy polisy OC. Policja może sama sobie sprawdzić potrzebne dane. Stawka ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Na jej wysokość wpływa przede wszystkim to, w jaki sposób jeździsz. Jeśli już długo posiadasz OC i możesz pochwalić się bezkolizyjną jazdą, możesz liczyć nawet na zniżkę w wysokości 60 proc. Warto pamiętać, że lata bezszkodowej jazdy sumują się u poszczególnych ubezpieczycieli – nie należy zatem obawiać się, że zmiana firmy ubezpieczeniowej spowoduje utratę stażu. System działa też w drugą stronę. Spowodowanie szkody automatycznie przekłada się na utratę zniżki. Na cenę polisy OC wpływa również sama marka i model pojazdu, którym się poruszamy, rok jego produkcji, a także pojemność silnika. W ocenie ryzyka ubezpieczeniowego brany jest także pod uwagę wiek kierowcy. Najmłodsi kierowcy, z najmniejszym doświadczeniem muszą liczyć się z wyższymi stawkami ubezpieczenia OC niż ich starsi koledzy. Dostępne dane wskazują, że w tym przypadku opłata może być nawet o 180 proc. wyższa.

Najtańsze ubezpieczenie OC – sposoby

Najniższa stawka OC to dziś cel wielu kierowców. Okazuje się, że istnieje kilka czynników, które mogą spowodować, że będziemy płacić mniej. Powyżej wspomnieliśmy, od czego jest uzależniona wysokość polisy. Owe sposoby są bezpośrednio związane właśnie z tymi czynnikami.

• współwłasność samochodu

To rozwiązanie jest bardzo często wykorzystywane przez młodych kierowców, którzy nie posiadają jeszcze odpowiednich zniżek OC. Model ten działa w dwie strony. Rodzic albo inny doświadczony kierowca, kupując nowy samochód dopisuje młodszą osobę, jako współwłaściciela pojazdu. Ten mimo tego, że sam niekoniecznie musi nim jeździć, w oczach ubezpieczyciela zdobywa potrzebne bezkolizyjne lata posiadania samochodu. W drugą stronę wygląda to tak, że młody kierowca, kupując swój pierwszy samochód, dopisuje jako współwłaściciela osobę doświadczoną, posiadającą zniżki. Wówczas stawka OC jest niższa.

• samochód

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stawka polisy OC jest uzależniona od marki samochodu. Ubezpieczyciel będzie żądał więcej pieniędzy w przypadku, jeśli będziesz chciał objąć polisą samochód o dużej pojemności silnika. Znaczenie ma także wiek samochodu. Nowe auta uznawane są za bezpieczniejsze i mniej awaryjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu stawki OC, patrzą również na samą markę samochodu. Czeska Skoda będzie o wiele tańsza, niż japońskie Subaru

• OC w pakiecie z AC

Wysokość samego ubezpieczenia OC można często zmniejszyć korzystając z oferowanych przez ubezpieczycieli rabatów i pakietów. Duże towarzystwa oferują np. ubezpieczenie domu wraz z samochodem. Niektórzy oferują jednocześnie kompleksową usługę – OC i AC.

• miejsce rejestracji auta

Stawka OC uzależniona jest również od samego miejsca, w którym zarejestrujesz auto. Ten fortel jest często wykorzystywany przez osoby, które przywędrowały do większych miast, ale zameldowane są jeszcze w domu rodzinnym. W oczach ubezpieczyciela obraz przedstawia się w ten sposób, że im większe miasto, tym większy ruch, a zatem większe ryzyko kolizji. Mniejsza miejscowość uznawana jest za bezpieczniejszą.

• dobór oferty

Warto sprawdzać i porównywać oferty ubezpieczycieli. W internecie jest cała masa porównywarek ubezpieczeniowych, w których wpisując swoje dane, można sprawdzić, która firma ma dla nas najlepszą ofertę. Na dodatek sam zakup polisy OC w sieci jest tańszy niż u tradycyjnego brokera.

• miejsce parkowania

Ten element ma szczególne znaczenie przy korzystaniu z pakietu OC-AC. Chodzi bowiem o to, że parkowanie w nocy na ulicy pod blokiem dla ubezpieczyciela niesie ze sobą dodatkowe ryzyko, które odbije się na wyższej cenie. Jeśli masz własny garaż, czy miejsce na parkingu podziemnym  – zapłacisz trochę mniej.

Ubezpieczenie OC – kary i statystyki

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. W skrócie ma ono zabezpieczyć interesy osób trzecich w przypadku spowodowania wypadku, czy kolizji drogowej. Mówiąc wprost – OC ma pokryć szkody. Za brak OC są przewidziane kary. Z najnowszych dostępnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto (w 2018 r. wynosiło ono 2.100 zł) od rodzaju pojazdu (w przypadku OC komunikacyjnego)  rodzaju ubezpieczenia, a także samego okresu poruszania się bez OC. W 2018 roku wysokość opłat za brak ubezpieczenia wynosiła 4200 zł w przypadku przekroczenia 14 dni od daty wygaśnięcia poprzedniego ubezpieczenia. W przypadku zagapienia się kara wynosiła 840 zł (do trzech dni).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wskazuje, że ryzyko spowodowania wypadku z rannymi jest czterokrotnie wyższe w przypadku osoby nieubezpieczonej. Odsetek ten wynosi 1/125 kierowców, podczas gdy w przypadku osób posiadających OC – 1/510 kierujących. Warto przy tym zaznaczyć, że Komenda Główna Policji wskazuje, że w 2018 roku do jednostek Policji zgłoszono 436 414 kolizji drogowych, co oznacza wzrost o 7,3 proc.

Powiązane artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając produkt bankowy? Jak poradzić sobie w stresowych sytuacjach związanych z finansami osobistymi? Jak oszczędzać? Odpowiemy na każde pytanie dotyczące finansów i bankowości!
Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

Geoarbitraż po polsku: gdzie pracować, a gdzie żyć

A gdyby tak wyjechać do ciepłych krajów i tam...

więcej

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Pożyczka dla zadłużonych – gdzie pożyczyć bez weryfikacji w BIK i KRD lub bez gwaranta?

Osoby borykające się z problemami finansowymi mają trudności w...

więcej

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Pożyczki dla emerytów – czy istnieją oferty bez ograniczeń wiekowych?

Średnia emerytura w Polsce po waloryzacji w marcu 2021...

więcej

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy – czy oznacza umorzenie kredytu?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza, że kredyt zostaje automatycznie umorzony....

więcej

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Kredyt bez zgody współmałżonka – do jakiej kwoty można wziąć?

Jak pokazują badania, wielu Polaków nie mówi swoim partnerom...

więcej

Co to jest Amazon Prime Day 2021 i kto może skorzystać z promocji?
Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Pożyczka bez baz – gdzie można dostać?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale niestety masz inne zadłużenia i...

więcej

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Podatek od pożyczki prywatnej – kiedy trzeba zapłacić PCC?

Potrzebujesz gotówki, ale nie chcesz lub nie możesz ubiegać...

więcej

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

Które marki produktów spożywczych są w polskich rękach?

W czasach pandemii, gdy polska gospodarka ma się nie...

więcej

Jak szybko zarobić pieniądze?

Jak szybko zarobić pieniądze?

Wypłata dopiero za kilkanaście dni, a Ty potrzebujesz pilnie...

więcej

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Ile musisz pracować, by spłacić swój kredyt hipoteczny?

Wybierasz własne mieszkanie, zazwyczaj zaciągasz na nie kredyt hipoteczny...

więcej

Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pożyczka dla studenta – kiedy i kto może z niej skorzystać

Pójście na studia wiąże się z niemałymi wydatkami. Opłata...

więcej

Jakie mieszkanie można kupić za pół miliona złotych w największych miastach w Polsce?
Jakie są limity przelewów w bankach i jak je zmienić?

Jakie są limity przelewów w bankach i jak je zmienić?

Chcesz wykonać przelew na większą kwotę i okazuje się,...

więcej

Podsumowanie 2020 roku: jaki był to rok z perspektywy finansowej?

Podsumowanie 2020 roku: jaki był to rok z perspektywy finansowej?

Koniec roku to czas podsumowań. 2020 był rokiem, który...

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.