Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019: Gdańsk – wysoka jakość i… wysokie ceny

Najlepsze wyniki Gdańsk zanotował w tych zestawieniach, które świadczą o wysokiej jakości życia w mieście. Dobry wynik w ogólnej klasyfikacji rankingu przyćmiewają jednak wysokie ceny nieruchomości i stosunkowo słaba dostępność placówek publicznej edukacji.
Nadmorski zespół żłobków
Zarówno Gdańsk, jak i całe Trójmiasto to miejsca, gdzie zarabia się niemal najwięcej w całym kraju. Wyższą pensję otrzymamy jedynie w Warszawie. W ślad za tym idzie poziom życia mierzony takimi wskaźnikami, jak np. czystość powietrza czy niskie opłaty za wejściówki do instytucji kultury i rekreacji – w obydwu tych zestawieniach Gdańsk jest bezkonkurencyjny.
Ceny biletów do kina czy na basen można dodatkowo obniżyć w przypadku posiadania minimum trójki dzieci – Gdańsk, jak większość polskich miast, wspiera program Karty Dużej Rodziny. Miasto dołożyło jednak od siebie dodatkowe świadczenie w postaci Gdańskiego Zespołu Żłobków: rodziny wielodzietne mogą liczyć na ulgi przy korzystaniu ze żłobków współpracujących w tej kwestii z magistratem. Młodzi gdańszczanie posiadający KDR uprawnieni są również do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej.
Relatywnie niskie w porównaniu do reszty Polski są także koszty usług edukacyjnych. Gdańsk zajmuje trzecią pozycję w kraju pod względem atrakcyjności cenników prywatnych przedszkoli i szkół podstawowych. Niedrogie są też korepetycje, których ceny sytuują się na poziomie tylko trochę wyższym niż w Białymstoku, najtańszym pod tym względem mieście. Warto jednak pamiętać, że na Podlasiu średnie zarobki są jednak o wiele niższe.
Najdroższe mieszkania w Polsce?
Gdańsk najwięcej punktów traci w zestawieniu średnich cen kupna i najmu mieszkań. Pod tym względem pomorska metropolia jest, zaraz po Warszawie, najdroższym miastem Polski. Za metr kwadratowy trzeba tu zapłacić ok. 8,9 tys. zł. Nie lepiej jest w przypadku rynku najmu: również w tej kategorii gdańskie ceny ustępują tylko tym stołecznym.
Sporo punktów Gdańsk stracił również ze względu na słabą dostępność publicznej, a więc bezpłatnej, edukacji. O miejsce w państwowym przedszkolu jest trudno: w przeliczeniu na liczbę mieszkańców gorzej od Gdańska wypada tylko Bydgoszcz. Podobnie jest z podstawówkami – tu również Gdańsk zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. O wiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku publicznych żłobków, których w mieście jest wiele, dając Gdańskowi czwartą lokatę wśród innych miast.
Zaskoczeniem może być również dość wysoka stopa bezrobocia. Mimo że jest ona o 1 punkt procentowy niższa od krajowej średniej, to jednak lokuje Gdańsk w środku tabeli. Do tego dodajmy też spore koszty komunikacji publicznej, które mogą być jednak znacznie zmniejszone w przypadku posiadania wspomnianej Karty Dużej Rodziny.