Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019: Warszawa na 1. miejscu!

Warszawa wygrywa ranking miast przyjaznym rodzinom – zaważyła na tym przede wszystkim rozbudowana sieć publicznej edukacji oraz wysokie pensje. Choć w porównaniu do reszty kraju można tu sporo zarobić, domowy budżet skutecznie uszczuplą wysokie ceny.
Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019: Warszawa na 1. miejscu!

Wysokie koszty życia nie przeszkodziły Warszawie zająć pierwszego miejsca w naszym rankingu. Swoim otwartym rynkiem pracy oraz rozbudowaną siecią publicznej edukacji stolica każdego roku zachęca do przeprowadzki setki młodych rodziców z dziećmi. Mimo zdobycia zwycięskiego tytułu Warszawa nie jest jednak miastem pozbawionym wad – należą do nich przede wszystkim wysokie koszty życia oraz… zanieczyszczone powietrze. 

Najwyższe pensje i rozbudowane zaplecze edukacyjne

Warszawa przyciąga przede wszystkim perspektywą wysokich zarobków. Wypłaty są tutaj zdecydowanie najlepsze spośród wszystkich badanych przez nas miast: kwota 6 059 zł brutto to prawie 1 000 zł więcej od krajowej średniej. Do tego dochodzi niskie bezrobocie. W Warszawie o pracę łatwo, a miasto może się pochwalić jednym z najwyższych w kraju poziomów zatrudnienia. Pod tym względem lepiej jest tylko w Poznaniu

Z punktu widzenia rodziców najważniejsza będzie jednak dostępność publicznych placówek edukacyjnych. Państwowe żłobki (łącznie 65), przedszkola (352) i szkoły podstawowe (252) w Warszawie tworzą największe zaplecze edukacyjne w kraju. W naszym rankingu liczbę placówek w każdym z miast porównujemy jednak z liczbą jego mieszkańców. Po przeliczeniu w rankingu dostępności publicznej edukacji stolica zajmuje 2. miejsce.  

Na plus trzeba zaliczyć statystycznie wysoki poziom bezpieczeństwa. Spośród mieszkańców największych miast to właśnie warszawiacy najczęściej deklarują, że w swojej okolicy czują się bezpiecznie. Miasto cechuje też znaczna otwartość na nowych przybyszów (mierzona przede wszystkim liczbą wydawanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę). Problemem może być stosunkowo niski odsetek wykrywalności przestępstw (nieco ponad 45 proc.), ale jest to zrozumiałe w przypadku tak dużego miasta. 

infografika prezentująca dane o Warszawie

Co pochłania zarobki w stolicy?

Wysokie zarobki w mieście najczęściej oznaczają wysokie ceny – Warszawa jest tego najlepszym przykładem. Horrendalne ceny transakcyjne powierzchni mieszkalnych idą w parze z najwyższymi w Polsce kosztami wynajmu. Miesięcznie za wynajęcie średniej wielkości lokalu (38-60 mkw.) zapłacimy około 2 900 zł. Jeszcze więcej zapłacą ci rodzice, którzy zdecydują się na zakup mieszkania. Podczas gdy przeciętna cena za metr kwadratowy w innych miastach rankingu to ok. 6,9 tys. zł, w Warszawie sięga ona aż 10,2 tys. zł!

Do tego dochodzą najwyższe w kraju czesne w prywatnych placówkach edukacyjnych. Niezależnie od tego, czy mówimy tu o przedszkolach, podstawówkach czy szkołach językowych, w każdej z nich ceny będą średnio o kilkaset złotych wyższe niż w pozostałych badanych miastach. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że miasto zapewnia dopłaty („bony”) do żłobków w wysokości 400 zł –  są one jednak obwarowane szeregiem dodatkowych warunków. 

Zaskoczeniem nie powinny być też wysokie koszty rozrywki. Średnie ceny biletów nie są jednak najwyższe w kraju – w tej kategorii stolica oddaje niechlubną palmę pierwszeństwa Wrocławiowi, który swój wynik zawdzięcza przede wszystkim drogim wejściówkom do miejskiego zoo. Gdy jednak wyłączymy z klasyfikacji wrocławskie zwierzęta, okaże się, że również pod tym względem najdroższa będzie Warszawa. Miasto zapewnia jednak młodym szereg różnych zniżek na bilety do muzeów i kin; ulgi dotyczą przede wszystkim posiadaczy Karty Młodego Warszawiaka.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *