Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Ubezpieczenie szkolne dla dziecka – wybór i rodzaje. Czy można samemu wybrać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dziecka to kluczowe świadczenie, które ma umożliwić rodzicom uzyskanie odszkodowania w sytuacji, gdy dziecku stanie się coś niedobrego. Wbrew pozorom nie każde ubezpieczenie jest w stanie to zagwarantować. Z czego to wynika?
Ubezpieczenie szkolne dla dziecka – wybór i rodzaje. Czy można samemu wybrać ubezpieczenie?

Najczęściej rodzice ubezpieczają dzieci, wybierając ubezpieczenie proponowane przez dyrektora szkoły lub wychowawcę. Wiele osób nie ma świadomości tego, że wybór ubezpieczenia jest dobrowolny. Zawsze warto dowiedzieć się, co obejmuje dana polisa ubezpieczeniowa dla dziecka, którą proponuje szkoła, a jeśli jest niewystarczająca, samemu wybrać optymalne ubezpieczenie ukochanej pociechy.

Czym jest ubezpieczenie szkolne dla dziecka i czy jest obligatoryjne?

Ubezpieczenie szkolne dla dziecka, potocznie zwane też ubezpieczeniem dziecka w szkole, a formalnie ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (w skrócie ubezpieczenie NNW) to specjalny rodzaj świadczenia skierowany do podopiecznych, którzy nie ukończyli 18 r.ż. Zanim zajdzie potrzeba wykupienia polisy dla dziecka, rodzice powinni się zatroszczyć o ubezpieczenie noworodka. Po urodzeniu należy zgłosić dziecko do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Przedszkolaki z kolei również ubezpieczone są poprzez ubezpieczenie NNW, wbrew powszechnej nazwie (ubezpieczenie szkolne), sugerującej, że to świadczenie jest przypisane wyłącznie dzieciom w wieku szkolnym.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? Najbardziej uniwersalna i zawsze prawidłowa odpowiedź na pytanie brzmi: to zależy. Przede wszystkim zapewnia ono uzyskanie odszkodowania w sytuacji, gdy dziecko ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. To jednak, co konkretnie kryje się pod nazwą „nieszczęśliwy wypadek”, zależy już od indywidualnej oferty ubezpieczenia.

Warto przypomnieć, że szkolne ubezpieczenie dziecka nie jest obligatoryjne. Aby uczynić proces prostszym i szybszym, dyrektorzy lub wychowawcy w szkole często po prostu informują rodziców o konieczności przyszykowania dodatkowych pieniędzy na zakup ubezpieczenia. Szkoła pełni funkcję pośredniczącą pomiędzy dzieckiem obejmowanym polisą a ubezpieczycielem. Większość rodziców po informacji wychowawcy wykupuje świadczenie, nie zagłębiając się w szczegóły. To poważny błąd, ponieważ ubezpieczenia mogą się od siebie różnić…

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne dla dziecka? Kluczowy wybór ubezpieczyciela

Zwykle ubezpieczenie szkolne działa przez cały rok, także w okresie wakacji, a nawet podczas pobytu dziecka za granicą. Zawsze obejmuje najgorsze, czyli śmierć dziecka. W większości wypadków zapewnia odszkodowanie w razie wypadku, urazu lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Oferty ubezpieczycieli różnią się jednak, dlatego tak istotne jest poproszenie dyrektora szkoły o przedstawienie oferty polisy przed podjęciem decyzji. Na prośbę rodzica dyrektor jest do tego zobowiązany prawnie. Przeglądając ofertę ubezpieczyciela, warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli to, jakie sytuacje objęte są rekompensatą finansową. O ile przewrócenie się dziecka w trakcie zabawy na szkolnym podwórku na skutek wystającego z ziemi elementu budowlanego będzie raczej zawsze akceptowane przez ubezpieczyciela, o tyle inaczej sytuacja może wyglądać np. z zatruciem pokarmowym. Pobyt dziecka w szpitalu to kolejna sytuacja, która może nie być objęta ubezpieczeniem oferowanym przez firmy współpracujące ze szkołami.

Warto również zdać sobie sprawę, że polisy proponowane przez szkoły zwykle nie gwarantują wysokich odszkodowań. Wynika to z niskich stawek (kilkadziesiąt złotych rocznie), których kwoty są tak dopasowane, aby każdy rodzic mógł sobie pozwolić na ich opłacenie. Pragnąc zapewnić dziecku optymalne ubezpieczenie, warto samemu przejrzeć i porównać ze sobą oferty ubezpieczeń szkolnych NNW.

fot., pan xiaozhen, Unsplash
Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *