Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Jak chronić bezpieczeństwa CVV/ CVC na karcie?

Zastanawiasz się, czy swoją kartą możesz płacić w internecie? Jeśli Twoja karta ma kod CVV/ CVC, to śmiało! Co to takiego? Gdzie go szukać? I czy to bezpieczne? Wyjaśniamy!
Jak chronić bezpieczeństwa CVV/ CVC na karcie?

Zakupy przez internet są coraz popularniejsze, a większość kart płatniczych w Polsce i na świecie jest dostosowana do płatności online. Jeśli jednak do tej pory nie płaciłeś kartą w sieci, to może Cię zaskoczyć prośba o podanie kodu CVV/ CVC. Co to za kod? Do czego służy? Jak go używać i czego z nim nie robić? Przeczytaj koniecznie!

Co to jest kod bezpieczeństwa CVV/ CVC?

CVC to – mówiąc najprościej – kod autoryzacyjny karty, nazywany też kodem bezpieczeństwa. Nadrukowywany jest na większości kart płatniczych, zarówno debetowych, jaki i kredytowych.

W jakim celu? To rozwiązanie, które ma zapobiegać posługiwaniu się skradzionymi numerami kart w przypadku transakcji card not present – czyli takich, kiedy nie okazuje się karty sprzedawcy, więc nie jest on w stanie stwierdzić, czy jest się jej faktycznym posiadaczem. Jeśli kupujesz coś online, czyli bez okazywania karty, wpisujesz swoje imię i nazwisko, numer karty, datę ważności i kod CVC – jeśli podajesz poprawny, to jest to niejako potwierdzeniem, że masz ją fizycznie. Oczywiście, wszystkie wprowadzone dane są bezpieczne, ponieważ informacje są przesyłane za pośrednictwem bezpiecznych połączeń SSL.

Kod CVC (ang. Card Verification Code) może być też zamiennie nazywany kodem CVV (ang. Card Verification Value), CID (ang. Card Identification) – wszystko zależy od tego, jakiej rodzaju karty używasz:

 • karty płatnicze Visa – Card Verification Value (CVV),
 • karty płatnicze MasterCard – Card Validation Code (CVC2),
 • karty płatnicze American Express – Card ID (CID).

Wszystkie te nazwy odnoszą się jednak do tego samego kodu – numeru służącego identyfikacji danej karty kredytowej lub płatniczej.

 

Gdzie szukać kodu bezpieczeństwa karty?

Kod bezpieczeństwa Twojej karty zapisany jest tylko w dwóch miejscach: w systemie informatycznym banku oraz na Twojej karcie. Gdzie dokładnie? Jeśli masz:

 • kartę Visa, to trzycyfrowy kod CVV znajdziesz na odwrocie swojej karty, za polem przeznaczonym na podpis,

VISA kod CVV

 • kartę MasterCard, to trzycyfrowy kod CVC znajdziesz na odwrocie karty, na końcu pola przeznaczonego na podpis,

MasterCard kod CVC

 • kartę American Express, to czterocyfrowy kod CID znajdziesz na przodzie swojej karty, nad jej numerem.

AMAX kod CID

Kod CVC, w odróżnieniu od numeru karty, nie jest zapisywany drukiem wypukłym, nie pojawia się na pokwitowaniach transakcji czy na wydrukach z bankomatu, jest znany tylko Tobie i tak powinno pozostać!

 

Czego nie robić z kodem CVV/ CVC?

Z kodem CVV/CVC powinieneś się obchodzić, jak z PIN-em do karty – czyli z należytym bezpieczeństwem i ostrożnością. Powinien być znany tylko Tobie.

Jeśli płacisz przez internet, to:

 • Nie wpisuj danych karty na niezaufanych stronach.
 • Nie wpisuj ich na stronach, które nie korzystają z bezpiecznych połączeń SSL.
 • Płacąc, korzystaj z usługi 3D Secure, czyli takiej, która poza wpisaniem danych z karty, wymaga jeszcze potwierdzenia jednorazowym kodem wysłanym w SMS-ie lub zalogowaniem się do bankowości internetowej (pisaliśmy o tym w tekście 3D Secure – bezpieczne płatności kartą w sieci?).

lub

 • Płacąc, korzystaj z portfeli płatniczych, w ich przypadku podczas płatności nie trzeba wpisywać danych karty, wystarczy się zalogować do wirtualnego portfela, na którym są one bezpiecznie przechowywane, m.in. Visa Checkout, Masterpass, Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay.
 • Nie wpisuj go nigdzie, na żadnych formularzach czy to hotelowych, czy innych, kod CVC/CVV jest Twoim kodem osobistym, podobnie jak PIN i nikt nie powinien go znać.

Jeśli płacisz w sklepie stacjonarnym:

 • Nie podawaj karty sprzedawcy – jeśli niepostrzeżenie zrobi zdjęcie awersu i rewersu Twojej karty, to będzie mógł próbować się nimi posłużyć w sklepie internetowym, który nie korzysta z usługi 3D Secure.
 • Najlepiej zaklej kod CVV/ CVC taśmą – będzie wtedy niewidoczny dla osób postronnych.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące kodu CVV/ CVC lub w ogóle płatności kartą, to zapytaj o to w komentarzu. A może sam często płacisz kartą w internecie i chciałbyś się z nami podzielić sposobem na bezpieczne transakcje?

Czy ten artykuł był pomocny?
  • Bodzio, czy Twoja karta jest aktywna? Nie straciła terminu ważności? Kontaktowałeś się ze swoim bankiem?

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *