Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Masterpass – co to jest i jak działa?

Jeśli często robisz zakupy w sieci, to nie powinieneś się zastanawiać nad założeniem konta Masterpass. To wygodny i innowacyjny system płatności, tzw. portfel płatniczy, który pozwoli Ci szybko płacić za towary kupione online, bez konieczności wpisywania szczegółów karty. Sprawdź, co to jest i jak korzystać z Masterpass!
Masterpass – co to jest i jak działa?

Masterpass to kolejna metoda szybkich płatności internetowych kartą. Opisywałam już usługę BLIK, Visa Checkout, Apple Pay, Google Pay oraz Garmin Pay. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące systemu Masterpass!

Co to jest Masterpass?

Jest to to portfel elektroniczny (e-wallet) Mastercard, który umożliwia dokonywanie płatności w internecie bez konieczności wpisywania danych karty oraz danych osobowych. Został stworzony w 2013 roku, a w Polsce zawitał rok później, choć początkowo nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem.

Obecnie Masterpass funkcjonuje w ponad 25 krajach na całym świecie, a grono jego użytkowników liczy ok. 40 milionów osób.

Mastercard dba o najwyższą jakość bezpieczeństwa – każda płatność jest weryfikowana hasłem lub PIN-em, dane są ściśle tajne i dostępne tylko dla Ciebie. Wszelkie nieautoryzowane transakcje leżą po stronie usługodawcy – to Mastercard ponosi za nie odpowiedzialność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na ich oficjalną stronę.

Ile kosztuje korzystanie z Masterpass?

Korzystanie z tego rodzaju płatności jest darmowe!

Kto może korzystać z usługi Masterpass?

Możesz zacząć korzystać z usługi Masterpass, jeśli jesteś posiadaczem karty debetowej, kredytowej lub prepaid (przedpłaconej) jednej z poniższych firm:

 • Mastercard,
 • Visa,
 • American Express,
 • Discover,
 • Diners Club,
 • JCB.

Jak widać, nie należy się sugerować nazwą tego portfela – z usługi możesz skorzystać nawet, jeśli nie jesteś właścicielem karty Mastercard. Mogą to być karty od innych dostawców. Zasady te dotyczą zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Gdzie można płacić za pomocą Masterpass?

Płacić możesz wszędzie tam, gdzie w zakładce Płatności znajdziesz logo Masterpass. Obecnie taka forma płatności jest akceptowana w większości polskich sklepów internetowych, jak również w zagranicznych, dzięki czemu nie musisz się ograniczać w zakupach online.

logo MasterPass

Źródło: Intercity.pl

Jak działa Masterpass?

Usługa ta umożliwia dokonywanie szybkich płatności kartą za zakupy w internecie. Wybierając tę opcję zapłaty, nie musisz wpisywać swoich danych osobowych, numeru karty, jej daty ważności oraz kodu CVV/CVC. Wystarczy, że zalogujesz się na konto Masterpass i potwierdzisz zakupy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i robić zakupy bez użycia karty, ograniczając się do kilku kliknięć. Płacić możesz za pomocą urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych. Jedynym warunkiem jest posiadanie karty debetowej lub kredytowej oraz konto Masterpass.

Jak założyć konto Masterpass?

W zależności od tego, w jakiego banku kartę posiadasz, sposób zakładania konta Masterpass może się różnić.

Jeśli jesteś klientem Banku Pekao SA, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowego, Getin Banku, Grupy BSP, eurobanku, Idea Banku, Raiffeisen Polbanku lub Santander Banku Polska, to postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 1. Aktywuj elektroniczny portfel Masterpass za pomocą aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej swojego banku.
 2. Uzupełnij swoje dane osobowe: imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu oraz ustal hasło do logowania.
 3. Wpisz kod wysłany do Ciebie SMS-em weryfikacyjnym.
 4. Dodaj do swojego portfela kartę/ karty, z których będziesz dokonywał płatności oraz nadaj jej/ im mPIN, którym będziesz zatwierdzał transakcje płatnicze online.
 5. Zweryfikuj swoje dane – wykonaj przelew weryfikacyjny na kwotę 2 zł (kwota ta wróci na Twoje konto).

Jeśli nie posiadasz konta oraz karty w jednym z wyżej wymienionych banków, to postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

 1. Załóż darmowe konto w portfelu Masterpass.
 2. Wypełnij formularz, wpisując swoje dane:
  – imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz ustal hasło dostępu.
  Możesz również skorzystać z uPaid Wallet lub mPay Wallet od Mastercard.
 3. Podaj kod SMS w celu weryfikacji.
  Otrzymasz go na numer telefonu podany podczas rejestracji.
 4. Dodaj do portfela swoją kartę płatniczą.
  Podaj jej numer, datę ważności oraz kod CVC/CVV.
 5. Wykonaj przelew weryfikacyjny w celu potwierdzenia danych.

Jak płacić za pomocą Masterpass?

 1. Wybierz sposób płatności Masterpass.
 2. Wpisz swój login i hasło.
 3. Potwierdź płatność mPIN-em lub SMS-em.

Gotowe!

Dodatkowe zniżki

Płacąc przy użyciu tej opcji, możesz skorzystać z wielu zniżek i promocji – i to bardzo atrakcyjnych! Przykładowo, kupując bilet do Multikina zapłacisz za niego tylko 10 zł! Promocja obowiązuje przez cały tydzień na wszystkie filmy 2D – dziennie możesz kupić maksymalnie aż 10 biletów. Kinomaniacy mają powód do radości, bo cena 10 zł za bilet obowiązuje również w sieci Cinema City. Dziennie możesz dokonać 5 pojedynczych lub podwójnych transakcji z użyciem Masterpass. W aktualnych promocjach znajdziesz również m.in. zniżkę w wysokości 15 zł do księgarni internetowej PWN.

Masterpass –  czy warto z tego korzystać?

Masterpass to kolejne świetne rozwiązanie umożliwiające dokonywanie szybkich płatności kartą w internecie. Brak konieczności wpisywania danych karty oraz kodu CVC/CVV to zdecydowany plus. Dzięki temu nie musisz mieć przy sobie karty, by zapłacić za towary lub usługi kupione w internecie.

Czy jesteś użytkownikiem Masterpass? Co sądzisz o tej usłudze? Podziel się ze mną swoją opinią, zostawiając komentarz.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *