Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy
Blog finansowy o oszczędzaniu, wydawaniu i zarabianiu pieniędzy

Konto techniczne w banku – do czego służy i jak działa?

Co to jest konto techniczne i czym różni się od zwykłego rachunku bankowego? Czy zakładanie go jest opłacalne i w jakim celu to się robi? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym tekście.
Konto techniczne w banku – do czego służy i jak działa?

Konto techniczne – co to takiego?

Konto techniczne to rachunek pomocniczy. Jest wykorzystywany do różnych operacji bankowych, m.in. zakładania lokat bankowych, kredytów czy doładowywania kart prepaid. Służy do obsługi innego produktu finansowego, np. kredytu czy lokaty terminowej. Jednak jego funkcjonalność jest ograniczona – możesz na nim wykonać tylko kilka rodzajów operacji bankowych. 

Konto techniczne a konto osobiste – czym się różnią?

Czym różni się konto techniczne od rachunku bankowego, z którego na co dzień korzystasz? Głównym czynnikiem odróżniającym te dwa konta jest sposób ich wykorzystania. 

Popularny ROR służy do obsługi rozliczeń, do przeprowadzania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. W każdym momencie możesz wypłacić z niego środki i swobodnie nimi dysponować. Dodatkowo, za pomocą karty wydanej do rachunku, możesz płacić w punktach handlowych. Masz dostęp do swoich pieniędzy poprzez bankowość internetową i mobilną. Możesz też ustanowić pełnomocnika do konta i przekształcić je na rachunek wspólny.

W przypadku konta technicznego sytuacja jest zupełnie inna. Nie możesz ustanowić pełnomocnika do konta technicznego, a dodatkowo liczba operacji bankowych, które możesz na nim wykonać, jest niewielka. 

Zazwyczaj za pomocą konta technicznego możesz:

  • wykonać przelewy wewnętrzne – z konta technicznego na innych rachunek w tym samym banku,
  • wykonać przelewy zewnętrzne – z konta technicznego na rachunek prowadzony w innym banku,
  • mieć dostęp do historii transakcji,
  • mieć dostęp do salda konta.

Pamiętaj, że w zależności od przeznaczenia konta technicznego, nawet te operacje mogę być dla Ciebie niedostępne. 

Przykładowo, moje konto techniczne do kredytu hipotecznego, umożliwia mi jedynie wgląd do historii transakcji i salda konta, a także umożliwia jego nadpłatę, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Nie mam możliwości wykonywania innych operacji bankowych. 

Konto techniczne a lokata

Zakładając produkt oszczędnościowy, np. lokatę lub konto oszczędnościowe, konieczne jest otwarcie rachunku osobistego w banku lub konta technicznego, aby móc korzystać z tych produktów Dlatego jeśli nie chcesz zakładać kolejnego ROR, rozwiązaniem może być konto techniczne dla lokaty. Na nie będziesz wpłacać środki, które następnie trafią na lokatę. Po zerwaniu lub zakończeniu depozytu, pieniądze znów zostaną przekazane na konto techniczne przypisane do lokaty. Następnie z tego rachunku będziesz mógł je przelać na swój ROR. Tutaj mała uwaga. Przed zawarciem umowy z bankiem, sprawdź opłaty, jakie ewentualnie będziesz musiał ponieść, jeśli będziesz chciał przelać środki z konta technicznego na ROR w innym banku. Może się bowiem okazać, że będą one dość wysokie i lepiej będzie założyć rachunek w banku otwierającym depozyt.

Konto techniczne a kredyt

Z kontem technicznym spotkasz się także przy zaciąganiu kredytu. Służy do spłaty danego zobowiązania – kredytu hipotecznego, gotówkowego, samochodowego itp. Cały mechanizm polega na tym, że na otrzymany numer konta, przelewasz środki na spłatę zobowiązania. Następnie bank w dniu ustalonym w harmonogramie kredytu, pobiera określoną kwotę na jego spłatę.

Konto techniczne a karty prepaid

Konto techniczne służy także do obsługi kart przedpłaconych. Wpłacasz na rachunek techniczny wybraną sumę pieniędzy, w ten sposób zasilając kartę prepaid. Możesz z niej korzystać do sumy, jaką zasiliłeś konto techniczne. Takie „doładowania” możesz robić wielokrotnie. Karta nie jest personalizowana, możesz więc wykorzystać ją jako prezent dla drugiej osoby, albo dać ją dziecku np. na wycieczkę szkolną lub wpłacać tam jego kieszonkowe. Sam ustalasz, ile pieniędzy  przelewasz na konto, jednak w niektórych bankach są limity kwotowe takich doładowań. Z karty przedpłaconej możesz też wypłacić środki w bankomacie lub po złożeniu dyspozycji w banku – warto jednak wcześniej sprawdzić, jakie są opłaty za taką transakcję. Wypłata zazwyczaj będzie dokonana w formie przelewu.

Czy można wypłacić pieniądze z konta technicznego?

Wypłata środków z konta technicznego jest raczej niemożliwa, zwłaszcza jeśli rachunek ten jest powiązany z kredytem hipotecznym. W przypadku omyłkowego przelania środków na konto techniczne, pozostaną one na rachunku. Dopiero przy spłacie kolejnej raty, zostaną pobrane. W takiej sytuacji możesz obniżyć o tę kwotę pieniądze przekazywane na spłatę kolejnej części kredytu. Jest także możliwość wykorzystania tych środków na wcześniejszą jego spłatę – po złożeniu uprzednio odpowiedniej dyspozycji w serwisie transakcyjnym banku. 

W sytuacji, gdy po spłaceniu zobowiązania i tak zostanie nadwyżka na Twoim koncie technicznym, również jesteś uzależniony od banku. Musisz czekać na przelew tych środków na Twój ROR, który wskazałeś w umowie. Bank może też zaoferować Ci wypłatę pieniędzy w swojej placówce lub przekazem pocztowym. 

Korzystałeś kiedyś z konta technicznego? Jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie? Daj znać w komentarzu!

 

fot. Armando Arauz, Unsplash

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *