Okiem eksperta na finanse osobiste
Okiem eksperta na finanse osobiste

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Choć na co dzień pojęć kredyt i pożyczka używamy zamiennie, to dla specjalistów z sektora finansowego są to dwa różne produkty. Reguluje je inne prawo, wiąże inna umowa, udzielają inne instytucje, a przede wszystkim inny jest cel takiego finansowania.
Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Bierzemy pożyczki na samochody i kredyty gotówkowe, nie określając konkretnego celu. Często nie robi nam różnicy to, czy pieniądze otrzymujemy od banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowej, firmy pożyczkowej czy osoby prywatnej. Najczęściej skupiamy się na naszym celu: czyli otrzymaniu pieniędzy! Jednak różnice między pożyczką a kredytem są znaczące! Jakie? O tym poniżej!

Co to jest kredyt?

Kredyt to taki rodzaj finansowania, którego może Ci udzielić wyłącznie bank lub SKOK, czyli instytucje, które znajdują się pod nadzorem KNF. Zanim go otrzymasz, musisz powiedzieć, w jakim celu chcesz pożyczyć pieniądze (pewnie kojarzysz, że wśród produktów bankowych można znaleźć kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe czy  kredyty konsolidacyjne) i przejść pozytywną weryfikację zdolności kredytowej.

Następny krok to podpisanie umowy kredytowej – bez tego ani rusz. Co się w niej znajdzie? Zawsze pięć podstawowych informacji. To znaczy: kwota kredytu, czas i zasady spłaty, a także wysokość oprocentowania i prowizji.

Wszystkie powyżej opisane kwestie reguluje kilka dokumentów. Po pierwsze, ustawa Prawo bankowe oraz inne akty prawne, które odnoszą się już bezpośrednio do poszczególnych typów kredytów, np. dla kredytów hipotecznych będzie to ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Po drugie, ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 r. i ustawa antylichwiarska z 2015 r., po trzecie Kodeks cywilny.

To warto wiedzieć: Nie każde finansowanie udzielone przez bank będzie kredytem w rozumieniu ustawy Prawo bankowe. Jak to możliwe? A tak, że np. kredyt odnawialny w koncie w świetle prawa kredytem nie będzie. W umowie kredytu odnawialnego nie określa się bowiem celu, wysokości miesięcznych rat czy określonego terminu spłaty.

Co to jest pożyczka?

Pożyczka to taki rodzaj finansowania, którego może Ci udzielić zarówno bank, SKOK, firma pozabankowa, jak i osoba prywatna. By ją otrzymać, nie musisz zdradzać, do czego są Ci potrzebne pożyczane pieniądze – pożyczający nie może pytać o cel pożyczki. Co więcej, jeśli chcesz pożyczyć do 500 zł, nie musisz nawet podpisywać umowy pożyczki! Jeśli chcesz pożyczyć więcej, musisz, ale to, co znajdzie się w takiej umowie, nie jest już ściśle określone, bo ani nie reguluje tego ustawa Prawo bankowe, ani nie nadzoruje KNF.

Zasady udzielania pożyczek reguluje tylko Kodeks cywilny, ustawa o kredycie konsumenckim i ustawa antylichwiarska.

To warto wiedzieć: W ramach pożyczki pożyczać możemy nie tylko pieniądze, lecz także papiery wartościowe czy inne rzeczy materialne. Nie jest to możliwe w przypadku kredytów – tu w ramach wsparcia finansowego można się ubiegać tylko o pieniądze.

Kredyt a pożyczka – jakie są różnice

Pożyczka jest bardziej elastyczna i dostępna, ale przez mniejszą liczbę regulacji: bardziej ryzykowna. Zaś kredyt jest mniej elastyczną i dostępną formą finansowania, ale z uwagi na większą liczbę regulacji: bardziej bezpieczną.

Co je różni? Po pierwsze, różni je cel. Pożyczkę możesz wykorzystać na dowolny cel, a kredyt na cel wskazany w umowie kredytowej. Po drugie, różnią je strony umowy. Kredyt może Ci udzielić tylko bank lub SKOK, a pożyczkę także firma pożyczkowa czy osoba prywatna. Po trzecie, różnią je regulacje. Pożyczki nie podlegają ani ustawie Prawo bankowo, ani nadzorowi KNF. Po czwarte, różni je dostępność. Udzielenie kredytu poprzedzone jest wnikliwą analizą zdolności kredytowej, a w przypadku pożyczek analiza jest powierzchowna, a czasami żadna.

Mam nadzieję, że nasz tekst pozwolił Ci zrozumieć, jakie są podstawowe różnice między pożyczką a kredytem. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące którejś z tych form finansowania, to daj znać o tym w komentarzu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *